Vučić je Srbiju pretvorio u hibridni režim, krađa izbora nije isključena
OTKAKO je prije 10 godina Aleksandar Vučić de facto preuzeo vlast u Srbiji, prvo kao potpredsjednik vlade kratkotrajnog premijera Ivice Dačića, pa onda kao premijer i, konačno, predsjednik, demokratski se standardi sustavno i ciljano urušavaju.
Dovoljno je podsjetiti da je poznata organizacija Freedom House 2020. godine Srbiju proglasila tzv. hibridnim režimom, dok je od 2003. do 2020. godine bila u kategoriji "djelomice konsolidirane demokracije".
Vučić je u Srbiji uveo hibridni režim
Pojam "hibridni režim" odnosi se na države u kojima vlast istovremeno može provoditi političku represiju i raspisivati izbore, u kojima su demokratske institucije krhke i postoje značajni izazovi u obrani političkih prava i građanskih sloboda.
Freedom House je podsjetio i na ocjene promatrača Vijeća Europe i OESS-a da su parlamentarni izbori 2016. godine pokazali da Vučićev SNS "zloupotrebljava većinu, zamagljuje razliku između državnih i partijskih aktivnosti, vrši pritisak na birače, naročito one zaposlene u javnom sektoru".
Uostalom, već postoje naznake da bi se Vučićev režim - koji u neovisnim anketama ionako ima pozamašnu podršku - mogao odlučiti na malverzacije na predsjedničkim, parlamentarnim i beogradskim izborima koji su zakazani za nedjelju, 3. travnja.
Znakovite najave Aleksandra Vulina
To se najbolje vidi po istupu ministra unutarnjih poslova Aleksandra Vulina prije dva dana, koji često funkcionira kao Vučićev megafon te govori ono što Vučić želi da se čuje u javnosti, ali ne iz njegovih usta.
>> Vulin: Sprema se sabotaža izbora u Srbiji. Kriminalci će ući u zemlju, imamo popise
Vulin je tako izjavio da srpski MUP i sigurnosno-obavještajna agencija BIA imaju saznanja da se za dan izbora priprema nekoliko grupa za sabotiranje izbora.
"MUP ima informaciju da će se organizirati nekoliko skupina koje će pokušati kompromitirati izbore, razbiti kutije i dokumentaciju. One će biti spremne i organizirane i već postoje popisi kriminalaca koji bi trebali ući u našu zemlju i pomoći u sprječavanju održavanja izbora. Cijeli aparat ove zemlje to neće dopustiti. Upozoravamo vas da znate kakav je plan i organizacija i da znate tko će im priskočiti u pomoć", izjavio je Vulin.
"Svjesni smo onoga što se sprema i ne sumnjamo da smo spremni zaštititi izbornu volju građana Srbije", dodao je Vulin.
Vulin je u izjavi novinarima rekao da se protiv Srbije godinama vodi medijski rat, lažima, podmetanjima, kriminalizacijom države, "a posebno podmetanjima, lažima protiv predsjednika Aleksandra Vučića i svih njemu bliskih ljudi".
Vučić preventivno uvjerava da izbori neće biti pokradeni
Organizirana sabotaža izbora je realna prijetnja kao i onih najmanje pet atentata na Vučića koje je režim najavljivao, ali se naravno nisu dogodili.
>> Što se krije iza nove priče da mafija sprema atentat na Vučića?
Vulin je uvijek igrao ključnu ulogu u tim propagandnim operacijama pa se ne treba čuditi ako je njegova jučerašnja najava priprema za izborne malverzacije i diskreditaciju svih onih koji na to budu upozoravali kao sabotera volje građana.
I Vučić je preventivno izjavio da su opozicijske optužbe o mogućoj krađi izbora besmislice.
"To su sve besmislice. Izbore ćemo imati 3. travnja (2022. godine), sve ćemo tada vidjeti. Oni znaju da će izgubiti svuda i zato već danas govore kako će netko pokrasti te izbore", rekao je Vučić.
Fantomski glasači
Nažalost, nije riječ o besmislicama, nego o ozbiljnim sumnjama.
Poštari u Srbiji su uoči nedjeljnih izbora dostavili na stotine fantomskih poziva za osobe koje ne stanuju na naznačenim adresama, što oporba vidi kao neažurnost popisa birača i mogućnost za izborne prevare i manipulacije.
Kako to funkcionira u praksi objasnio je publicist Petar Peca Popović gostujući u emisiji Utisak nedelje.
Popović živi u obiteljskoj kući u Beogradu u kojoj već 80 godina stanuje obitelj Popović. No, otkako je SNS došao na vlast, na svakim izborima se dogodi da na njegovu adresu stigne i poziv za glasanje stanovitoj gospođi Đorđević, koju nitko ne poznaje niti je tu ikad stanovala.
Popović se više puta žalio na to, ali pozivi stižu. Tako da je moguće da će ta gospođa Đorđević, koja najvjerojatnije ne postoji, a sigurno ne živi u obiteljskoj kući Popovića na Dedinju, dati svoj "glas" na izborima Vučiću i SNS-u, kojima se najviše klima vlast u Beogradu.
Sumnjivi rezultati nedavno održanog referenduma
Kako funkcioniraju naprednjačke malverzacije ilustrirao je i nedavni referendum o promjeni Ustava, koji je održan zbog obaveza Srbije na putu k članstvu u Europskoj uniji u području pravosuđa. Referendumom je promijenjen način izbora sudaca i tužitelja kako bi oni bili neovisniji, iako mnogi upućeni promatrači ističu da će ova promjena samo još više pomoći SNS-u da stavi svoju šapu na pravosuđe.
Referendum je obilježila niska izlaznost od 30 posto, no znakoviti su bili rezultati na pojedinim glasačkim mjestima na kojima opozicija nije imala svoje promatrače. Na nekima je izašlo i 90 posto glasača i skoro svi su glasali da referendum prođe, što je i bila želja Aleksandra Vučića.
Drugim riječima, SNS već ima razrađen sustav punjenja glasačkih kutija glasovima koji njima idu u korist, no to je samo jedna od metoda koje koriste da bi pobijedili na izborima.
>> Srpska oporba: Vučić stvara fiktivne birače i traži da njegovi ljudi slikaju listiće
Pritisak na sve zaposlene u javnom sektoru
Mnoge građane Srbije pred izbore i na sam dan izbora obilaze aktivisti SNS-a, provjeravaju jesu li glasali za Vučića. Zaposleni u javnim firmama su također pod pritiskom i odavno se šire priče o tome da neki čak moraju fotografirati svoj glasački listić i tako nadređenima dokazati da su glasali za Vučića.
Krađa izbora je naročito lagana u provinciji, u kojoj je Vučić preuzeo svu vlast, a nema ni ekonomske snage koja bi omogućila političku neovisnost od vladajućeg režima.
Prvaci opozicije već danima upozoravaju da je krađa izbora u nedjelju moguća, ali opozicija, čini se, nije uspjela jedinstveno organizirati svoje pristalice kao promatrače izbornog procesa, iako se s raznih strana apelira na to.
Milošević je također krao izbore
U Srbiji su izborne malverzacije tijekom 1990-ih i vlasti Slobodana Miloševića bile uobičajena pojava, da bi se uspostavila vjerodostojnost i regularnost izbora nakon Miloševićevog rušenja 5. listopada 2000.
To je trajalo i kroz predsjedničke mandate Borisa Tadića te je njega Tomislav Nikolić 2012. godine pobijedio zapravo na fer način. Nakon toga je krenulo urušavanje demokratskih standarda koje traje i danas.
Dakle, itekako postoji šansa da će Vučić pokrasti izbore, što ne znači da će se to i dogoditi. No o tome u kakvom je stanju Vučićeva Srbija u kontekstu demokracije i slobodnih izbora možda najbolje svjedoči to što krađa izbora nikoga ne bi iznenadila.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati