Pobuna na Pravnom fakultetu: Studenti prijete prosvjedima zbog povećanja školarine
PRAVNI FAKULTET u Zagrebu odlučio je povećati školarine za ovu akademsku godinu, što je posebno teško sjelo izvanrednim studentima u vrijeme koronakrize, kada je teško doći do posla i zadržati ga. Pravni fakultet donio je odluku o povećanju školarine, a rok za uplatu te povećane školarine je sutra (srijeda, 23. rujna), što je posebno izazvalo revolt studenata te se najavljuju prosvjedi.
No, krenimo redom.
Povećali školarine izvanrednim studentima
"Cijena po ECTS bodu za redovite studente je 120 kuna, cijena za izvanredne studente koji upisuju prvu godinu studija također 120 kn, a cijena za izvanredne studente viših godina je do sad bila 100 kuna, odnosno nakon promjene 120 kuna. Navedenom izmjenom ujednačena je cijena po bodu za sve izvanredne studente i izjednačena s onom za redovite studente. Ovo je u skladu s praksom i drugih fakulteta, koji u pravilu imaju istu cijenu po ECTS bodu za redovite i izvanredne studente. Ukupna visina školarine određuje se da se broj ECTS bodova koje student upisuje množi s cijenom po ECTS bodu", stoji u odgovoru Uprave Pravnog fakulteta na upit Indexa o povećanju školarine.
No, što to zapravo znači? Povećanje ECTS bodova u konačnici povećava iznos cjelokupne školarine ako se, primjerice, u oba semestra upisuje po 30 ECTS bodova. Do sada je školarina za izvanrednog studenta, kada bi upisao svih 60 bodova, bila 6000 kuna, a sada je podignuta na 7200 kuna.
Imaju po jedno predavanje tjedno
"Razlika od 1200 kuna nije mala s obzirom na situaciju i položaj izvanrednih studenata koji imaju odvojena predavanja od redovnih, a broj predavanja je iznimno smanjen jer je samo jedno predavanje tjedno po predmetu", objašnjavaju nam studenti.
Uprava Fakulteta u tome ne vidi problem. Kažu nam da Studentski zbor nije imao prijedlog u vezi ovog povećanja, ali su ga podržali s 14 glasova za, 2 suzdržana, 1 protiv i 5 koji se nisu izjasnili. No, to, čini se, i nije bilo baš tako.
"Ma ne. Mi uopće nismo znali da je povećanje školarine u tom dokumentu. Obveza fakulteta je da pripremljeni materijal za sjednicu dostavi osam dana prije sjednice, a mi smo ga vidjeli dva dana prije. Bio je skriven, a za to ne samo da nisu znali studenti nego nisu znali ni profesori. U tome dokumentu bilo je 2000 stranica", priča nam Boris Rajić, čelnik Studentskog zbora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Svima se financijski izlazi u susret, osim studentima Pravnog fakulteta
Naime, Uprava Fakulteta je prije sjednice poslala dokument od 2 tisuće stranica pa nije bilo moguće da netko to zaista i uoči. Povećanje školarine Uprava nije prezentirala na Fakultetskom vijeću niti je obavijestila studentske predstavnike da takvo što planira.
Studentski zbor tražio je veto na ovu odluku, no dekan Igor Gliha i Uprava Fakulteta za sada to odbijaju.
"Povećanje školarina dolazi u najgore moguće vrijeme, obitelji gube poslove, kao i izvanredni studenti. Svima se u koronakrizi financijski izlazi u susret, osim u slučaju Pravnog fakulteta u Zagrebu", kaže nam Rajić na kraju.
Uprava fakulteta: Ne mislimo povući odluku
Iz Uprave fakulteta nemaju namjeru ni povući odluku o povećanju školarina ni pomaknuti rok za uplatu koji istječe sutra.
"Velikom broju naših studenata nastava započinje već 23. rujna, pa je stoga potrebno upis obaviti prije toga. Plaćanje naknade se u pravilu događa u trenutku upisa. Međutim, jednako kao i ranijih godina, studentima koji ne obave upis do 23. rujna zbog objektivnih okolnosti ta činjenica neće predstavljati nikakvu smetnju, budući da Fakultet uredno svake godine omogućava i naknadne upise. Dodatno, studenti imaju i mogućnost plaćanja školarine u ratama (do 8 rata), u kojem slučaju je krajnji rok za uplatu 15. lipnja 2021", kažu nam iz Uprave Pravnog fakulteta.
Dekan spominje obnovu od potresa
Prema svemu sudeći, čini se da je razlog povećanja školarina plaćanje obnove od katastrofalnog potresa u Zagrebu. Da je to stvarni razlog, daje se naslutiti u pismu dekana Glihe studentima.
"Da bismo osigurali uredno izvođenje nastave u nadolazećoj akademskoj godini, bilo je potrebno prije svega obnoviti našu prostornu infrastrukturu. Uprava je stoga uložila velike napore da bi naše zgrade na Trgu Republike Hrvatske 3, u Ćirilometodskoj i Nazorovoj spremne dočekale novu akademsku godinu. Iznimno visok stupanj oštećenja, kompleksnost građevinskih radova koji se moraju obaviti i u konačnici njihova cijena čine ovaj zadatak iznimno zahtjevnim. Unatoč naporima uprave u pronalaženju sredstava za obnovu fakultetskih zgrada, zbog općenito nepovoljne financijske situacije u državi i činjenice da su fakultetske zgrade nužne za novu akademsku godinu, Fakultet je u konačnici bio prisiljen osloniti se na vlastita sredstva kako bi podmirio trošak obnove, koji će premašiti petnaest milijuna kuna", stoji u pismu studentima dekana Glihe u kojem se ističe da su nastavnicima i administrativnim djelatnicima fakultetski primici do daljnjega umanjeni za 24 posto.
Financije preko leđa studenata
"Pravni fakultet u Zagrebu nema namjeru stvarati ljude koji će prestati funkcionirati u trenucima potresa ili bilo koje druge krize. Upravo suprotno, naš cilj je obrazovati pojedince koji će se moći nositi sa svakim izazovom koji život pred njih postavi", ističe se u tom pismu dekana Glihe.
Od dekana smo zatražili i odgovore na naša pitanja, ali nije nam odgovorio na upite.
No, čini se da priča o rješavanju financijske situacije preko leđa studenata ni izdaleka nije gotova. Naime, Predsjedništvo Studentskog zbora pred Upravu Fakulteta postavilo je tri zahtjeva.
Prvi je stavljanje odluke o cijeni školarine za izvanredne studente izvan snage i sazivanje izvanredne sjednice Fakultetskog vijeća na kojoj bi se ponovilo glasanje
Organiziranje prosvjeda
"Tražimo produljenje roka za uplatu školarine za sve studente do 1. listopada te omogućavanje upisa predmeta modula i izbornih predmeta 5. godine svim studentima pod jednakim uvjetima", stoji u tim zahtjevima.
Ako zahtjevi danas ne budu usvojeni, Studentski zbor će organizirati prosvjed u najkraćem mogućem roku.