Peović o životu stranih radnika: 16 ih je u jednoj kući koja se raspada puna gljivica
SABORSKA zastupnica Radničke fronte Katarina Peović gostovala je u Točki na tjedan i govorila o valu štrajkova u Hrvatskoj i stanju na tržištu rada.
"Situacija je iznimno bizarna. Dok se najavljuje val prosvjeda i štrajkova, kad bi uloga reprezentativnih sindikalnih predstavnika trebala biti da ujedinjuje radnike, oni na dan otpora sjede s predstavnicima izvršne vlasti", kazala je Peović, a prenosi N1.
Smatra da bi sindikati mogli na jedan dan okupiti velik broj ljudi na hrvatskim ulicama, baš kao što je to slučaj u Francuskoj. Napominje da imamo ogromnu kritičnu masu i da svaki dan netko novi traži štrajk. No, kaže, potrebno je da ih netko pozove.
"Velike sindikalne središnjice pristale su da se mali sindikati ugase"
"Radnički fronta je organizirala jedini prosvjedni marš na Praznik rada. Pridružit će nam se sindikat Preporod, radnici Wolta, vatrogasci…", najavila je. Smatra da je činjenica što radnika nema više na ulicama poglavito na leđima samih sindikalnih središnjica koje pristaju na anesteziranje radnika, ponajprije jer se pogoduje njihovim reprezentativnim sindikatima.
"Velike sindikalne središnjice pristale su da se mali sindikati ugase. A upravo ti mali sindikati su najborbeniji i staju uz radnike", kazala je Peović.
"Radnici u privatnom sektoru su nezaštićeni"
Dotaknula se i radnika u privatnom sektoru. "Radnici u privatnom sektoru su nezaštićeni, odnosno zaštićeni su tek onim minimalnim ugovorom koji imaju zakonom o radu. A taj zakon o radu svake godine ide unazad, odnosno liberalizira se tako da radnicima daje sve manje prava", poručila je.
Peović je donijela u emisiju i brošuru naziva "Croatia for investors". Kazala je da premijer Andrej Plenković priča o rastu plaća dok se hvali stranim investitorima, što je, kaže, jasno prezentirano u toj brošuri u kojoj stoji kako imamo tri puta jeftiniju radnu snagu od ostatka EU.
Izrabljivanje stranih radnika
"To je uistinu razlog da izađemo na ulice. Promjene su moguće. I radnici Wolta, o kojima mediji ne govore dovoljno, radnice Plodina, kao i radnice Orljave koje su se uspjele izboriti svoje otpremnine, pokazali su da se može. Unatoč tome što nas uvjeravaju da je najbolje šutjeti", poručila je Peović.
Naglasila je i da će se uvođenjem europske direktive konačno dokazati u kakvom su za njih izrazito nepovoljnom poslovnom odnosu dostavljači i vozači koji surađuju s Woltom i Glovom, a "zapravo ih izrabljuju agregatori, koje nazivaju aligatori". Tvrdi da se posebno izrabljuje strane radnike.
"Doživjela sam civilizacijski šok kad sam vidjela na koji način agregatori dovode strane radnike. Njih 16 živi u jednoj kući koji se raspada, prepuna je gljivica i širi se nesnosni smrad", ispričala je saborska zastupnica Katarina Peović.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati