Pojavila se priča o ukrajinskoj nuklearnoj bombi. Znanstvenik: To je potpuno ludo
PRIČA objavljena sinoć navodi izvještaj koji sugerira da bi Ukrajina mogla razviti primitivnu nuklearnu bombu u roku od nekoliko mjeseci ako Donald Trump povuče američku vojnu pomoć. Prema izvještaju, zemlja bi mogla iskoristiti pohranjeni plutonij za izradu osnovnog uređaja slične tehnologije kao bomba "Fat Man" bačena na Nagasaki 1945. godine.
"Izrada jednostavne atomske bombe, kao što su Sjedinjene Države napravile u okviru projekta Manhattan, ne bi bila težak zadatak 80 godina kasnije", navodno stoji u dokumentu koji je izradio Nacionalni institut za strateške studije Ukrajine, vladin istraživački centar koji djeluje kao savjetodavno tijelo predsjedničkom uredu i Vijeću za nacionalnu sigurnost i obranu Ukrajine.
Međutim, ove tvrdnje izazvale su podsmijeh među stručnjacima za nuklearno oružje, koji tvrde da je plan iz izvještaja praktički neizvediv.
"Ovo je potpuno ludo"
"Ovo je potpuno ludo", rekao je Pavel Podvig, znanstvenik koji je specijaliziran za proučavanje ruskih nuklearnih kapaciteta, a bavi se i međunarodnom kontrolom naoružanja.
"Očito je argument da Ukrajina ima sedam tona plutonija koji može koristiti za izradu stotina oružja."
"Sav taj plutonij, međutim, nalazi se u potrošenom gorivu. Da bi ga se izvuklo, potrebna su postrojenja za reprocesiranje, a Ukrajina ih nema."
Podvig je također ukazao na brojne tehničke čimbenike koji bi onemogućili takav plan, kao i na niz međunarodnih pravila i zaštitnih mjera koje ga čine neostvarivim.
I profesor koji je član odbora pri State Departmentu je dosta skeptičan
Njegovo mišljenje dijeli i dr. Jeffrey Lewis, profesor kontrole naoružanja i član Međunarodnog savjetodavnog odbora za sigurnost pri američkom State Departmentu.
Odgovarajući na izvještaj o mogućnosti razvoja primitivne bombe u Ukrajini, izjavio je: "Vjerojatno ne može. Barem ne uskoro."
"Da bi to učinila", rekao je, "Ukrajina bi morala izgraditi postrojenje za separaciju, što bi trajalo godinama i koštalo stotine milijardi".
"Iako tehnički nije nemoguće da Ukrajina izvuče plutonij iz potrošenog goriva, to ne bi bilo nešto što bi Ukrajina mogla učiniti brzo ili jeftino", rekao je.
"Izgradnja postrojenja za reprocesiranje vjerojatno bi trajala godinama – godinama tijekom kojih bi bilo izloženo ruskim napadima."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati