Američki BDP bi u prvom kvartalu mogao pasti više od 10 posto
NAJNOVIJI slabi makroekonomski podaci pokazuju da su gospodarske štete od koronavirusa u SAD-u veće nego što se očekivalo, pa procjene govore da bi američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom kvartalu mogao pasti i više od 10 posto, a u drugom čak i znatno više.
U srijedu je objavljeno da je promet u trgovini na malo u SAD-u u ožujku potonuo 8,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, što je njegov najveći pad od 1992. godine, od kada se prate ti podaci.
Analitičari u anketi Reutersa očekivali su pad od 8 posto. Pritom je prodaja automobila pala više od 25 posto, a goriva na benzinskim postajama više od 17 posto. Prodaja namještaja potonula je, pak, više od 26 posto, a odjeće i obuće više od 50 posto.
Oštar pad osobne potrošnje
Unatoč snažnom rastu prodaje hrane i pića u ožujku, svi podaci ukazuju na oštar pad osobne potrošnje, koja čini oko dvije trećine gospodarske aktivnosti SAD-a.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u prvom tromjesečju potrošnja kućanstava pala za najmanje 17 posto, što bi bio njezin najveći pad od 1947. godine, od kada se prate ti podaci.
„Gospodarstvo je očigledno urušeno. Nitko ne kupuje automobile, namještaj, a promet u restoranima i barovima pao je više od 26 posto“, kaže Chris Rupkey, glavni ekonomist u MUFG Union Bank.
Posljedica je to strogih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa, zbog čega je mnogim Amerikancima naloženo da ostanu kod kuće. To je dovelo i do paralize mnogih dijelova gospodarstva, pa najnoviji podaci pokazuju da je industrijska proizvodnja u SAD-u u ožujku potonula 5,4 posto, što je njezin najveći pad od 1946. godine.
Tvornička aktivnost u New Yorku na rekordno niskim razinama
Podaci američke središnje banke Feda pokazuju, pak, da je u travnju tvornička aktivnost u državi New York, najviše pogođenoj koronavirusom, pala na rekordno niske razine.
Ograničenja putovanja, zatvaranje uslužnih djelatnosti i poduzeća dovelo je i do masovnih otpuštanja, pa je u SAD-u od 21. ožujka broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao za otprilike 16,8 milijuna.
To znači, kažu analitičari, da će potrošnja kućanstava dodatno slabiti idućih mjeseci, unatoč golemim fiskalnim i monetarnim poticajima američkih vlasti.
S obzirom na te i druge loše podatke iz ožujka, ekonomisti u anketi Reutersa procjenjuju da bi u prvom tromjesečju američki bruto domaći proizvod (BDP) mogao pasti i 10,8 posto, što bi bio njegov najveći pad od 1947. godine. Kako se blokada dijelova gospodarstva u travnju proširila na više država SAD-a, u drugom bi tromjesečju američki BDP mogao pasti i 30 posto.
JP Morgan predviđa pad od 40 posto
Ekonomisti JPMorgana očekuju čak pad od 40 posto, nakon 10-postotnog pada u prvom kvartalu.
„Ekonomisti su dugo zamišljali kako bi izgledala nova Velika depresija, no sada to više ne trebaju zamišljati. Jesno je da nakon ovoga stvari neće više biti iste za potrošače i tvornice jer će se svi u zemlji morati snalaziti s manje“, kaže Chris Rupkey.
I Međunarodni monetarni fond (MMF) usporedio je ovih dana sadašnju krizu s Velikom depresijom.
"Blokada (zbog suzbijanja pandemije) potaknut će najgoru recesiju od Velike depresije, daleko goru nego u vrijeme globalne financijske krize", poručio je MMF koji procjenjuje da bi globalno gospodarstvo ove godine moglo pasti tri posto.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati