Rusi srušili putnički avion sa 67 ljudi? "Pogodili su ga i poslali u Kazahstan"
LET AZERBAIJAN Airlinesa koji se jučer srušio u Kazahstanu oborio je ruski sustav protuzračne obrane, potvrdila su Reutersu četiri izvora u Azerbajdžanu upoznata s istragom. U nesreći je je poginulo 38 osoba, a preživjelo ih je 29.
Ključne informacije:
- Putnički avion srušio se jučer kod Aktaua u Kazahstanu, nakon što je skrenuo iz Rusije
- Preživjeli putnik: Pokušali smo sletjeti u Groznom u Čečeniji, čuli smo eksploziju i trup aviona je oštećen
- Rusi su u Čečeniji posljednjih dana protuzračnom obranom gađali ukrajinske dronove
- Izvor blizak istrazi: Nitko ne tvrdi da je avion srušen namjerno, ali očekujemo da Rusi priznaju rušenje aviona
- Kremlj: Pogrešno je širiti hipoteze prije zaključaka istrage
- NATO: Tražimo potpunu istragu
- SAD: Postoje indicije da je avion pogodio ruski sustav
- Najveći izraelski avioprijevoznik: Obustavljamo sve letove za Moskvu
- Ukrajina: Rusi oštetili avion nad Groznim pa ga poslali u Kazahstan umjesto da spase živote
Popularni ruski proratni bloger Juri Podoljaka rekao je da su rupe koje se vide ma olupini aviona slične šteti koju je prouzročio "protuzračni raketni sustav", dodavši: "Sve ukazuje na to."
Prokremaljski Telegram kanal Fighterbomber, za koji se vjeruje da ga vodi Ilja Tumanov, satnik u ruskoj vojsci, objavio je video koji pokazuje rupe u olupini zrakoplova, za koje neki sugeriraju da podsjećaju na vrstu oštećenja eksplozijom gelera nastalih od eksplozije rakete. "Fighterbomber" navodi da je "malo vjerojatno da su rupe uzrokovane udarom u jato ptica".
Kazahstanski stručnjak za zrakoplovstvo Serik Muktibajev rekao je za novinsku kuću Orda da je "gotovo nemoguće" da je udar aviona u jato ptica ptice uzrokovao pad zrakoplova " s obzirom na visinu na kojoj je letjelica letjela kada je naišla na poteškoće. Ukazao je na "vanjski utjecaj" kao vjerojatni uzrok.
Podsjetimo, ruska agencija za nadzor zrakoplovstva je samo par sati nakon pad aviona objavila kako preliminarni rezultati istrage govore da je pilot bio natjeran prisilno spustiti avion nakon što je udario u jato ptica.
Fotografije s mjesta nesreće pokazuju da je veći dio prednjeg dijela aviona bio dobrim dijelom uništen, ali je velik dio repa ostao netaknut. Čini se da je rep prekriven tragovima udara i malim rupama, koje su konzistentne s eksplozijom rakete obrambenog sustava raketa zemlja-zrak u blizini aviona, smatraju vojni stručnjaci.
“Rupe u trupu vrlo su slične tragovima od eksplozije projektila kojima su obično opremljene rakete zrak-zrak, kao i protuzračne rakete koje ispaljuju sustavi protuzračne obrane kao što je Pancir-S1,” rekao je Ruslan Leviev, vojni analitičar i voditelj Conflict Intelligence Teama, grupe za istraživanje informacija iz otvorenih izvora.
Andriy Kovalenko, dužnosnik ukrajinskog Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu, objavio je na Telegramu: “Rusija je trebala zatvoriti zračni prostor iznad Groznog, ali to nije učinila ...Avion su oštetili Rusi i poslali ga u Kazahstan, umjesto da hitno sleti u Grozni i da se spase ljudski životi.”
Visoki ukrajinski dužnosnici potvrdili su za Financial Times da Kijev vjeruje da su zrakoplov najvjerojatnije pogodili ruski sustavi protuzračne obrane.
Justin Crump, stručnjak za obavještajne poslove, sigurnost i obranu i izvršni direktor savjetodavne tvrtke za rizike Sibylline, rekao je danas za BBC da je teorija o padu aviona uzrokovanim radom ruskog sustava protuzračne obrane "najbolje odgovara svim dostupnim činjenicama".
Crump je dodao da je ruska protuzračna obrana bila aktivna u Groznom otprilike u vrijeme kada je zrakoplov oštećen.
"Ne mislim da je to uopće bilo namjerno", istaknuo je, ističući da je Rusija "jako zabrinuta" zbog aktivnih ukrajinskih bespilotnih letjelica većeg dometa koje "vrlo često ne uspijeva oboriti".
Najveći izraelski avioprijevoznik El Al obustavlja sve letove na relaciji Tel Aviv-Moskva sljedećeg tjedna, navodeći kao razlog "razvoj događaja u ruskom zračnom prostoru".
"Tijekom sljedećeg tjedna izvršit će se ponovna procjena situacije kako bi se odlučilo hoće li se letovi nastaviti", stoji u priopćenju.
Kazahstanska vlada kaže da trenutno nema službenog objašnjenja za pad zrakoplova Azerbaijan Airlinesa u kojem je jučer poginulo 38 ljudi.
Kazahstanski vicepremijer rekao je da vlada ne može niti potvrditi niti demantirati da je avion pao nakon što je iznad Čečenije pogođen raketom iz ruskog sustava protuzračne obrane.
Američki dužnosnik rekao je novinskoj agenciji Reuters da postoje indicije da je ruski protuzračni sustav pogodio zrakoplov Azerbaijani Airlinesa koji se jučer srušio u Kazahstanu.
Ako se prve indikacije u konačnici potvrde, možda se radi o pogrešnoj identifikaciji letjelici, rekao je američki dužnosnik, dodajući da je moguće da su loše obučene ruske postrojbe nemarno pucale na nešto što im se učinilo kao ukrajinski dron.
Javno dostupni podaci praćenja leta pokazuju da je azerbajdžanskom putničkom avionu ometan GPS-a tijekom leta iznad jugozapadne Rusije, javlja Reuters.
Ranije jučer rusko ministarstvo obrane izvijestilo je o obaranju 59 ukrajinskih dronova iznad nekoliko regija.
Neki su, tvrde Rusi, oboreni u zatvorenom zračnom prostoru iznad regija koje graniče s Ukrajinom, uključujući Azovsko more. Zračne operacije u ruskoj zračnoj luci Kazan navodno su privremeno obustavljene zbog aktivnosti protuzračne obrane.
Rusko ministarstvo obrane nije odgovorilo na Reutersov upit o navodima da su ruske snage u Čečeniji ispalile raketu na putnički avion.
Euronews je, pozivajući se na izvore iz azerbajdžanske vlade, izvijestio da je preliminarna istraga pokazala da je ruski projektil zemlja-zrak ispaljen na zrakoplov u trenucima kad je protuzračna obrana pokušavala srušiti dronove iznad Groznog, po svemu sudeći ukrajinske. Šrapneli su pogodili zrakoplov nakon što projektil eksplodirao pored zrakoplova usred leta, objavio je Euronews.
Oštećeni zrakoplov nije smio sletjeti ni u jednu rusku zračnu luku, unatoč zahtjevima pilota za hitno slijetanje, te mu je naređeno da leti prema Aktauu, rekli su izvori.
NATO je u Bruxellesu pozvao na potpunu istragu uzroka nesreće.
"Naše misli i molitve su s obiteljima i žrtvama leta J28243 Azerbaijan Airlinesa", rekla je glasnogovornica NATO-a Farah Dakhlallah na X-u.
"Ozlijeđenima u nesreći želimo brz oporavak i pozivamo na potpunu istragu", dodala je.
Izvor iz Azerbajdžana rekao je za Reuters kako "nitko ne tvrdi da je avion srušen namjerno".
"Međutim, uzimajući u obzir utvrđene činjenice, Baku očekuje da će ruska strana priznati obaranje azerbajdžanskog zrakoplova", rekao je izvor.
Pad putničkog aviona Azerbaijan Airlinesa u Kazahstanu je, prema azerbajdžanskim izvorima bliskima istrazi, posljedica eksplozije rakete ruskog sustava protuzračne obrane.
Bude li to i službeno potvrđeno, to neće biti prvi put da su ruske snage srušile putnički avion. Naime, malezijski putnički avion, let MH17, srušen je 17. srpnja 2014. iznad istočne Ukrajine, pri čemu je smrtno stradalo svih 298 putnika i članova posade. Avion je putovao iz Amsterdama prema Kuala Lumpuru kada je oboren projektilom ispaljenim iz sustava Buk, proizvedenog u Rusiji.
>> Opširnije
Visoki dužnosnici Azerbejdžana potvrdili su turskoj novinskoj agenciji Anadolu da je zrakoplov Azerbaijan Airlinesa koji se srušio u blizini kazahstanskog grada Aktau pogođen iz ruskog sustava protuzračne obrane.
Azerbaijan Airlines rekao je novinarima da je zrakoplov bio u potpunosti servisiran u listopadu i da nije imao tehničkih kvarova.
Brazilski proizvođač Embraer, manji konkurent Boeinga i Airbusa, poznat je po visokim standardima sigurnosti.
Ubrzo nakon nesreće, ruske državne televizije su, pozivajući se na državnu agenciju za nadzor zrakoplovstva, objavile da je najvjerojatniji uzrok bio udar jata ptica.
Ali takva vrsta sudara obično rezultira skretanjem zrakoplova prema najbližem aerodromu, rekao je zračni analitičar Richard Aboulafia za novinsku agenciju Reuters. "Možete izgubiti kontrolu nad avionom, ali posljedica nije divlje skretanje s kursa", rekao je.
Justin Crump iz savjetodavne tvrtke za rizike Sibylline rekao je da uzorak oštećenja unutar i izvan zrakoplova ukazuje da je ruska protuzračna obrana aktivna u Groznom možda uzrokovala nesreću.
"Izgleda vrlo slično detonaciji projektila protuzračne obrane sa stražnje i lijeve strane zrakoplova, ako pogledate uzorak šrapnela koji vidimo", rekao je za BBC Radio 4.
Kako javlja BBC, jedan je od preživjelih putnika za rusku TV rekao kako vjeruje da je pilot dvaput pokušao sletjeti u gustoj magli iznad Groznog prije nego što je "treći put nešto eksplodiralo, a dio trupa zrakoplova je oštećen".
Nedugo nakon što su se počele širiti teorije da je avion srušen ruskom raketom reagirao je glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina Dmitrija Peskova.
"Bilo bi pogrešno iznositi bilo kakve hipoteze prije zaključaka istrage. Mi, naravno, to nećemo učiniti i nitko to ne bi trebao učiniti. Moramo pričekati dok istraga ne završi", rekao je Peskov.
Kazahstansko ministarstvo prometa je jučer u priopćenju izvijestilo da su u zrakoplovu bili državljani četiriju zemalja - 37 Azerbajdžanaca, šest državljana Kazahstana, tri državljana Kirgistana i 16 Rusa.
Snimka pada aviona snimljena mobitelom, koja se društvenim mrežama proširila jučer, prikazuje kako se zrakoplov strmo spuštao prije nego što je udario u tlo i zapalio se.
Ako se ispostavi da je avion zaista srušila ruska raketa, bit će to drugi put u desetljeću da su ruske snage uništile komercijalni zrakoplov, nakon pada leta MH17 u Ukrajini. Ovoga puta među žrtvama su i ruski državljani, kao i oni iz susjednih zemalja.
Podaci pokazuju da su GPS navigacijski sustavi zrakoplova bili ometani tijekom cijelog leta iznad mora.
Prema izvještaju međunarodnog portala AnewZ sa sjedištem u Bakuu, koji citira azerbajdžanske vladine izvore, raketa je ispaljena iz sustava protuzračne obrane Pancir-S.
Ruski izvori navode da su ruske snage protuzračne obrane aktivno pokušavale oboriti ukrajinske bespilotne letjelice kada je zrakoplov Azerbaijan Airlinesa prelazio teritorij Čečenije. Šef Vijeća sigurnosti Čečenske Republike Hamzat Kadirov potvrdio je da se jučer ujutro dogodio napad dronovima na Grozni, napominjući kako nije bilo žrtava ni štete.
Vladini izvori naveli su za Euronews da oštećenom zrakoplovu nije bilo dopušteno slijetanje ni na jedan ruski aerodrom, unatoč zahtjevima pilota za hitno slijetanje.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati