Požar u Sloveniji se proširio, stanje i dalje kritično. Objavljena slika iz svemira
NA KRASU u Sloveniji i dalje gori veliki požar. Vatrogasci su tijekom noći branili sela od vatre, a neka su i evakuirana.
Stožer civilne zaštite za sjevernu Primorsku priopćio je da je situacija "stabilna i pod kontrolom", no zabrinjavaju vremenske prognoze za sutra jer se očekuje jače nevrijeme. Planiran je dolazak čak 1.500 vatrogasaca, kao i brojnih dobrovoljaca obučenih za rušenje stabala ili rukovanje motornom pilom, piše i Stožer.
Danas je na terenu bilo više od tisuću vatrogasaca, a imali su i izdašnu pomoć iz zraka: Po dva helikoptera iz Srbije, Mađarske, Italije, po jedan iz Slovačke i Austrije, kao i dva helikoptera Slovenske vojske i jedan helikopter slovenske policije, avion pilatus slovenske vojske, hrvatski kanader, a prvi put su letjeli i zrakoplovi rumunjske vojske.
U prvom dijelu dana intervencija je bila usmjerena na područje Železna vrata-Trstelj, a poslijepodne su još nekoliko glavobolja vatrogascima zadala događanja na zapadu, priopćili su iz Civilne zaštite.
DRUŠTVENIM mrežama se širi snimka na kojoj se vidi kako se vatrogasci u gustom dimu bore s vatrom s obje strane ceste na Krasu. Odjednom iznad sebe vide kanader koji izbacuje veliku količinu vode. "Spasio nas je", kaže autor snimke, dok se u pozadini čuju uzvici uzbuđenja.
>> Opširnije
Dva rumunjska zrakoplova Spartana upravo su preletjela požarište iznad Krasa i izbacila svaki po pet tisuća litara vode.
"Trenutno nije proglašena opasnost ni za jedno naselje, svi stanovnici su dobili dozvolu da se vrate u svoje domove. Nadam se da smo ograničili širenje požara. Siguran sam da ćemo imati mir do jutra. Ali bojimo se sutrašnje prognoze i bure koja će dosezati 60 kilometara na sat”, rekao je zapovjednik Civilne zaštite Srečko Šestan.
Požar na slovenskom Krasu traje već tjedan dana, a stanje je i dalje kritično unatoč velikom broju vatrogasaca i letjelica za gašenje požara te pomoći iz susjednih država, a u subotu se proširio na još jednu općinu - Hrpelje-Kozina. U području Hrpelje-Kozina vatrogasci su jedno požarište ugasili, a na drugoj lokaciji i dalje gori i zbog nepristupačnosti terena za vatrogasna vozila vatru gasi jedan helikopter slovenske vojske.
Na cijelom području zahvaćenom vatrom i dimom, na više od dvije tisuće hektara u subotu je djelovalo više od tisuće dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca 15 zračnih plovila za gašenje, među njima i hrvatski “kanader”. Osim dvaju slovenskih helikoptera vatru su gasili u subotu i helikopteri iz Austrije, Hrvatske, Italije, Mađarske, Srbije i Slovačke.
Očekuje se i dolazak mađarskog transportnog zrakoplova “casa”, te triju zrakoplova iz Rumunjske. U tjedan dana djelovanja iz zraka je do danas na požarište bačeno 1.7 milijuna litara vode.
Prema izvješćima slovenskih medija, trenutno najviše posla vatrogasci imaju na području Trstelja, gdje su ekipe pojačane, a na cijelom području požara djeluje više od tisuću vatrogasaca koji gase rubove požarišta. U središte požara ne smiju zbog eksplozivnih sredstava preostalih iz borbi na fronti uz rijeku Soču u Prvom svjetskom ratu.
Na terenu je trenutno 1061 vatrogasac. Gašenje požara provodi se i iz zraka uz pomoć 13 zrakoplova iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Austrije, Mađarske i Italije. Dva zrakoplova stižu i iz Rumunjske. U ovom trenutku aktivno se pripremaju izmjene vatrogasaca jer se pretpostavlja da će se i tijekom noći s vatrom boriti 1000 vatrogasaca, priopćili su iz Civilne zaštite.
Poduzetnik Ivo Boscarol i njegova kći Taja najavili su da će državi donirati isti iznos koliko će izdvojiti za vatrogasce i volontere. Time će se dnevnice u iznosu od 63 i 94.5 eura udvostručiti.
Objavljene su snimke požara iz svemira.
>> Opširnije
Više dijelova općine Hrpelje-Kozina zahvaćeno je vatrom. Jutarnji požari, jedan od njih pod Rodikom, već su ugašeni, no vatrogasci se trenutačno bore sa šumskim požarom na brdu Kotel kod Slavnika.
Zbog teško pristupačnog terena vatrogasci ne mogu pristupiti žarištu pa im pomaže policijski helikopter.
Na Brnik su sletjeli zrakoplovi rumunjske vojske koji će pomoći u intervenciji na Krasu. U gašenju požara iz zraka bit će korištena dva zrakoplova Spartan, dok će transportni zrakoplov Hercules biti zadužen za logistiku.
Avion Spartan, koji će Slovenija dobiti sljedeće godine, u sebi ima šest do sedam kontejnera kapaciteta šest litara vode. Tijekom leta se izbacuju iz aviona, a budući da su razgradivi, raspršuju se u zraku stvarajući oblak kapljica vode.
Situacija se smirila na talijanskoj strani Krasa. Kako javlja Primorski dnevnik, mještani Jamelja i Sabličeva mogu se vratiti svojim kućama.
Gradonačelnik Doberdoba Fabio Vizintin pojasnio je da je stanje u krematoriju na Kremenjaku pod kontrolom. Za vatrogasnu stražu brinu pripadnici civilne zaštite i šumske straže. U područjima gdje još uvijek ima puno dima u zraku, vlasti preporučuju da ljudi na otvorenom nose maske tipa FFP2.
Na slovenskom Krasu već danima gori veliki požar. Vatrogasci su tijekom ove noći branili sela od vatre, a neka su i evakuirana.
>> Opširnije
Vojska je također intenzivno uključena. U gašenju požara pomaže iz zraka s helikopterom, a na terenu je prisutno ukupno 136 vojnika. I danas je ministar obrane Marjan Šarec na Krasu.
U zraku su svi raspoloživi zrakoplovi, uz dva slovenska vojna i jedan policijski helikopter, tu su i helikopteri Austrije, Hrvatske, Italije, Mađarske, Srbije i Slovačke. U zraku je i hrvatski kanader. Očekuju i mađarski transportni avion za gašenje požara, a poslijepodne i tri rumunjska, među kojima su dva Spartana za gašenje i Hercules za logistiku.
Suradnja i koordinacija idu savršeno, ocijenio je Šarec. "To je veliki izazov za naše vojne kontrolore letenja jer je vrlo zahtjevan posao koordinirati toliki broj letjelica na tako malom prostoru da ne dođe do sudara", rekao je. Osim toga, vidljivost na požarištu je izuzetno loša zbog dima.
Agencija za zaštitu okoliša je na mjernim mjestima Solkan, Nova Gorica, Koper, Ljubljana i Kranj zabilježila povišene razine čestica PM10 u zraku, koje su nastale kao posljedica velikih požara na Krasu.
Stanovnicima tih područja savjetuje se da se pridržavaju uputa Državnog zavoda za javno zdravstvo.
Državna postrojba za zaštitu od neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS) radi i danas, a u sedam dana uklonila je 120 komada ukupne težine 750 kilograma, rekao je zapovjednik postrojbe Darko Zonjič.
Jedna od četiri ekipe na terenu trenutno uklanja topovsku bombu i ručnu bombu. Neeksplodirana ubojita sredstva jako su pregrijana vatrom i postoji opasnost od eksplozije.
I dok je evakuacija stanovništva za većinu mjesta u Općini Renče-Vogrsko službeno otkazana nekoliko minuta nakon 11 sati, ona se i dalje odnosi na Mohorine jer se vatra ponovno opasno približila tom mjestu, priopćila je civilna zaštita.
Na oprezu trebaju biti i stanovnici ostalih naselja jer se situacija na požarištu vrlo brzo mijenja, naglašeno je.
U pojedinim zaseocima na Krasu vatra je došla u neposrednu blizinu objekata, a izgorjela je vikendica između Renča i Trstelja. Prema riječima načelnika Općine Renče-Vogrsko Tarika Žigona, ovo je dosad jedina materijalna šteta na objektima.
"U pojedinim zaseocima, kao što su Žigoni i Venišče, vatra je zapravo došla na nekoliko metara od kuća. Nažalost, jedna vikendica, koja se nalazi između Renča i Trstelja, izgorjela je, druga je ostala čitava, pa, osim ovog objekta, trenutno ne računamo materijalnu štetu te želimo da tako i ostane", rekao je Žigon.
Prema njegovim riječima, evakuirano je cijelo mjesto Renče koje ima oko 2300 stanovnika. Stanovnicima koji su se morali evakuirati iz malih sela u neposrednoj blizini kraške padine osiguran je smještaj i hrana.
U zraku je trenutno sedam helikoptera - dva vojna, jedan policijski, jedan slovački, jedan austrijski i dva srpska.
U isto vrijeme požar gasi i avion Pilatus iz zraka, a očekuju se i dva mađarska helikoptera, hrvatski kanader, dva rumunjska Spartana za gašenje požara, jedan Hercules za logistiku i talijanska Casa za gašenje požara.
Na putu prema Krasu je oko 800 vatrogasaca koji će zamijeniti umorne ekipe na terenu. U gašenju požara danas sudjeluje i 136 pripadnika slovenske vojske koji brinu o logistici i pomažu u opskrbi vodom.
Glavni hrvatski vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković komentirao je požar u Sloveniji.
>> Opširnije
Hrvatska je ponovno poslala kanader i helikopter u pomoć slovenskim snagama u gašenju požara na području Renškog Vrha u blizini Nove Gorice.
>> Opširnije
U bolnici u Novoj Gorici jučer je nekim vatrogascima pružena liječnička pomoć. Ozlijeđena su njih petorica. Jedan se otrovao ugljikovim monoksidom, jedan je dehidrirao, dok su trojica lakše ozlijeđena. Svi su pušteni iz bolnice.
Ni jedan stanovnik nije zbrinut zbog problema povezanih s dimom, dok je jedan stanovnik primljen u bolnicu zbog ozljeda.
Na terenu je u noći na subotu oko 800 vatrogasaca “držalo liniju” fronte požara i gasilo “manja žarišta”, rekao je medijima Stanko Močnik, vođa vatrogasne intervencije, koji upozorava da su vatrogasci već vrlo iscrpljeni. Zbog gustog dima na području požara noć u svojim domovima nisu proveli stanovnici 10 sela koja su preventivno evakuirana, a požar se od jutros gasi s do sada najvećim kapacitetima iz zraka koji su na raspolaganju.
Od jutarnjih sati u gašenju sudjeluje 11 helikoptera, a očekuje se da će se u intervenciju opet uključiti i hrvatski kanader, potvrdio je za medije zapovjednik slovenske civilne zaštite Srečko Šestan.
"Nadamo se da će vatrogasci uz potporu iz zraka ujutro uspjeti ograničiti požar", dodao je.
Upozorio je da je najbolje vrijeme za gašenje u ranim jutarnjim satima jer se oko 11 sati obično promijeni situacija jer vjetar promijeni smjer, što se pokazalo i u petak, kad se južni vjetar preokrenuo u jaču buru.
Slovenski mediji prenose najave meteorologa da bi jače oborine na području gdje bukti požar mogle početi padati idući tjedan, oko utorka, što bi znatno promijenilo sada tešku situaciju koja traje već sedmi dan.
Kako je priopćila regionalna civilna zaštita za Sjevernu Primorsku, evakuirani su stanovnici sedam mjesta i zaselaka u zaleđu Renč Merljaki, Martinuchi, Žigoni, Vinišče, Mohorini i Oševljek. Ranije evakuirani stanovnici sela Vrtoče, Opatje selo, Nova vas i Hudi Log za sada se ne vraćaju kući.
Vatrogasci su tijekom noći održavali protupožarnu liniju ispred Opatjega Sela, no i dalje su se pojavljivala nova žarišta. Aktivan je požar na Trstelju, vatra se iz doline iznad Renča penje. Puno je dima u okolici, piše slovensko Delo.
Kako je rekao vatrogasni šef Stanko Močnik, 800 vatrogasca iz cijele zemlje stiže u pomoć iscrpljenim vatrogascima, a helikopteri su odmah ujutro spremni za gašenje požara.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati