Sjećate li se zadnjeg bijelog Božića? Provjerili smo hoće li ga biti ove godine
BLIŽE se blagdani, a mi smo kod dežurnih prognostičara Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) provjerili očekuje li nas ove godine bijeli Božić. Poručili su da, iako su ovih dana u nizinama u unutrašnjosti, osobito ujutro i navečer, vrijeme i temperatura u skladu s dobom godine, oko Božića se opet očekuje nešto toplije vrijeme od uobičajenog.
Prema vikendu očekuje se promjenljiva naoblaka, uz povremene oborine, i to uglavnom na kopnu, osobito na istoku, prvenstveno u petak i subotu. Velika je vjerojatnost za kišu, a u noći na subotu ne može se isključiti mogućnost susnježice, možda i snijega, ponajprije u višim predjelima.
Na Badnjak, u nedjelju, na Jadranu predviđaju obilje sunca, dok će u unutrašnjosti biti oblačnije i toplije, ali uglavnom bez oborina. Na Božić nas najvjerojatnije očekuje djelomice sunčano i iznadprosječno toplo vrijeme uz temperature uglavnom između 9 i 15 stupnjeva. S više oblaka, malo kiše može pasti uglavnom na Jadranu i uz njega. Uz slične vremenske prilike proteći će i blagdan Svetog Stjepana.
Bijeli Božić je rijedak u nizinama Hrvatske
Upozorili su kako su ovo izgledi vremena za tjedan dana unaprijed te da je potrebno za detaljnije informacije o vremenu pratiti vremensku prognozu i upozorenja na opasne vremenske pojave iz dana u dan. "Naime, treba imati na umu da je prognoza pouzdanija kako je prognostičko razdoblje kraće", istaknuli su.
Iz DHMZ-a su napomenuli kako je bijeli Božić u nizinama Hrvatske zapravo razmjerno rijetka pojava. Podsjećaju kako su prije dvije godine na svojoj web stranici objavili analizu bijelih božićnih jutara u zadnjih 60 godina (1961. – 2020.) u Hrvatskoj na 11 glavnih kontinentalnih postaja: Bjelovar, Gospić, Karlovac, Ogulin, Osijek, Parg, Sisak, Varaždin, Zagreb Grič, Zagreb Maksimir i Zavižan.
Najviše bijelih Božića bilo je na našoj najvišoj planinskoj postaji - Zavižanu (56), zatim na Pargu (35) te Gospiću (29) i Ogulinu (24). Sve ostale postaje imale su više od 10, ali manje od 20 bijelih božićnih jutara u 60 godina. Zadnje bijelo božićno jutro na Zavižanu osvanulo je 2019. godine, u Gospiću i Pargu 2017. godine, a u Ogulinu 2011. godine.
U Zagrebu jutros -2, na Sljemenu +11
Na ostalim postajama snijeg je zadnji put izmjeren na božićno jutro 2007. godine. Prognostičari su se osvrnuli i na neuobičajenu pojavu da su ovih dana minimalne temperature u gorju i za 10-ak stupnjeva više od onih u nizinama. Tako su i jutros u Zagrebu izmjerena -2 stupnja, dok je na Sljemenu bilo čak +11.4.
Objasnili su da temperaturna inverzija predstavlja pojavu u kojoj temperatura zraka raste s povećanjem nadmorske visine. Navedena pojava se javlja kada se hladan zrak zadržava u tankom sloju blizu tla, dok se iznad njega nalazi značajno topliji zrak.
Ovoj pojavi pogoduje stabilno i mirno anticiklonalno vrijeme. Može nastati uslijed noćnog ohlađivanja, prodiranja hladnog zraka na tlu ili određenoj visini te spuštanja zraka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati