Povjerenik EU: BiH mora biti ozbiljna u svojoj želji da se pridruži Uniji
PREPORUKA Europske komisije da se Bosni i Hercegovini do kraja ove godine dodijeli status kandidata za članstvo u EU je bezuvjetna, ali ona je dana uz "velika očekivanja", izjavio je europski povjerenik za proširenje Oliver Várhelyi. Uoči susreta s najvišim bosanskohercegovačkim dužnosnicima tijekom posjeta Sarajevu Várhelyi je, u kolumni za banjolučke Nezavisne novine, napisao kako preporuka za kandidatski status ujedno predstavlja jasnu poruku političarima u BiH.
"Politička elita mora dokazati da želi napredak na europskom putu i da je spremna provesti prijeko potrebne reforme", pojasnio je Várhelyi.
Vijeće EU bi u prosincu trebalo razmatrati preporuku Komisije da se Bosni i Hercegovini dodijeli kandidatski status, no postoje naznake da su neke zemlje Unije, poput Nizozemske, sumnjičave i mogle bi uskratiti suglasnost jer BiH do sada nije provela gotovo ništa od 14 reformskih prioriteta što ih je Komisija definirala kao preduvjet za kandidatski status još 2019.
"Početak velikog posla"
Várhelyi je sada napravio odmak od ranije najavljivanog vremenskog okvira i napisao da će Vijeće EU preporuku razmatrati "možda čak u prosincu", no sve ovisi o tome kojom će brzinom u BiH biti uspostavljena nova tijela vlasti na temelju rezultata izbora provedenih 2. listopada, ali i što će do tada napraviti vlast u odlasku.
Pojasnio je kako se od sadašnjeg saziva Vijeća ministara BiH očekuje usvajanje strategija o migracijama i azilu te borbi protiv organiziranog kriminala. Podsjetio je i kako su već predugo na čekanju usvajanje izmjena i dopuna koje se odnose na integritet pravosuđa i novi zakon o sudovima te poduzimanje svih mjera za uspostavu ureda za suradnju s Europolom.
"Navedene reforme će pokazati državama članicama EU da je Bosna i Hercegovina ozbiljna u svojoj želji da se pridruži EU. Te reforme nisu za Bruxelles, potrebne su da unaprijede svakodnevni život svih građana BiH", napisao je Várhelyi.
Istaknuo je i kako eventualni kandidatski status ne znači kraj, nego tek početak velikog posla, a kao jednu od prioritetnih zadaća naveo je reformu ustava i izbornog zakona, čiji je cilj eliminirati svaku diskriminaciju građana u izbornom procesu i osigurati funkcionalnost tijela vlasti.