Podignuta optužnica protiv Josipa Gucića i njegovih direktora za milijunsku štetu!
Tekst: Dragan Miljuš
Foto: Arhiva
NAKON nevjerojatnih osam i pol godina istrage, Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv posrnulog tajkuna Josipa Gucića i još sedam osoba. Terete ih za kriminal u makarskim tvrtkama Primorje, Amfora i Mornar, te višemilijunsku štetu.
Kupovao tuđim novcem ili uopće nije plaćao
Gucić je od početka 1993. do veljače 1994. godine preko optuženog Blage Begića, direktora Amfore, sredstvima tvrtke NIK Zagreb, na svoje ime kupio većinski paket dionica Amfore za 2,7 milijuna DEM, odnosno 10 milijuna kuna, čime je stekao većinsko vlasništvo i sva upravljačka prava na štetu tvrtke NIK, navodi se u optužnici.
Od konca listopada 1995. do veljače 2000. godine, kao vlasnik udjela u trgovačkim društvima Eurona i Brodokomerc iz Rijeke, te NIK Zagreb, s ciljem da se Eurona neosnovano okoristi kupnjom dionica Primorja i stekne kontrolni paket, te sva upravljačka prava, Gucić je preko svog glavnog menadžera, optuženog Gorana Čulića i pokojne direktorice Eurone Dinke Matić, sklopio ugovore o kupoprodaji dionica Primorja za 4 i pol milijuna DEM, odnosno 64 posto vlasničkog udjela u društvu, ugovorivši obročnu otplatu u šest rata, unaprijed odlučivši da isplati samo 15 posto ukupne cijene, nekih pola milijuna DEM.
Radnici Primorja očekuju 20 milijuna eura
Time je oštetio male dioničare, zaposlenike društva Primorje za nešto više do 4 milijuna DEM. Bez njihovog znanja i odobrenja, dionice društva je za 8 milijuna kuna prenio sa Eurone na NIK, a potom za isti iznos na Brodokomerc RIjeka.
Maja Mileta, predstavnica oštećenih radnika, kaže da sada potražuju 20 milijuna eura od Gucića i Zagrebačke banke. "U suradnji s DORH-om i Fondom za privatizaciju dokazali smo da su krediti koje je dobio Gucić - ništavni. Nadamo se skorom pozitivnom rješenju" kaže Mileta, koja je danima štrajkala glađu zbog neefikasnosti pravne države.
Što je hrvatski poduzetnik bez off-shore računa?
Gucića i ostale terete da su od početka 1997. do kolovoza 1998, godine u nakani da za društvo Kapitalna grupa Mediteraneo Makarska i off shore tvrtku Tudorwell Investments Limited Dublin pribave nepripadajuću korist, zaključili ugovor kojim društvo Mornar prodaje disko klub Mak za 800 tisuća DEM, isplativo u dva obroka, s ciljem da Gucić stekne vlasništvo bez plaćanja.
Kako bi prikrili operaciju, sredstva koja je Šted banka iz Zagreba odobrila NIK-u i Brodokomercu, prenijeli su na račun off shore tvrtke prikazavši uplatu kao navodni povrat avansa i plaćanja navodno isporučene robe.
Sredstva su potom doznačena Kapitalnoj grupi, a potraživanja fiktivno zatvorena. Novac je završio na off shore računu, pa su Mornar, NIK i Brodokomerc oštećeni za 1,6 milijuna DEM.
Osim Gucića, Begića i Čulića, optuženi su i bivši direktor Mornara Ratko Škrabić, direktor sporta, rekreacije i animacije u Hotelima Makarska Mijo Ivandić, te direktori Gucićevih firmi Krsto Romić, Franko Bajlo i Bojana Glavaš, već suđeni i osuđivani za zloporabe u privatizaciji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati