Izraelska vojska ušla u Libanon. Napadi uz granicu, eksplozije odjekuju Bejrutom
DONOSIMO najnovije informacije o ratu na Bliskom istoku.
Izrael je potvrdio da je započeo kopnenu invaziju u Libanonu.
Ključne informacije
- Izraelska vojska potvrdila kopnenu invaziju na Libanon
- Ogromne eksplozije diljem Bejruta
- Izraelska vojska naredila je evakuacije u južnim predgrađima Bejruta
- Izrael izveo rijedak zračni udar na centar Bejruta, ubijena tri lidera palestinske militantne organizacije
- Novi vođa Hezbolaha održao govor, kaže da su spremni na izraelsku kopnenu invaziju
- Amerika zabrinuta zbog moguće iranske osvete, priprema obranu s Izraelom
- Biden: Moramo izbjeći totalni rat na Bliskom istoku
- Izraelska vojska: Napali smo vojne ciljeve Huta u Jemenu
- Izrael gomila tenkove kod granice s Libanonom. Planira se kopnena invazija
- Iran traži hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a
- Izraelske specijalne snage provode istražne operacije unutar Libanona
- Netanyahu se obratio građanima Irana: Režim vas gura prema ponoru
- Američki dužnosnik: Izrael nas je obavijestio da planira ograničenu kopnenu operaciju u Libanonu
- Francuski šef diplomacije u posjetu Bejrutu: Podržat ćemo vojsku Libanona
Izraelska vojska potvrdila je da su njene trupe započele kopnenu invaziju na Libanon.
Izraelske obrambene snage (IDF) priopćile su kako su započele "lokalizirane i ciljane napade" na Hezbolahove ciljeve u pograničnom području južnog Libanona.
"Ove mete nalaze se u selima blizu granice i predstavljaju neposrednu prijetnju izraelskim zajednicama u sjevernom Izraelu," dodali su.
Također su naveli da će operacija nastaviti "u skladu s procjenom situacije i paralelno s borbama u Gazi i na drugim bojištima."
Izraelski zračni napadi na Dahieh, koji se nalazi među južnim predgrađima Bejruta, pojačali su se, pretvarajući noć u Bejrutu u besanu.
Svakih nekoliko minuta čuju se snažne eksplozije, neke glasnije od drugih, javlja BBC-jeva reporterka.
"S mog balkona ponovno vidim oblake dima i narančasto svjetlo iznad Dahieha. Susjedi su svi budni, a s svakom eksplozijom trče na balkone da vide gdje je udar pogodio. U zraku iznad grada čuje se zujanje drona, koji leti nisko, kao i proteklih dana", izvještava reporterka.
Tisuće ljudi iz Bejruta već su raseljene, a neki spavaju na ulicama jer nema dovoljno skloništa
Uz izvještaje o snažnoj topničkoj vatri u Libanonu, Firas Maksad, viši direktor za vanjske odnose na Institutu za Bliski istok, izjavio je da je pitanje hoće li ovo biti ograničena operacija ili nešto šireg opsega.
Rekao je za Sky News: "Čini se da je izraelski sigurnosni kabinet dao zeleno svjetlo za operaciju. Bez obzira na to je li operacija već počela ili tek treba započeti, mislim da pred nama stoji operacija u južnom Libanonu."
Dodao da je samo pitanje hoće li operacija biti ograničena ili šireg opsega. Kazao je i da se izraelska pozicija "dinamično mijenja".
"Cilj ove kampanje u početku je bio povratak Izraelaca koji su bili raseljeni iz svojih domova zbog Hezbolahovih raketnih napada. No sve više čujemo da je ovo ambiciozna operacija kako bi se ponovno uspostavila ravnoteža moći", kazao je.
Kasno navečer, snažni izraelski zračni udari odjeknuli su Bejrutom. Manje od sat vremena nakon IDF-ovog upozorenja stanovnicima triju područja na rubu Bejruta da se evakuiraju čuo se prvi udar. Uslijedio je drugi, znatno znažniji koji je odjekivao gradom, reflektirajući se od visokih zgrada, javio je BBC.
Uskoro se čuo i treći udar, dodatno potresajući grad.
Libanonsko ministarstvo zdravstva priopćilo je da je danas u izraelskim zračnim napadima širom zemlje ubijeno 95 ljudi.
Dodaje se da su 172 osobe ozlijeđene u udarima na gradove i sela u južnom Libanonu, Nabatiehu, Bekai, Baalbek-Hermelu i glavnom gradu Bejrutu.
Ogromne uzastopne eksplozije čule su se diljem libanonske prijestolnice Bejruta nešto iza ponoći u utorak, objavio je Reuters, dok je nešto ranije potvrđeno da je izraelska vojska gađala južna predgrađa grada.
>> Opširnije
Libanonska vojska povukla se s granice s Izraelom, uoči moguće izraelske kopnene invazije, samo nekoliko dana nakon što je Izrael ubio čelnog čovjeka proiranske oružane skupine Hezbolah i time eskalirao regionalne tenzije. Izraelski ministar obrane Yoav Gallant održao je govor vojnicima.
>> Opširnije
Hezbolah je izdao priopćenje u kojem navodi da je ciljao kretanja izraelskih vojnika preko puta libanonskih pograničnih gradova.
U objavi na Telegramu, grupa je navela nekoliko lokacija koje su danas gađane u sjevernom Izraelu.
Posljednja ciljana lokacija bila je "kretanje izraelskih neprijateljskih vojnika" nasuprot izraelskim gradovima Adaisseh i Kfar Kila u 23:20 po lokalnom vremenu. Hezbolah tvrdi da je postigao "potvrđene pogotke".
Reporterka SkyNewsa izvještava iz sjevernog Izraela o zvuku "ispaljenog hica" i "narančastom bljesku". "Možete vidjeti bijeli dim kako se diže prema nebu, a jasno je da pokušavaju pogoditi neku metu," kaže.
"Također čujemo avion iznad nas. Svi su to znakovi koje biste očekivali ako je u tijeku kopnena operacija."
Haynes dodaje da za ljude koji žive u tom području i koji su bili pod Hezbolahovom raketnom vatrom proteklih godinu dana, "ova operacija ne može doći dovoljno brzo."
"Razgovarali smo s ljudima u obližnjem gradu koji je bio pod raketnim napadima, i oni pozdravljaju izraelsku operaciju," kaže Haynes. "Vjeruju da je to jedini način na koji se sigurnost može vratiti u ovu zemlju."
U međuvremenu, libanonski mediji izvijestili su o teškom granatiranju gradova Khiam i Wazzani na južnoj granici s Izraelom.
Na granici između Izraela i Libanona trenutno se vide "klasični znakovi kopnene invazije", kaže dopisnik SkyNewsa s Bliskog istoka Alistair Bunkall.
Izraelska vojska ranije je proglasila nekoliko gradova blizu svoje sjeverne granice s Libanonom vojnim zonama s ograničenim pristupom, dok su izvještaji večeras naveli da je topnička vatra pogodila područja južnog Libanona.
"Sve su to klasični znakovi uoči invazije", rekao je Bunkall. "Prvo velika zračna kampanja, što smo već vidjeli tijekom posljednjih nekoliko tjedana, a sada intenzivna topnička paljba", dodao je.
"Zatim biste mogli očekivati da će kopnene snage slijediti sve to, ako to već nisu učinile", zaključio je.
Izraelska vojska izdala je naredbe za evakuaciju nekoliko područja u južnim predgrađima Bejruta.
Naveli su da civili u određenim zgradama u četvrtima Lilac, Haret Hreik i Burj Al-Barajneh trebaju odmah napustiti područje.
"Vi se nalazite u blizini objekata i interesa terorističkog Hezbolaha, stoga će IDF odlučno djelovati protiv njih", navodi se u priopćenju.
Izraelski vojni glasnogovornik na arapskom jeziku Avichay Adraee uz najavu je objavio kartu na kojoj se vide zgrade.
Libanonski mediji izvještavaju o snažnoj topničkoj vatri koja je večeras pogodila pogranične gradove na jugu Libanona.
Ove informacije dolaze u trenucima kada izvještaji sugeriraju da je izraelska kopnena invazija na Libanon neminovna i da bi do nje moglo doći vrlo skoro.
UN-ova agencija za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) negira da je znala kako je njezin zaposlenik bio vođa Hamasa u Libanonu.
>> Opširnije
UN-ove mirovne snage u Libanonu više ne mogu patrolirati graničnim područjima na jugu zbog teške topničke vatre izraelskih snaga i Hezbolaha, prema glasnogovorniku UN-a.
U brifingu za medije, Stephane Dujarric kaže kako 10.000 pripadnika mirovnih snaga "ostaje na položaju", ali ne može vršiti ophodnje cestama zbog "intenziteta raketiranja". Dujarric kaže da je dio civilnog osoblja "premješten na sjever" iz predostrožnosti te da se situacija "promatra iz sata u sat".
Privremene snage Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL) stacionirane su u Libanonu od 1978. godine. Snage su povećale svoju nazočnost u Libanonu prema Rezoluciji 1701 Vijeća sigurnosti UN-a, koja je usvojena - ali nikad pravilno provedena - kako bi se okončao sukob između Izraela i Hezbolaha 2006. godine.
Turska, članica NATO-a, osudila je razorne izraelske napade protiv Hamasa u Gazi i Hezbolaha u Libanonu.
>> Opširnije
Europska unija poručila je da se bilo kakva nova vojna intervencija u Libanonu mora izbjeći, da se poštuje međunarodno humanitarno pravo i omogući povratak raseljenih.
>> Opširnije
Libanonski mediji javljaju o snažnim udarima na gradove u južnom Libanonu. Područje oko Khiama i Wizanija trpe žestoka granatiranja tijekom posljednja dva sata.
Ako je Izrael odlučio izvršiti kopnenu invaziju preko libanonske granice, granatiranja bi mogla biti uvod u upad na libanonski teritorij.
Libanonske snage povukle su se s položaja duž libanonske južne granice s Izraelom, javlja Reuters pozivajući se na lokalno stanovništvo i nekoliko sigurnosnih izvora.
Libanonski sigurnosni izvor rekao je novinskoj agenciji da su se libanonske snage povukle na najmanje pet kilometara sjeverno od granice. Drugi sigurnosni izvor naveo je da su se snage povukle u veće vojne baze u tom području.
Izraelska vojska je objavila da je tri područja u sjevernom Izraelu proglasila "zatvorenim vojnim zonama". Ulaz u područja Metula, Misgav Am i Kfar Giladias "strogo je zabranjen".
Ova informacija dolazi dok se izraelska vojska priprema za "sljedeće faze borbe" na svojoj sjevernoj granici s Libanonom. Izraelska vojska kaže da se jedan od zapovjednika, general-bojnik Ori Gordin, sastao sa zapovjednicima triju divizija i odobrio planove s njima posljednjih dana.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller potvrdio je da Sjedinjene Države razgovaraju s Izraelom o njegovom vojnim operacijama.
Na pitanje ima li SAD "crvenu liniju", Miller ponavlja da Izrael ima pravo braniti se te odbija pričati o "privatnim" razgovorima koje su američki dužnosnici vodili s izraelskim kolegama. "U konačnici želimo vidjeti diplomatsko rješenje ovog sukoba koje omogućuje građanima s obje strane granice da se vrate svojim domovima", naveo je.
Upozorio je da vojni pritisak može "omogućiti diplomaciju", ali također može dovesti do "pogrešnih procjena" i "nenamjernih posljedica". Ponavlja da je sukob započeo kada je Hezbolah pokrenuo prekogranične napade na Izrael, dan nakon Hamasovog upada.
"U Libanonu već neko vrijeme postoji vakuum moći, uglavnom zato što Hezbolah ima pravo veta na izbor novog predsjednika", istaknuo je Miller. Smatra kako je Hezbolahov utjecaj spriječio Libanon da krene naprijed.
"Beskrajno je dobro za regiju i svijet da je vođa Hezbolaha Hassan Nasrallah sada mrtav", poručio je. Dodao je kako Sjedinjene Države žele vidjeti kako građani Libanona sami biraju svoju budućnost, a ne da budu "taoci terorističke organizacije".
Novinari su ga pitali i je li Izrael izignorirao američke pozive na suzdržanost. Odgovorio je da je ubojstvo šefa Hezbolaha "u konačnici dobro za zemlju", ali je napomenuo kako sigurno ne želi vidjeti da bilo koji civil bude ozlijeđen.
Vojni analitičar Ivica Mandić je komentirao rat između Izraela i Hezbolaha te pojasnio radi li se o konačnom sukobu na Bliskom istoku.
>> Opširnije
Jemenski Huti najavili su da će eskalirati vojne operacije protiv Izraela kao odgovor na jučerašnje napade. Izrael je jučer bombardirao ciljeve u Jemenu u napadima u kojima su ubijene najmanje četiri osobe, a 29 ih je ranjeno, prema ministarstvu zdravstva kojim upravljaju Huti.
Izraelska vojska je rekla da su deseci zrakoplova, uključujući borbene zrakoplove, napali elektrane i morsku luku. Bio je to drugi takav izraelski napad na Jemen u nešto više od dva mjeseca. Glasnogovornik Huta poručio je kako njegova skupina neće napustiti "Gazu i Libanon".
Pozicioniranje izraelskih snaga sugerira da bi kopneni upad mogao biti neizbježan, rekao je američki dužnosnik za Reuters.
Izvješće dolazi nakon što je Washington Post citirao američkog dužnosnika koji je rekao da je Izrael obavijestio SAD da planira ograničenu kopnenu operaciju u Libanonu koja bi mogla započeti uskoro.
Izraelske specijalne snage već su provodile istražne operacije unutar Libanona, potvrdio je izraelski dužnosnik za NBC News. Objasnio je kako su operacije bile osmišljene za prikupljanje obavještajnih podataka i ispitivanje položaja Hezbolaha.
Benjamin Netanyahu večeras će sazvati ministre iz izraelskog kabineta za sigurnost, priopćio je njegov ured.
Nakon sastanka izraelski čelnik održat će konzultacije s ostalim ministrima, izvještava izraelski medij Kan usred sve većih spekulacija da bi Izrael mogao uskoro pokrenuti kopneni upad u Libanon.
U međuvremenu izraelska vojska priopćila je da je borbenim zrakoplovima uništila lanser raketa zemlja-zrak stacioniran blizu međunarodne zračne luke u Bejrutu.
Sjedinjene Države će poslati "nekoliko tisuća" dodatnih vojnika na Bliski istok kako bi pojačale sigurnost i bile spremne braniti Izrael ako bude potrebno, potvrdio je Pentagon.
Glasnogovornica Sabrina Singh navela je kako će se pojačati i prisutnost zračnih snaga. Mlažnjaci su prvotno trebali zamijeniti eskadrile koje su već bile tamo, ali sada će oba ostati kako bi se udvostručila zračna moć.
"Mlažnjaci nisu tu da pomognu u evakuaciji. Oni su tu radi zaštite američkih snaga", kazala je Singh.
Hezbolah tvrdi da je ispalio projektil Nour na Izrael. Izvori upoznati sa šijitskom militantnom skupinom navode kako se radi o balističkom projektilu.
Projektil je pogodio selo Kafr Giladi u sjevernom Izraelu, stoji u priopćenju Hezbolaha, dodajući kako je projektil lansiran kao odgovor na "izraelsko gađanje gradova, sela i civila".
Izraelska vojska je potvrdila kako je projektil ispaljen iz Libanona pao na otvoreno područje te da nitko nije ozlijeđen.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant poručio je da će "sljedeća faza u ratu protiv Hezbolaha početi uskoro".
Najavio je da će sljedeća faza pridonijeti postizanju ratnog cilja povratka izraelskih stanovnika evakuiranih iz sjevernog Izraela u svoje domove.
Ovaj istup dolazi u trenutku kada je američki predsjednik Joe Biden pozvao na prekid vatre. Gallant je već ranije danas nagovijestio kopneni upad u Libanon dok se obraćao vojnicima.
Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot održao je konferenciju za novinare tijekom posjeta Libanonu. Pozvao je sve strane da prihvate prijedlog o 21-dnevnom prekidu vatre koji su podnijeli Emmanuel Macron i američki predsjednik Joe Biden. Prijedlog je "još uvijek na stolu", rekao je novinarima.
"Ima nade, ali vrijeme je vrlo ograničeno. Pozivam Izrael da zaustavi svaki kopneni upad i da prestane napadati. Pozivam Hezbolah da ne poduzme nijedan korak koji bi doveo do destabilizacije sigurnosti u regiji", dodao je.
Poručio je kako Libanon mora izabrati predsjednika što je prije moguće. "Podržat ćemo vojsku Libanona... U ovim bolnim okolnostima Francuska će ostati na strani Libanona i Libanonaca", najavio je.
Libanonski premijer Najib Mikati sastao se s Barrotom u Bejrutu ranije danas. Prema izjavi iz njegova ureda, Mikati je naglasio: "Ključ rješenja je stati na kraj izraelskoj agresiji na Libanon i oživjeti apel koji su pokrenule Sjedinjene Države i Francuska u korist prekida vatre".
Izrael je priopćio Sjedinjenim Državama da planira ograničenu kopnenu operaciju u Libanonu koja bi mogla započeti uskoro, izvještava Washington Post citirajući američkog dužnosnika koji je rekao da će operacija biti manja od izraelskog rata protiv Hezbolaha 2006. godine.
Ofenziva bi se navodno usredotočila na uklanjanje militantne infrastrukture duž granice te osiguravanje povratka izraelskih stanovnika na sjever. Izraelske snage već su izvele ograničene napade, potvrdio je izraelski izvor za Washington Post.
Slijed izraelskih vojnih napada krivo su shvatili oni koji misle da je mir norma i da samo treba pronaći najbrži način da se napadi zaustave, umjesto da shvate što vojna kampanja namjerava postići.
>> Opširnije
Njemačka je evakuirala dio osoblja iz Libanona, kao i obitelji djelatnika veleposlanstva te njemačke državljane koji su zdravstveno ranjivi, navodi se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova tijekom vikenda ponovno je podiglo razinu prijetnje za misije u Bejrutu, Ramallahu i Tel Avivu, iako tamošnja veleposlanstva i dalje rade, izvijestio je Reuters.
Trenutno se u Libanonu nalazi 1800 njemačkih državljana, rekao je glasnogovornik ministarstva. Prema njemačkoj tiskovnoj agenciji dpa, glasnogovornik ministarstva rekao je kako pomažu ljudima koji žele napustiti Libanon, ali da "trenutačno nisu izričito u scenariju evakuacije".
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obratio se Irancima u trominutnom videu koji je objavio njegov ured.
>> Opširnije
Sjedinjene Države rade na izvlačenju svojih građana iz Libanona dok Izrael nastavlja napade na tu bliskoistočnu zemlju.
Američko veleposlanstvo u Bejrutu priopćilo je da surađuje sa zračnim prijevoznicima kako bi osiguralo dodatne letove. Američki državljani već su pozvani da izbjegavaju putovanja u Libanon odnosno da odmah napuste Libanon ako su tamo.
"Zbog povećane nestabilnosti nakon zračnih napada u Bejrutu i nepredvidive sigurnosne situacije u cijelom Libanonu veleposlanstvo SAD-a poziva građane SAD-a da napuste Libanon dok su komercijalne opcije još dostupne.
U ovom trenutku dostupni su komercijalni letovi, ali sa smanjenim kapacitetom. Ako se sigurnosna situacija pogorša, komercijalne mogućnosti odlaska mogle bi postati nedostupne", glasi službeni savjet.
Libanonski vojnik ubijen je u napadu izraelske bespilotne letjelice, objavila je libanonska vojska. Nacionalna novinska agencija izvještava da je u priopćenju vojske navedeno da je "jedan od vojnika ubijen u napadu izraelskog neprijateljskog drona koji je gađao motocikl". Rečeno je da se incident dogodio na kontrolnoj točki.
Izrael tvrdi da cilja Hezbolah u Libanonu. Otkako je Izrael pojačao zračno bombardiranje Libanona, oko 1000 ljudi je ubijeno i 6000 ozlijeđeno, a vlada navodi da je milijun Libanonaca bio prisiljen napustiti svoje domove.
Velika Britanija ponovno je pozvala na prekid vatre. Glasnogovornik premijera Keira Starmera poručio je da mora doći do deeskalacije.
"Čvrsti smo u svojoj podršci pravu Izraela na samoobranu. Ali naša vrlo jasna poruka svim stranama je da pokažu suzdržanost", kazao je glasnogovornik. Izrael je u posljednja dva tjedna intenzivirao napade na Libanon, pri čemu je eliminirao veći dio zapovjedne strukture Hezbolaha.
"Želimo vidjeti kako se sve strane povlače s ruba. Mora se izbjeći svaka daljnja eskalacija. Prekid vatre će osigurati prostor za pronalaženje političkog rješenja koje je neophodno za osiguravanje mira u regiji", naveo je Starmerov glasnogovornik.
Starmer i njegovi ministri pozvali su britanske državljane da napuste Libanon komercijalnim letovima dok je ta opcija još moguća. Premijerov glasnogovornik rekao je da vlada radi na svim planovima za nepredviđene situacije koji su potrebni u vezi sa situacijom u Libanonu.
"Trenutačno smo usredotočeni na osiguravanje dodatnih mjesta na komercijalnim letovima za one koji žele otići i, naravno, ponavljamo pozive tim ljudima da odu, odnosno da nam prijave gdje su i rezerviraju prve dostupne letove", dodao je.
Broj poginulih u izraelskom napadu na grad Ain El Delb na jugu Libanona popeo se na 45, priopćilo je libanonsko ministarstvo zdravstva. Brojka koju je ministarstvo sinoć objavilo bila je 32.
Djelatnik civilne zaštite opisao je izraelski udar kao masakr. Tvrdi da su dva stambena bloka sravnjena sa zemljom. Vjeruje se da je još najmanje 50 ljudi ozlijeđeno.
Kremlj je danas osudio ubojstvo čelnika Hezbolaha Sajeda Hasana Nasralaha u izraelskom zračnom napadu prošli tjedan, procijenivši da zbog toga postoji "iznimno visok" rizik od šireg sukoba na Bliskom istoku.
>> Opširnije
Iako iz Teherana stalno dolaze glasne prijetnje, Iran je do sada izbjegavao izravnu konfrontaciju s Izraelom. Zašto?
>> Opširnije
Iran neće rasporediti borce u Libanonu i Gazi da bi se suprotstavio svome zakletom neprijatelju Izraelu, reklo je danas iransko ministarstvo vanjskih poslova, dok Izrael nastavlja s napadima na skupine u regiji koje Teheran podržava.
>> Opširnije
Izraelske specijalne snage provode istražne operacije unutar Libanona prije mogućeg kopnenog napada, rekao je izraelski dužnosnik za NBC News. Kaže da su operacije pokrenute u južnom Libanonu.
Operacije su osmišljene za prikupljanje obavještajnih podataka i ispitivanje položaja Hezbolaha. Dužnosnik je upozorio da takve operacije traju mjesecima i da ne znače nužno skori početak kopnenog napada.
Do sada je opseg izraelske operacije u Libanonu bio nejasan, ali dužnosnici su rekli da postoji mogućnost kopnene invazije kako bi se militantnu skupinu potisnulo od granice. Izrael je premjestio tisuće vojnika prema granici.
U subotu je izraelska vojska priopćila da mobilizira dodatne pričuvne vojnike dok napetosti s Libanonom eskaliraju. Poziv je uslijedio nakon što je početkom tjedna poslala dvije brigade u sjeverni Izrael da se obuče za moguću kopnenu invaziju.
Agencija Ujedinjenih naroda za palestinske izbjeglice (UNRWA) potvrdila je da je vođa Hamasa koji je ubijen u Libanonu bio jedan od njezinih zaposlenika.
UNRWA je za SkyNews potvrdila da je Fatah Šarif bio član osoblja koji je u ožujku poslan na neplaćeni administrativni dopust zbog istrage nakon optužbi o njegovim političkim aktivnostima.
Šarif je bio vođa Hamasa u Libanonu, a ubijen je u izraelskom napadu. Ranije je izraelska vojska preuzela odgovornost za njegovu smrt. Navode da Šarif stoji iza Hamasovih "terorističkih aktivnosti" u Libanonu.
Hamas je rekao da su ubijeni Šarif i neki članovi njegove obitelji.
Kremlj je osudio ubojstvo vođe Hezbolaha Hasana Nasralaha u izraelskom zračnom napadu prošlog tjedna, javlja Reuters. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Nasralahova smrt dovela do ozbiljne destabilizacije u široj regiji. Rekao je da je bombardiranje stambenih četvrti u Libanonu uzrokovalo velike žrtve i da će stvoriti humanitarnu katastrofu sličnu onoj u Gazi.
Glasnogovornik njemačke vlade kaže da je ubojstvo Nasralaha u zračnom napadu na rezidencijalnu četvrt Bejruta korištenje prava Izraela na samoobranu.
"Hezbolah je naravno teroristička organizacija i očito se radilo o sastanku najužeg rukovodstva Hezbolaha te se i izdaleka može pretpostaviti da su planirali svoje daljnje djelovanje. Dakle, u tom pogledu također postoje razlozi za vjerovanje da je ovdje ostvareno pravo na samoobranu", rekao je.
Izraelska vojska objavila je priopćenje o ubojstvu Fataha Šarifa Abu al-Amina, čelnika Hamasa u Libanonu, za kojeg je organizacija ranije rekla da je ubijen u zračnom napadu.
"U noći, tijekom zajedničke obavještajne aktivnosti IDF-a i ISA-e, IAF je napao i eliminirao terorista Fataha Šarifa, šefa libanonskog ogranka terorističke organizacije Hamas.
Šarif je bio odgovoran za koordinaciju terorističkih aktivnosti Hamasa u Libanonu s operativcima Hezbolaha. Također je bio odgovoran za napore Hamasa u Libanonu da regrutira operativce i nabavi oružje. Vodio je napore terorističke organizacije Hamas u izgradnji snaga u Libanonu i djelovao na promicanju interesa Hamasa u Libanonu, kako politički tako i vojno.
IDF i ISA će nastaviti djelovati protiv svakoga tko predstavlja prijetnju civilima države Izrael", piše u priopćenju.
U subotu je Hezbolah potvrdio da je njegov vođa Hasan Nasralah mrtav, nakon što je Izrael u petak objavio da je ubijen u zračnom napadu u Bejrutu.
>> Opširnije
Kasem kaže da izraelske snage ubijaju i vrše masakre nad civilima. "Izrael napada sve koji hodaju ulicama i sve koji ostaju u kućama. Oni nisu borci. Izraelske snage ubijaju, čine masakre i zločine nad civilima", rekao je.
"SAD je partner Izraelu, kroz neograničenu vojnu potporu, kulturno, politički, financijski", rekao je Kasem.
Kaže da je Hezbolah imao velike žrtve te je naveo eksplozije pagera i ubojstvo vođe. "Ako se to dogodi bilo gdje drugdje, te organizacije će propasti, ali mi nismo. Idemo dalje unatoč boli i žrtvama. Idemo dalje jer imamo nadu i vjerujemo Alahu da ćemo biti pobjednici. Mi smo ljudi džihada."
Kaže da Hezbolah trenutno koristi minimalne napore i da su dovoljno jaki te da će "izluditi Izraelce" jer oni nikada neće moći dosegnuti njihove vojne sposobnosti niti će im moći naštetiti.
“Prilično smo spremni ako Izraelci žele kopneni upad, snage otpora su spremne na to. Pripremili smo se i spremni smo. Izraelski neprijatelj neće postići svoje ciljeve", rekao je.
"Izabrat ćemo novog glavnog tajnika Hezbolaha prije nego kasnije", rekao je Kasem, zamjenik šefa Hezbolaha.
Zamjenik šefa Hezbolaha Naim Kasem na početku obraćanja je rekao da je skupina izgubila brata i vođu kada je Izrael ubio Hasana Nasralaha. Izrazio je sućut obiteljima svih poginulih u tom napadu.
Pojavile su se neslužbene informacije o eksplozijama u Damasku u Siriji.
Izraelska vojska objavila je na svom Telegram kanalu da je u posljednjih sat vremena oko 35 projektila prešlo u sjeverni Izrael iz Libanona. U priopćenju se navodi da je nekoliko projektila presretnuto, a ostali su pali na otvorena područja. Nema izvješća o žrtvama.
Više od 100.000 ljudi pobjeglo je iz Libanona u Siriju od eskalacije sukoba između Izraela i Hezbolaha ranije ovog mjeseca, rekao je šef UN-ove agencije za izbjeglice.
Filippo Grandi rekao je da su među izbjeglicama i libanonski i sirijski državljani. Agencija UN-a pomaže onima koji dolaze na četiri granična prijelaza, dodao je.
Zamjenik šefa Hezbolaha uskoro će se obratiti javnosti, objavio je televizijski kanal libanonske grupe Al-Manar. To će biti prvi takav govor otkako je u izraelskom napadu ubijen vođa Hasan Nasralah, javlja AFP.
Na izraelskim TV kanalima su nazdravljajući slavili napade, političari su dijelili slatkiše i čokolade. U Izraelu osjećaju da su ostvarili veliku pobjedu i da sada imaju priliku promijeniti odnos snaga, piše za BBC analitičar Jeremy Bowen.
"Međutim, ako uzmete u obzir da je njihov strateški cilj u vezi s Hezbolahom vratiti više od 60.000 ljudi u gradove u sjevernom Izraelu, ubojstvo vođe Hezbolaha Hasana Nasralaha ne dovodi ih bliže tome", napominje.
"Hezbolah još uvijek ispaljuje rakete. Iako one ne uzrokuju veliku štetu izraelskim ciljevima, ljudi se ne mogu vratiti svojim domovima dok to traje. Dakle, pitanje je što će Izrael učiniti sljedeće - jedna od mogućnosti je kopnena invazija na južni Libanon i rekao bih da je to vrlo vjerojatno", kaže Jeremy Bowen.
Izraelska vojska je na svom službenom Telegram kanalu izvijestila da je presrela bespilotnu letjelicu, koja je pala u izraelske teritorijalne vode na sjeveru.
>> Opširnije
Čini se da je Izrael ponovno napao južna predgrađa Bejruta. Očevici tvrde da su vidjeli dim kako se diže iznad zgrada, prenosi Reuters.
Izraelska vojska još nije komentirala navodni napad.
Kako javlja libanonska novinska agencija NNA, izraelska vojska upravo je izvela novi zračni udar u okrugu Chiyah u južnom predgrađu Bejruta.
Sve češći izraelski napadi na libanonsku miliciju Hezbolah i Hute u Jemenu doveli su do straha da bi se sukob na Bliskom istoku mogao oteti kontroli te uvući Iran i Sjedinjene Američke Države, glavnog saveznika Tel Aviva. SAD je pozvao na diplomatsko rješenje sukoba u Libanonu, no također je dozvolio pojačanje za svoju vojsku u regiji.
Američki predsjednik Joe Biden je na pitanje može li se totalni rat na Bliskom istoku izbjeći odgovorio: "Mora." Kazao je da će razgovarati s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Izraelska vojska (IDF) priopćila je da je tijekom noći izvela zračne napade na regiju Bekaa u istočnom Libanonu. Udari su bili usmjereni na desetke raketnih bacača i zgrada koje Hezbolah koristi za skladištenje oružja, kaže izraelska vojska.
IDF kaže da je također gađao vojne zgrade koje koristi Hezbolah u dijelovima južnog Libanona. Ranije je vojska objavila da je uspješno presrela "sumnjivu zračnu metu" koja je prešla granicu iz Libanona.
Bidenova administracija je zabrinuta da Iran planira osvetnički napad jer je Izrael ubio vođu Hezbolaha Hasana Nasralaha, pa radi s Izraelom na obrani, rekao je sinoć CNN-u američki dužnosnik.
Bidenova administracija predvodila je multinacionalnu obranu Izraela sredinom travnja, kada je Iran lansirao više od 300 dronova i projektila na Izrael kao odgovor na njegov napad na visoke časnike Iranske revolucionarne garde u Siriji.
Američki dužnosnik odbio je reći kakav se napad očekuje od Irana, a nije naveo ni poteze koje poduzima američka vojska.
Strahovi od šireg regionalnog rata na Bliskom istoku porasli su posljednjih tjedana kako Izrael intenzivira napade na Hezbolah u Libanonu, a skupina koju podupire Iran obećava da će nastaviti svoju borbu iako je ubijen velik broj njezinih vrhovnih zapovjednika.
Nasralah je ubijen u golemom izraelskom napadu u južnom Bejrutu u petak. Desetljećima je vodio najmoćniju proiransku militantnu skupinu na Bliskom istoku i njegova je smrt žestok udarac za Hezbolah, kao i velik udarac iranskoj kontroli nad regijom.
Više od 100 ljudi ubijeno je jučer diljem Libanona u izraelskim napadima, prema tamošnjem ministarstvu zdravstva. Isti izvor kaže da je više od 1000 Libanonaca ubijeno i 6000 ranjeno u posljednja dva tjedna, ne navodeći koliko je među njima civila. Vlada je rekla da je milijun ljudi - petina stanovništva - napustilo svoje domove.
Vođa Hamasa u Libanonu ubijen je u izraelskom napadu, objavila je palestinska militantna skupina. Fateh Sherif Abu el-Amin poginuo je zajedno s nekim članovima svoje obitelji u napadu na jugu Libanona, rečeno je.
Hamas vodi rat protiv Izraela u Gazi gotovo godinu dana. Slično libanonskoj militantnoj skupini Hezbolah, podupire je Iran. Jutrošnja izjava Hamasa uslijedila je nakon što je druga palestinska militantna skupina Narodna fronta za oslobođenje Palestine (PFLP) rekla da su trojica njezinih vođa ubijena u napadu u centru Bejruta.
Libanonski premijer Mikati rekao je da je val zračnih napada natjerao ljude na bijeg iz Bejruta i drugih dijelova zemlje, uključujući južna granična područja.
>> Opširnije
Izraelski portal Walla javlja da iako odluka još nije donesena na političkoj razini, Izraelska vojska (IDF) dovršava "značajne operacije" u sklopu pripreme za kopneni upad u južni Libanon.
Sigurnosni dužnosnici rekli su da postoji konsenzus u vrhu IDF-a i na političkoj razini da je kopnena invazija samo pitanje vremena. "Cilj kopnenih manevara je uništavanje ciljeva, ali i projiciranje moći Izraela i IDF-a na Bliski istok, a naročito na Hezbolah", rekao je.
Saudijska Arabija je rekla da "stoji uz libanonski narod" nakon izraelskih napada na zemlju. Ovo je prvi put da je Saudijska Arabija javno komentirala situaciju u Libanonu otkako je Izrael ubio vođu Hezbolaha Hassana Nasrallaha.
No u priopćenju saudijskog ministarstva vanjskih poslova on se uopće ne spominje. Umjesto toga rečeno je da se "suverenitet Libanona mora očuvati".
Visoki dužnosnik Bijele kuće rekao je da će Hezbolah vjerojatno pokušati brzo obnoviti nakon što je Izrael "izbrisao" njegovu zapovjednu strukturu. Izrael je ovaj tjedan pokrenuo nove zračne udare na Libanon u nastojanju da razbije Hezbolah.
Glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je da će se militantna skupina "pokušati oporaviti" i da SAD "promatra što će učiniti kako bi pokušali popuniti vakuum u vodstvu".
O napadu u kojem je ubijen vođa Hezbolaha Hassana Nasrallaha, Kirby je rekao: "Mislim da su ljudi sigurniji bez njega."
Narodna fronta za oslobođenje Palestine (PFLP) u Libanonu objavila je da su tri njena člana ubijena u zračnom udaru na Bejrut u ranim jutarnjim satima. Udar u blizini mosta Cola, glavnog križanja u gradu, prvi je put da je u sadašnjem ratu pogođena lokacija unutar granica glavnog grada Libanona. To je ujedno prvi udar na centar Bejruta od rata 2006. godine.
Naoružana grupa je rekla da su ubijeni Mohammed Abed Al-Al, član njenog političkog biroa i šef vojno-sigurnosnog odjela, Imad Odeh, član njenog vojnog odjela i vojnog zapovjedništva u Libanonu, i Abdul Rahman Abed Al-Al.
PFLP je obećao da će "nastaviti put borbe i otpora sve dok okupacija ne bude izbrisana bez obzira na to koliko dugo to traje i koliko su velike žrtve."
Izraelska vojska rekla je za CNN da "istražuje incident".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati