Pakistan - jeziva priča o blasfemiji, kršćanki i islamistima koji je žele mrtvu
PAKISTAN je šesta najmnogoljudnija zemlja na svijetu. Broji preko 200 milijuna stanovnika, a velika većina su muslimani. Puni naziv Pakistana je Islamska Republika Pakistan, što govori o njenom uređenju - riječ je o zemlji u kojoj dominira islam i islamsko poimanje života.
Riječ je i o izrazito siromašnoj zemlji koja je opterećena višedesetljetnim sporovima s moćnim susjedom - Indijom.
Užasna priča o djevojci osuđenoj na smrt
Posljednjih dana priča iz Pakistana proširila se svjetskim medijima. U središtu priče je kršćanka Asia Bibi. Njena vjeroispovijest je važna u cijeloj priči. Ona je 2010., nakon benigne svađe s muslimankom s kojom je radila na farmi, osuđena za blasfemiju.
Žene na farmi su se posvađale jer je Asia Bibi navodno uzela posudu s vodom. One je, kako su kazale druge žene, kasnije nisu mogle koristiti jer ju je njena vjera zaprljala. Bibi je, kako su govorile žene na sudu, tada u svađi u negativnom kontekstu spomenula proroka Muhameda. Nakon toga je pretučena te je priznala blasfemiju.
Na sudu je osuđena na smrt.
Viši sud u Lahoreu potvrdio je kaznu 2014. u skladu s pakistanskim kontroverznim zakonima o blasfemiji.
No kazna je prije nekoliko dana ukinuta. Vrhovni sud je odlučio da ipak djevojka zbog spominjanja Muhameda u benignoj svađi nije zaslužila smrtnu kaznu. Zaključili su da je njeno priznanje bilo iznuđeno pod prijetnjama.
Nasilni prosvjedi trajali danima
Takva odluka suda izazvala je nasilne prosvjede bijesnih islamista. Islamisti su danima divljali na ulicama, palili i razbijali, a sve zbog odluke suda da se Bibi ostavi na životu.
Na ulicama je bilo tisuće ljudi, gradovi su bili paralizirani. Škole, uredi i trgovine zatvoreni su, a promet slab jer su prosvjednici blokirali autoceste i željezničke pruge u velikim gradovima.
Prosvjede je organizirala islamistička stranka TLP.
Vlada popustila islamistima
Prosvjedi su okončani jučer nakon što je vlada napravila značajne ustupke prema prosvjednicima samo kako bi ih makla s ulice.
Dogovor dviju strana sastoji se od pet točaka, javlja AFP koji je imao uvid u dokumente.
U njemu se predviđa da se vlada neće protiviti podnošenju zahtjeva za preispitivanje odluke Vrhovnog suda u vezi s Asiom Bibi i da će pokrenuti postupak kako bi se njezino ime uvrstilo na popis osoba koje ne smiju napustiti zemlju.
Njen odvjetnik Saif-ul-Mulook rekao je za AFP da će ponovo braniti svoju klijenticu od zahtjeva za preispitivanjem. Po njegovim riječima, Bibi je "još u zatvoru" i ne može napustiti zemlju prije obrade zahtjeva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati