Poznato što su dogovorile Ukrajina i Rusija. "Ovo jamči hranu za milijune u svijetu"
IZ MINUTE u minutu pratimo zbivanja u ratu u Ukrajini.
Ključni podaci:
- Ukrajina je objavila da je na sastanku dogovoreno da se uspostavi nadzor izvoza žitarica
- Održan je sastanak između Ukrajine i Rusije
- EU kaže da Litva mora dopustiti prolaz ruske robe do Kalinjingrada
- Sjeverna Koreja priznala neovisnost Donjecke i Luhanske "narodne republike"
- MMF je upozorio Zapad na mogućnost recesije
- Marija Zaharova zaprijetila je Zapadu, spominje nuklearni rat
- Njemačka će prestati kupovati ruski ugljen 1. kolovoza, a naftu 31. prosinca
- Danas će se održati pregovori o izvozu ukrajinskog žita
- Ukrajinska vojska objavila je da je započela protuofenzivu u Hersonu. Rusija javlja da ima mrtvih
Pojavila se navodna snimka ruskih vojnika na okupiranom teritoriju Ukrajine kako zaustavlja građane i skida ih kako bi provjerila imaju li patriotske tetovaže, javlja Euromaidan koji je i objavio snimku.
Dužnosnici Turske, Ukrajine, Rusije i UN-a uspostavili su koordinacijski centar u Istanbulu za praćenje stanja oko izvoza žitarica, rekao je Andrij Jermak, šef ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
"Njegov će zadatak biti provođenje općeg nadzora i koordinacije sigurne plovidbe u Crnom moru. Ovo će osigurati izvoz ukrajinskog žita i jamčiti sigurnost hrane za milijune ljudi diljem svijeta", rekao je Jermak.
Ukrajinski i ruski predstavnici sastat će se sljedeći tjedan u Turskoj kako bi razmotrili detalje novog sporazuma.
U anketi UNHCR-a 65 posto izbjeglica iz Ukrajine izjasnilo se da će zasad ostati u zemljama u koje su izbjegli. Istraživanje je također pokazalo da se 16 posto ukrajinskih izbjeglica uskoro planira vratiti u svoju domovinu.
Najmanje 14 civila ranjeno je nakon što su ruski projektili pogodili objekte neimenovane firme u Zaporižji, javio je Kyiv Independent..
Spasilačke službe su trenutno na mjestu gdje su dva ruska projektila ozbiljno oštetila pogone poduzeća, rekle su lokalne vlasti.
Ruske i proruske snage ušle su u Siversk, u regiji Donjeck, prenosi ruska agencija TASS, dok ukrajinska vojska tvrdi da nije bilo nikakvih novih okršaja na bojišnici koja uključuje taj grad, ali da je Siversk pod topničkom vatrom. Reuters napominje da nije bilo moguće provjeriti te informacije.
Ranije u srijedu Vitalij Kiseljov, ministar unutarnjih poslova samoproglašene Narodne Republike Luhansk, rekao je da bi grad mogao biti zauzet za nekoliko dana. Početkom srpnja ruske snage i proruski separatisti su osvojili Severodonjeck i Lisičansk.
Rusija nastavlja napadati istočnu Ukrajinu u nastojanju da preuzme kontrolu nad pokrajinom Donjeck i cijelom industrijskom regijom Donbas. Moskva je ranije ovog mjeseca zauzela pokrajinu Luhansk, koja čini ostatak Donbasa.
Rusija kaže da želi preoteti Donbas od Ukrajine u ime separatista koje podržava Moskva u dvije samoproglašene narodne republike čiju je neovisnost priznala uoči rata. Ukrajina je danas potvrdila da je počela raketne napade dugog dometa na ruske snage u južnoj Ukrajini i uništila skladište streljiva. Udar je uslijedio nakon što je Washington isporučio Ukrajini napredne mobilne topničke sustave HIMARS, za koje Kijev kaže da ih njegove snage koriste sve učinkovitije.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres rekao je nakon trostranog sastanka Rusije, Ukrajine i Turske da je važan korak postignut prema izvozu žita iz crnomorskih luka, a Ankara očekuje da sporazum bude potpisan idućeg tjedna.
"Sljedeći tjedan, nadamo se, imat ćemo konačni sporazum. No ističem, još treba mnogo dobre volje i preuzimanja obveza svih strana", rekao je Guterres novinarima u New Yorku po završetku sastanka održanog u Istanbulu između izaslanstva Ukrajine, Turske i UN-a.
"Pred nama je još dug put", rekao je Guterres, kako prenosi agencija Reuters.
Razgovori između dužnosnika Rusije, Ukrajine, Turske i UN-a o obnovi izvoza žita preko crnomorskih luka koje su blokirane zbog ruske agresije na Ukrajinu završili su sporazumom o osnutku koordinacijskog centra, koji bi trebao brinuti za sigurnost putova, rekao je turski ministar obrane.
Sporazum će biti potpisan idući tjedan kada se sve strane ponovno sastanu, rekao je u srijedu ministar Hulusi Akar.
>> Opširnije
Službeni Kijev prekinuo je odnose sa Sjevernom Korejom pošto je ranije ta zemlja priznala neovisnost dviju odcijepljenih ukrajinskih "narodnih republika" Donjeck i Luhansk. Tim potezom Sjeverna Koreja je tek treća zemlja nakon Rusije i Sirije koja je priznala dva odcijepljena entiteta, Donjecku (DPR) i Luhansku narodnu republiku (LPR), u ukrajinskoj regiji Donbasu.
"Smatramo ovu odluku pokušajem Pjongjanga da umanji suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine", objavilo je ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine na svojoj mrežnoj stranici.
Čelnik DPR-a Denis Pušilin je u postu na Telegramu napisao kako se nada "plodonosnoj suradnji" i povećanju trgovine sa Sjevernom Korejom, izoliranom državom s nuklearnim oružjem koja je udaljena više od 6500 kilometara.
Veleposlanstvo Sjeverne Koreje u Moskvi potvrdilo je u srijedu da je ta zemlja priznala neovisnost obaju entiteta, kasnije je izvijestila ruska novinska agencija TASS. Rusija, koja podupire regije od 2014., priznala ih je uoči svoje invazije na Ukrajinu u potezu koji su Kijev i Zapad osudili kao nezakonit.
Svoju odluku o pokretanju rata, koji nazivaju "posebnom vojnom operacijom", opravdala je time što štiti od "genocida" govornike ruskog jezika koji ondje žive.
Ruske snage i trupe Narodne Republike Lugansk (LPR) ušle su u grad Sjeversk, u regiji Donjeck, izvijestila je ruska novinska agencija TASS pozivajući se na Vitalija Kiseljova, ministra unutarnjih poslova LPR-a.
Prema riječima Kiseljova, grad bi mogao biti zauzet za nekoliko dana.
Ukrajinska vojska objavila je kompilaciju snimki vojnih helikoptera u akciji. Nije jasno kad i gdje su se napadi odigrali.
Litva će poštivati savjet Europske komisije i omogućiti tranzit sankcionirane ruske robe željeznicom preko svog teritorija do Kalinjingradske oblasti, enklave odsječene od matične Rusije, priopćilo je u srijedu litavsko ministarstvo vanjskih poslova.
Ministarstvo u priopćenju također navodi da su prijašnja trgovinska pravila, prema kojima je prijevoz robe pod sankcijama bio blokiran, "bila prihvatljivija".
Litva smatra da pravila o tranzitu do Kalinjingrada mogu stvoriti "neopravdani dojam da transatlantska zajednica ublažava svoje stajalište i poziciju prema Rusiji".
Komisija je ranije danas ocijenila da ne bi trebala postojati "nikakva zabrana" za tranzit robe željeznicom između ruske enklave Kalinjingrad i ostatka Rusije, uz izuzetak vojne opreme, pozivajući istovremeno na "ciljane i razmjerne" kontrole.
>> Opširnije
Ruski predsjednik Vladimir Putin ne planira razgovarati o mogućoj nabavi dronova od Irana tijekom skorašnjeg posjeta Teheranu, rekao je njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov, a prenijela je državna novinska agencija Interfax. Peskov je odbio komentirati postoje li bilo kakvi planovi za kupnju takve opreme, kao što su to u ponedjeljak tvrdile Sjedinjene Države.
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da Washington posjeduje informacije koje pokazuju da se iranska vlada priprema Rusiju opskrbiti s do nekoliko stotina bespilotnih dronova, uključujući i one s oružjem. Iran je odbacio američku izjavu. Tehnološka suradnja između Rusije i Irana doista postoji, rekao je Teheran, ali počela je mnogo prije rata u Ukrajini.
Kremlj je u utorak objavio da će Putin sljedeći tjedan otputovati u Iran kako bi se sastao s predsjednikom Ebrahimom Raisijem i turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom. Službeno, sastanak trojice predsjednika država trebao bi biti o poboljšanju stanja u Siriji u kojoj traje građanski rat.
Sjeverna Koreja priznala je kao neovisne države dvije odcijepljene "narodne republike" u istočnoj Ukrajini, koje podržava Rusija, objavili su separatistički čelnik i ruska državna novinska agencija.
Tim potezom Sjeverna Koreja postaje tek treća zemlja nakon Rusije i Sirije koja je priznala dva odcijepljena entiteta, Donjecku (DPR) i Lugansku narodnu republiku (LPR), u ukrajinskoj regiji Donbasu.
Čelnik DPR-a Denis Pušilin je u postu na Telegramu napisao kako se nada "plodonosnoj suradnji" i povećanju trgovine sa Sjevernom Korejom, izoliranom državom s nuklearnim oružjem koja je udaljena više od 6500 kilometara.
Veleposlanstvo DNR-a u Moskvi objavilo je na Telegramu fotografiju na kojoj sjevernokorejski veleposlanik u Moskvi Sin Hong-chol uručuje potvrdu o priznanju izaslanici DPR-a Olgi Makejevoj.
Veleposlanstvo Sjeverne Koreje u Moskvi potvrdilo je u srijedu da je ta zemlja priznala neovisnost obaju entiteta, kasnije je izvijestila ruska novinska agencija TASS.
Rusija, koja podupire regije od 2014., priznala ih je uoči svoje invazije na Ukrajinu u potezu koji su Kijev i Zapad osudili kao nezakonit.
Svoju odluku o pokretanju rata, koji nazivaju "posebnom vojnom operacijom", opravdala je time što štiti od "genocida" govornike ruskog jezika koji ondje žive.
Globalne ekonomske prognoze i dalje su neizvjesne, izjavila je šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) upozorivši da bi daljnji poremećaji u opskrbi Europe plinom mogli gurnuti brojna gospodarstva u recesiju.
>> Opširnije
Cijene nafte pale su prema 99 dolara budući da trgovci strahuju da će visoka inflacija potaknuti američku središnju banku da snažno podigne kamatne stope, što bi moglo zakočiti gospodarstvo i potražnju za energentima.
>> Opširnije
Sjedinjene Države pozvale su Rusiju da odmah pusti Ukrajince koje je istjerala iz njihove domovine i dopusti vanjske promatrače navodeći izvješća da Moskva ukrajinsku djecu daje na posvajanje te da tisuće drugih "nestaju".
"Nezakonit transfer i deportacija zaštićenih osoba teško je kršenje Četvrte ženevske konvencije o zaštiti civila i ratni je zločin", rekao je u srijedu američki državni tajnik Antony Blinken.
On je u izjavi rekao da izvješća pokazuju kako Moskva "namjerno odvaja rusku djecu od njihovih roditelja i otima drugu iz sirotišta prije no što ih daje na posvajanje unutar Rusije" te da su također zatočene ili nestale tisuće civila koje ne prolaze "filtriranje".
Ukrajinski dužnosnici optužili su Rusiju da je deportirala stotine tisuća ljudi iz područja u Ukrajini pod ruskom okupacijom prisilivši ih na tzv. "filtracijske logore" te su zatražili pomoć Crvenog križa.
Kremlj je priopćio kako se nada da posjet predsjednika Joea Bidena Saudijskoj Arabiji neće biti iskorišten za poticanje antiruskih odnosa, dok se očekuje kako će SAD nastojati uvjeriti Rijad da pojača proizvodnju nafte u jeku porasta cijena.
Savjetnik za sigurnost Bijele kuće Jake Sullivan rekao je u ponedjeljak da će se Biden prilikom ovotjednog sastanka sa zaljevskim čelnicima u Saudijskoj Arabiji zauzimati za veću proizvodnju nafte iz država OPEC-a kako bi se smanjile cijene benzina.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov također je rekao da Rusija, drugi najveći izvoznik nafte nakon Saudijske Arabije i najveći svjetski izvoznik prirodnog plina, visoko cijeni suradnju sa Saudijskom Arabijom unutar okvira skupine vodećih svjetskih proizvođača nafte OPEC+.
"Mi smo unutar okvira sporazuma OPEC+ i visoko cijenimo posao koji uspijevamo obavljati sa svojim partnerima, uključujući vodeće partnere poput Saudijske Arabije", rekao je novinarima tijekom dnevnog konferencijskog poziva.
"Iznimno cijenimo naše odnose i interakciju s Rijadom i sigurno se nadamo da izgradnja odnosa i razvoj odnosa između Rijada i drugih svjetskih prijestolnica ni na koji način neće biti usmjereni protiv nas", rekao je.
>> Opširnije
Ruska blokada ukrajinskih luka i ratno stanje doveli su do rasta cijene i manjka žitarica u svijetu. Silosi u Ukrajini su puni, ali je robu teško izvesti. A predstoji nova žetva.
>> Opširnije
Ukrajina je odbacila tvrdnje ruskih snaga da su oborile četiri ukrajinska vojna aviona u Ukrajini.
Rusko ministarstvo obrane priopćilo je ranije da su njegove snage uništile Su-25 i Su-24 - oba aviona iz sovjetske ere koje su koristile ukrajinske zračne snage - iznad regije Donjecka u istočnoj Ukrajini, zajedno s još jednim avionom Su-25 i MiG-29, još jedan borbeni zrakoplov sovjetske konstrukcije, u regiji Mikolajiv u južnoj Ukrajini.
Reuters je citirao Jurija Ihnata, glasnogovornika ukrajinskih zračnih snaga, koji je odbacio ruske tvrdnje kao propagandu.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba isključio je ustupanje teritorija Rusiji kao dio bilo kakvog sporazuma o prekidu vatre i rekao da nema mirovnih pregovora između Moskve i Kijeva.
"Cilj Ukrajine u ovom ratu... je osloboditi naše teritorije, vratiti naš teritorijalni integritet i puni suverenitet na istoku i jugu Ukrajine. Ovo je krajnja točka naše pregovaračke pozicije", rekao je pa dodao: "Trenutno nema mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine zbog pozicije Rusije i njene kontinuirane agresije na našu zemlju."
U intervjuu objavljenom prije razgovora u Istanbulu, u kojima su sudjelovali predstavnici Ukrajine, Rusije, Turske i UN-a, ukrajinski ministar vanjskih poslova rekao je da se dogovor o nastavku izvoza žitarica koji je blokirala Rusija čini vrlo blizu.
Većina izbjeglica iz Ukrajine, uglavnom žena i djece, nada se da će napustiti svoje zemlje domaćine i na kraju se vratiti kući, pokazuje nova studija UN-a.
Otprilike dvije trećine izbjeglica iz Ukrajine očekuju da će ostati u svojim zemljama domaćinima dok se sigurnosna situacija ne poboljša nakon ruske invazije, pokazuje istraživanje UN-ove agencije za izbjeglice UNHCR. Studija provedena od sredine svibnja do sredine lipnja ispitala je oko 4900 ljudi iz Ukrajine koji sada žive u Češkoj, Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj.
Više od 5.6 milijuna izbjeglica sada je zabilježeno diljem Europe, pri čemu je 8.8 milijuna ljudi izašlo iz Ukrajine, a gotovo 3.3 milijuna vratilo se u nju od ruske invazije.
Od onih koji se žele vratiti, 40% planira to učiniti u sljedećih mjesec dana, rekao je UNHCR. Dodano je: "Nestrpljivi su da se ujedine s prijateljima i obitelji i brinu se za one koji su ostali. Većina želi pričekati dok se borbe ne stišaju."
Kremlj je priopćio da očekuje napredak oko mogućeg sporazuma s EU koji bi Rusiji omogućio tranzit neke sankcionirane robe u Kalinjingrad, ali da problem nije riješen.
Govoreći danas s novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je: "Nema još finalizacije ove situacije. Očekujemo neke pomake, ali ne možemo reći da je problem otklonjen."
Litva je u ponedjeljak proširila trgovinska ograničenja preko svog teritorija na rusku eksklavu Kalinjingrad, s robom koja je sankcionirana uključujući beton, drvo, alkohol i industrijske kemikalije na bazi alkohola. Guverner Kalinjingrada Anton Alihanov predložio je potpunu zabranu kretanja robe između triju baltičkih država i Rusije, kao odgovor na ono što su vlasti u eksklavi nazvale "blokadom".
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova upozorila je Litvu i EU da bi Rusija mogla usvojiti "oštre mjere" protiv njih ako se tranzit robe u Kalinjingrad i iz njega ne nastavi.
Njemački financijski sektor za sada je stabilan, unatoč učestalom nepodmirivanju financijskih obaveza, ali gospodarstvo čekaju teška vremena, s obzirom na neizvjesnu opskrbu ruskim plinom, upozorio je u intervjuu čelnik financijskog regulatora.
>> Opširnije
Dva naselja u ukrajinskoj regiji Luhansk i dalje su pod ukrajinskom kontrolom, rekao je ukrajinski guverner regije Serhij Hajdaj.
Na Telegramu je objavio kako "oružane snage Ukrajine drže obranu na periferiji regije Luhansk - dva naselja u regiji su pod kontrolom vlade".
On optužuje Rusiju da žito iz Ukrajine prevozi u kamionima, a također kaže da ruske mobilne telefonske mreže sada rade u regiji.
Također tvrdi da je "ruska vojska uništila skladišta s prehrambenim proizvodima, trgovine i tržnice u velikim gradovima", rekavši da su naselja i dalje "na rubu humanitarne katastrofe".
Kaže da su sustavi opskrbe plinom u Lisičansku i Rubižneju uništeni.
Tvrdnje nisu neovisno provjerene.
Kad je Vladimir Putin prije tri mjeseca preusmjerio rat u Ukrajini na istok zemlje, učinio je to zbog neuspjeha svog početnog nasrtaja prema Kijevu i očajan za uspjehom kojim će spasiti obraz.
Pročitajte veliku analizu CNN-a o ratu u Ukrajini.
>> Opširnije
"Strani državljani osuđeni na smrt u Narodnoj Republici Donjeck (DNR) uložili su žalbu na presude", rekao je lokalni čelnik Denis Pušilin. "Svi stranci osuđeni na smrt uložili su žalbe. Ako sud potvrdi njihove kazne, bit će pogubljeni od strane streljačkog voda", rekao je Pušilin.
"Više od 100 pripadnika bojne Azov priprema se za suđenje, njihovi slučajevi temeljeni su na dokazima i oni se nalaze u pritvoru", rekao je. "Odgovarajuće pripreme su u tijeku. Svakome će se suditi individualno", rekao je Pušilin, a prenosi Interfax.
Rusko ministarstvo obrane ponovno je reklo da je prouzročilo velike gubitke ukrajinskim snagama u posljednja 24 sata, tvrdeći da je ubilo najmanje 425 vojnika i da je oborilo tri zrakoplova i devet bespilotnih letjelica.
Konkretno, ruske snage tvrde da su ubile 350 ukrajinskih vojnika u visokopreciznim napadima na brodogradilište u Mikolajivu. Također tvrde da su ubili ili zarobili "diverzantsko-izviđačku grupu" u području Dementjevke u Harkivskoj oblasti.
Ruska novinska agencija RIA Novosti javlja da je rusko izaslanstvo doputovalo u Tursku na razgovore o izvozu žitarica iz Ukrajine. Pozivaju se na diplomatski izvor.
Izvor im je rekao da postoji "visoko povjerenje" u napredak u današnjim pregovorima, u kojima će se vojna izaslanstva iz Turske, Rusije i Ukrajine sastati s izaslanstvom UN-a na tajnoj lokaciji.
U zapadnoj Ukrajini bilo je tiho tijekom noći, a regionalni guverner Lavova Maksim Kozickij izvijestio je da je tijekom noći bilo jedno upozorenje na zračni napad, ali nijedan napad nije ostvaren. Navodi da je jučer u Lavov evakuacijskim vlakovima s istoka stiglo 240 ljudi.
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova opet spominje nuklearni rat.
>> Opširnije
Broj poginulih u raketnom napadu na Časiv Jar popeo se na 46, javlja The Kyiv Independent. Spasioci su iz ruševina izvukli 46 tijela, uključujući i dijete, rekla je 13. srpnja Tetiana Inatčenko, glasnogovornica administracije Donjecke oblasti.
Najmanje pet osoba je ozlijeđeno, a jedna ubijena u ruskom granatiranju u regiji Harkiva, navodi regionalni guverner Oleha Sinjehubov.
"Teror nad civilnim stanovništvom regije Harkiv od strane ruskih okupatora se nastavlja", objavio je jutros na Telegramu.
Sinjehubov navodi da se pet ozlijeđenih "nalazi u bolnici i prima svu potrebnu pomoć, njihovo stanje je stabilno, bez opasnosti po život".
Tvrdi da su ukrajinske snage preko noći spriječile raketni napad na regiju. Kaže i da se "na području regije nastavljaju aktivna neprijateljstva", te da je ubijen 55-godišnjak.
Tvrdnje nisu neovisno provjerene.
Ukrajina je objavila nove podatke o ruskim gubicima. Navodi da je ubijeno 37.570 vojnika, a uništeno 1649 tenkova, 3832 oklopna vozila, 217 aviona i 188 helikoptera.
Ukrajinski obavještajci izvijestili su o novim problemima koji su se pojavili u ruskoj vojsci. Rusi pokušavaju zadržati privremeno osvojene teritorije Ukrajine stvaranjem nove vojne jedinice na području regije Herson.
Kadrovsko popunjavanje časničkih pozicija planira se izvršiti na račun časnika Oružanih snaga Ruske Federacije.
No to je izazvalo otvoreno negodovanje "prijavljenih časnika" koji odbijaju takav poslovni put. Oni također ne žele ni svoje obitelji prevoziti blizu ratnog područja.
Ukrajinski obavještajci također navode da viši vojni vrh Oružanih snaga Ruske Federacije ne želi uključiti svoje rođake i prijatelje koji služe u redovima Oružanih snaga u sudjelovanje u ratu u Ukrajini.
S obzirom na to kakva je situacija na toj fronti, generali smatraju Siriju sigurnijim mjestom za služenje.
Također, u 38. protuzračnoj raketnoj brigadi ruskih oružanih snaga otpušteno je više od 26 vojnika zbog odbijanja sudjelovanja u takozvanoj "specijalnoj vojnoj operaciji". Oni su u vojnim dokumentima dobili zapis "izdajica domovine", tvrde ukrajinski obavještajci.
Institut za proučavanje rata (ISW) objavio je novu analizu rata u Ukrajini.
>> Opširnije
Ukrajina je jučer potaknula nade u povećanje izvoza žitarica unatoč ruskoj blokadi crnomorskih luka, kazavši da su brodovi počeli prolaziti kroz ušće Dunava.
>> Opširnije
Ruske snage će se usredotočiti na zauzimanje nekoliko malih gradova Donbasa tijekom nadolazećeg tjedna, uključujući Siversk i Dolinu na prilazima Slovjansku i Kramatorsku.
>> Opširnije
Ukrajina je pokrenula raketne napade dugog dometa na ruske snage u južnoj Ukrajini i uništila skladište streljiva, priopćila je njezina vojska, dok Rusija nastavlja bombardirati istok zemlje.
>> Opširnije
Njemačka je objavila potpuni popis svog vojnog paketa pomoći Ukrajini nakon što ga je povećala na dvije milijarde eura.
Na popisu vojne pomoći nalaze se sedam samohodnih haubica Panzerhaubitzen 2000, automobili, poljska bolnica, rezervni dijelovi za MiG-29, oklopna vozila, tenkovi, sustavi protuzračne obrane i MLRS.
Također je uključeno 14.900 protutenkovskih mina, 500 protuzračnih projektila stinger i 21.8 milijuna metaka za ručno streljivo.
Njemačka će potpuno prestati kupovati ruski ugljen 1. kolovoza i rusku naftu 31. prosinca.
>> Opširnije
Rusija i Ukrajina trebale bi održati svoje prve razgovore s dužnosnicima UN-a i Turske s ciljem izlaza iz višemjesečnog zastoja oko izvoza žitarica.
Četverostrani sastanak u Istanbulu dolazi u trenutku kada izvoz preko Crnog mora i dalje blokiraju ruski ratni brodovi i morske mine koje je Kijev postavio kako bi spriječio zastrašujući amfibijski napad. Pregovore kompliciraju rastuće sumnje da Rusija pokušava izvesti žito koje je ukrala od ukrajinskih farmera u regijama pod svojom kontrolom.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres ranije je umanjio očekivanja od pregovora u Istanbulu. "Zaista naporno radimo, ali još uvijek postoji put", rekao je šef UN-a novinarima.
Na sastanku će sudjelovati vojna izaslanstva triju zemalja i diplomati iz UN-a. Turski ministar obrane Hulusi Akar rekao je da će se usredotočiti "na sigurnu otpremu žitarica na međunarodna tržišta koje čekaju u ukrajinskim lukama".
Turska, članica NATO-a, koristi svoje dobre odnose s Kremljom i čelnicima u Kijevu koje podržava Zapad kako bi pokušala postići sporazum o sigurnom načinu isporuke žitarica.
Ukrajina procjenjuje da je do 25 milijuna tona žita trenutno blokirano u njezinim lukama. Turska kaže da ima 20 trgovačkih brodova koji čekaju u regiji te bi se mogli brzo ukrcati i poslati na svjetska tržišta.
Plan UN-a predlaže da brodovi slijede sigurne koridore koji prolaze između poznatih lokacija mina.
Svjetski ukrajinski kongres poduzima pravni postupak protiv Kanade zbog kršenja sankcija i prijenosa popravljenih turbina Njemačkoj za plinovod Sjeverni tok 1.
"Tijekom proteklih nekoliko dana Svjetski ukrajinski kongres zajedno s Ukrajinsko-kanadskim kongresom molio je kanadsku vladu da opozove izuzeće dano Siemensu Kanada koje dopušta povrat popravljenih turbina Sjevernog toka 1 u Njemačku. Također smo pozvali vladu da osigura da sve sankcije koje je Kanada uvela Rusiji ostanu na snazi i da budu značajno pojačane. Do danas su naši napori bili neuspješni i nismo imali drugog izbora nego pokrenuti pravni postupak", stoji u priopćenju.
Organizacija je podnijela obavijest o zahtjevu za sudsku reviziju tvrdeći da odluka o izdavanju dozvole nije bila razumna, transparentna ili propisno odobrena.
"Ne možemo opskrbljivati terorističku državu alatima koji su joj potrebni za financiranje ubijanja desetaka tisuća nevinih ljudi", rekao je Paul Grod, predsjednik UWC-a.
"Ovdje se ne radi samo o turbini ili mogućim brojnim turbinama za potporu ruskom izvozu energije, ovdje se radi o stalnom podlijeganju ruskim ucjenama."
- SAD tvrdi da Iran šalje Rusiji na stotine dronova koji mogu nositi oružje
- Broj mrtvih u raketiranju zgrade na istoku Ukrajine narastao je na 35
- U eksploziji automobila ubijen je promoskovski orijentiran dužnosnik u Harkivu
- Ukrajinski ministar obrane kaže da je Zelenskij izdao zapovijed da se izrade planovi za protunapad na jugu, u koji planira poslati milijun vojnika naoružanih zapadnim oružjem
- Granatiran je Harkiv
- Zelenskij je vojsci izdao zapovijed o oslobađanju obale
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati