Papa Franjo: Pružite ruku siromašnima nakon koronakrize, nemojte biti ravnodušni
PAPA FRANJO je svijet u današnjoj poruci pozvao da "pruži ruku siromašnima", kritizirajući "cinizam" i "ravnodušnost" onih koji prebacuju bogatstva putem svojih računala ili se bogate prodajom oružja i droge.
"Ovih mjeseci kada je cijeli svijet preplavio virus koji je donio bol i smrt, nevolju i izgubljenost, mogli smo vidjeti toliko ispruženih ruku", rekao je Papa u poruci upućenoj za Svjetski dan siromašnih, koji se obilježava 15. studenoga.
Odavši još jednom priznanje liječnicima, medicinskim sestrama, farmaceutima, dobrovoljcima i svećenicima koji su se žrtvovali na prvoj liniji tijekom pandemije dovodeći u opasnost svoj život, Papa je kazao da su oni "prkosili zarazi i strahu kako bi pomogli i pružili utjehu".
"Ravnodušnost i cinizam njihova su svakodnevna hrana"
Njihovu velikodušnost doveo je u opreku s "onima koji drže ruke u džepovima i ne dopuštaju si da ih dirne siromaštvo, za koje su često suodgovorni".
"Ravnodušnost i cinizam njihova su svakodnevna hrana", kritizirao je Papa govoreći o "rukama koje brzim tipkanjem na računalu prebacuju novac s jednog dijela svijeta na drugi, odlučujući o bogatstvu oligarha i bijedi mnoštva ili bankrotu cijelih nacija".
Govorio je i o "rukama koje gomilaju novac prodajom oružja koje će druge ruke, čak dječje, upotrijebiti da bi sijale smrt i siromaštvo".
Papa je u istu skupinu svrstao prodavače droge koji žive u luksuzu, korumpirane i zakonodavce koji ne provode vlastite zakone.
S druge strane, "velikodušnost koja pomaže slabima uvjet je za savršeno human život", naglasio je. Priznao je ipak da "Crkva ne može predložiti globalna rješenja za tihe krikove mnogih siromašnih".
Uspostavio fond od milijun eura
Papa je velik dio poruke posvetio promjenama koje je izazvala izolacija u koju je zbog pandemije stavljena polovica planeta.
"Pandemija je stigla iznenada i zatekla nas nespremne, izazvavši velik osjećaj izgubljenosti i nemoći", ocijenio je.
"Ovo vrijeme koje živimo dovelo je u pitanje mnoge stvari u koje smo bili sigurni. Osjećamo se siromašnijima i slabijima jer smo doživjeli ograničenje slobode."
"Gubitak posla i najdražih emocionalnih odnosa, kao što su uobičajeni međuljudski odnosi, odjednom su otvorili horizonte na koje nismo navikli. Naša duhovna i materijalna bogatstva dovedena su u pitanje i otkrili smo da se bojimo. Zatvoreni u tišinu svojih domova ponovno smo otkrili važnost jednostavnosti i fokusiranosti na ono bitno", zaključio je.
Papa, koji je ujedno i biskup Rima, uspostavio je ovaj tjedan fond od milijun eura, koliko je Crkva donirala za pomoć prekarnim radnicima u Rimu koji su jako pogođeni pandemijom, kao što su novinari, mali poduzetnici i freelanceri.
Pozvao je građane i institucije da se uključe u inicijativu, dok su grad Rim i regija donirali svaki po milijun eura.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati