Pobunjenici ulaze u Damask, Homs pred padom. Asad u očaju traži pomoć Zapada
DONOSIMO najnovije informacije o zapanjujućoj ofenzivi sirijskih pobunjenika, koji su došli do glavnog grada Damaska te žele svrgnuti diktatora Bashara al-Asada.
Ključne informacije:
- Pobunjenici u 10-ak dana osvojili ključne gradove Alepo i Hamu, sad su ušli u predgrađa glavnog grada Damaska
- Asad je gotovo u potpunosti izgubio kontrolu nad jugom zemlje, sirijska vojska povukla iz većine područja
- Južna pokrajina Dara sada je potpuno pod kontrolom oporbenih snaga
- Sirijska vojska tvrdi da se ne povlači iz Damaska, u kojem se se nalazi i predsjednička palača
- Trump: Sirija je u kaosu, ali Amerika se ne bi trebala miješati. To nije naša borba
- Lavrov: Kakva je prognoza ishoda pobunjeničke ofenzive? Ne bavimo se prognoziranjem
- Američki dužnosnik: Pobunjenici osvajaju predgrađa Damaska, jedno po jedno
- Asadov ured: Predsjednik nije napustio Damask
- NYT: Zaokret Irana, evakuiraju vojnike i civile iz Sirije. Povlače se i Rusi
- Izvor za CNN: Asada nema u gradu
- SOHR: Asadov brat poslao snajperiste u civilu na krovove zgrada u Damasku
- Bloomberg: Asad traži pomoć
- Homs pred padom
Sirijska vojska režima predsjednika Bashara al-Assada uputila je građanima poruku u kojoj ih uvjerava da će nastaviti braniti zemlju, unatoč vijestima da su pobunjenici okružili glavni grad Damask.
"Sirijska arapska vojska nastavlja svoje nacionalne i ustavne dužnosti obrane Sirije i njezinog naroda te će vratiti sigurnost i stabilnost u sve dijelove naše domovine," stoji u poruci koju su režimski mobilni operateri poslali građanima.
Međutim, tvrdnje režima o stabilnosti na terenu suprotstavljene su stvarnim događajima. Iako režim negira povlačenje, snimke su prikazivale snage Assadovog režima kako napuštaju četvrti Damaska, samo nekoliko kilometara od predsjedničke palače.
Situacija u ključnom sirijskom gradu Homsu ostaje nejasna, uz proturječna izvješća pobunjeničkih skupina i sirijske vojske o tome tko kontrolira grad. No, neovisna izvješća govore o tome da je Homs praktički pred padom.
Prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava, pobunjenici su ušli u Homs i zauzeli nekoliko četvrti. Zapovjednik pobunjenika Hassan Abdul Ghani izjavio je da njegove trupe trenutno pretražuju grad prije nego što ga proglase "potpuno oslobođenim."
Istovremeno, pojavile su se informacije da su deseci boraca Hezbolahovih elitnih snaga Radwan pobjegli iz Homsa, navodno u dogovoru sa sirijskom vojskom, rekao je vojni časnik za Reuters.
Međutim, sirijsko ministarstvo obrane opovrgava ove tvrdnje, nazvavši izvještaje o ulasku "terorista" u Homs neutemeljenima. Ministarstvo je priopćilo da su njihove oružane snage raspoređene oko grada i postavljene u snažne obrambene linije. Također, vojska tvrdi da jača svoju obranu oko glavnog grada Damaska, što proturječi tvrdnjama o povlačenju iz određenih područja.
Izraelska vojska izjavila je da pomno promatra situaciju u Siriji, s posebnim naglaskom na aktivnosti Irana i lokalnih pobunjeničkih frakcija. Tijekom posjeta sirijskoj granici u subotu, načelnik Glavnog stožera Izraelskih obrambenih snaga (IDF) Herzi Halevi istaknuo je da Izrael ne intervenira u unutarnje događaje u Siriji, već djeluje na sprječavanju prijetnji koje bi mogle utjecati na njegovu sigurnost.
"Naš primarni fokus je na praćenju iranskih kretanja i interesa, što je naš glavni prioritet", rekao je Halevi, dodajući da je sekundarni fokus na lokalnim pobunjeničkim frakcijama, kako bi se osiguralo da njihove akcije ne budu usmjerene prema Izraelu.
Iran održava vojnu prisutnost u Siriji već više od desetljeća, podržavajući režim Bashara al-Asada i koristeći zemlju kao ključnu opskrbnu rutu za slanje oružja svojim saveznicima, uključujući Hezbolah u Libanonu. Izrael ovo vidi kao značajnu prijetnju i kontinuirano poduzima mjere kako bi spriječio iranske aktivnosti koje bi mogle ugroziti njegov suverenitet.
Halevi je također najavio povećanje broja izraelskih trupa duž granice sa Sirijom. Naglasio je da su izraelske snage odlučne spriječiti bilo kakvo kršenje izraelskog suvereniteta i spremne su na različite scenarije.
Izraelske izjave dolaze nakon što su pomogli snagama Ujedinjenih naroda u odbijanju napada u blizini Golanske visoravni, koju Izrael kontrolira. Ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar ponovio je da se Izrael ne miješa u unutarnji sukob u Siriji, ali će poduzeti sve potrebne korake za zaštitu svojih interesa i sigurnosti.
Pobunjeničke snage u Siriji, koje pokušavaju svrgnuti režim predsjednika Bashara al-Asada, tvrde da su preuzele kontrolu nad nekoliko četvrti u gradu Homsu, trećem po veličini u zemlji.
Prema izvještajima Sirijskog opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji, pobunjenici su ušli u Homs nakon što su se sirijske vojne snage povukle sa svojih položaja. Očito je da je ruska i iranska podrša Asadovom režimu u potpunosti izostala.
Također, izvještava se da su službenici središnjeg zatvora u Homsu otvorili vrata zatvora zbog straha da bi režimske snage mogle koristiti zatvorenike kao živi štit.
Ovaj napredak dolazi nakon što su pobunjenici prošlog tjedna preuzeli kontrolu nad ključnim gradovima, uključujući Alep na sjeverozapadu, Hamu u središtu zemlje i Deru na jugu, zauzevši pritom velike dijelove teritorija. Homs je zadnji grad na putu prema Damasku i najvažnije logističko središte.
Zapovjednik sirijskih pobunjenika Hassan Abdul Ghany rekao je da su pobunjeničke snage počele ulaziti u ključni grad Homs.
Deseci boraca Hezbolahovih elitnih snaga Radwan pobjegli su iz sirijskog grada Homsa, javlja Reuters, nakon što je sa sirijskom vojskom donesena odluka da se grad više ne može braniti.
Ako režim Bashara al-Asada padne, to bi bio povijesni trenutak s dalekosežnim posljedicama za Bliski istok i šire.
Obitelj Asad, predvođena Hafezom Asadom i kasnije njegovim sinom Basharom, vladala je Sirijom gotovo pet desetljeća. Ova brutalna vladavina obilježena je masakrima, mučenjima, korištenjem kemijskog oružja i zločinima protiv civila, ali i borbom protiv terorističkih skupina. Asadov režim oslanjao se na strateške saveznike kako bi zadržao vlast, Iran i Rusiju.
Iran je koristio Siriju kao ključnu točku za svoju "osovinu otpora" protiv Izraela, uključujući opskrbu oružjem Hezbolaha. Rusija je zauzvrat dobila pristup mediteranskoj luci i vojnoj bazi, osiguravajući svoje prisustvo u regiji, analizira Sky News.
Pad Asada imao bi ogroman utjecaj na dinamiku moći u regiji. Hezbolah, koji je već oslabio pod izraelskim udarima, izgubio bi ključnog pokrovitelja. Iranska strategija prema Izraelu putem posrednika vjerojatno bi doživjela kolaps.
Za Rusiju bi to značilo kraj njezine prisutnosti u Siriji, što bi ozbiljno narušilo ugled Vladimira Putina, s obzirom na ulaganja Moskve u sirijski sukob.
Glavna pobunjenička skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je pokrenula iznenadnu ofenzivu, pokazala je znatne promjene u odnosu na svoje radikalne korijene povezane s Al-Qaidom. Poboljšali su svoje vojne sposobnosti, pokazali veću toleranciju prema različitim religijama i disciplinu. Međutim, još uvijek nije jasno tko stoji iza njihove podrške i kakvi su njihovi planovi u slučaju pobjede. Ako Sirija krene putem drugih revolucija Arapskog proljeća, kaos i krvavi sukobi mogli bi dodatno destabilizirati cijelu regiju.
S obzirom na strateški položaj Sirije, potencijalni pad Asadovog režima mogao bi izazvati lančane reakcije u regiji već opterećenoj sukobima i podjelama. Iako je moguće zamisliti promjene koje donose nadu u mirniju budućnost, povijest Bliskog istoka upozorava na izazove i opasnosti koje dolaze s vakuumom vlasti i neizvjesnošću.
Sirija ostaje središnja točka regije čije budućnosti ovise o stabilnosti i uspjehu političkih promjena. Pitanje je hoće li ove promjene donijeti red ili samo produbiti kaos.
Sirijski oporbeni mediji javljaju da su se snage sirijske vlade povukle iz grada Homsa i da su borci iz Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ušli u samo središte grada.
Pripadnici ogranaka državne sigurnosti kako bježe sa svojih položaja u Homsu uoči napredovanja pobunjenika. Sirijski državni mediji nisu priznali gubitak grada, ali su rekli da su borci HTS-a ušli u predgrađa grada i okolna sela.
Ako bi Homs pao u ruke pobunjenika, Damask bi bio odsječen od Tartousa i Latakije -- obalnih pokrajina u kojima je Bashar al-Assad povijesno uživao snažnu potporu. Pobunjeničke snage tada bi se približavale glavnom gradu zemlje sa sjevera iz Homsa, s juga iz pokrajine Daraa i Suweida i s istoka iz drevnog grada Palmire.
Obitelj Assad vlada Sirijom već 53 godine. Hafez al-Assad, otac Bashara, postao je predsjednik 1971. i ostao na vlasti do svoje smrti 2000. godine. Nakon smrti Hafezova prvotnog nasljednika Basela u prometnoj nesreći 1994., Bashar, tada liječnik na specijalizaciji u Velikoj Britaniji, pozvan je natrag u Siriju i pripremljen za preuzimanje vlasti.
Bashar al-Assad preuzeo je dužnost predsjednika 2000. godine, pobijedivši na izborima bez protukandidata. Njegova vladavina obilježena je autoritarnim pristupom i nasilnim gušenjem opozicije. Tijekom Arapskog proljeća 2011., prodemokratski prosvjedi u Siriji brutalno su ugušeni, što je dovelo do stvaranja naoružane opozicije i početka građanskog rata.
Od tada je Assad, uz podršku saveznika poput Irana, Hezbollaha i Rusije, uspio zadržati vlast. Međutim, njegova vladavina dolazi uz visoku cijenu - optužbe za ratne zločine, uključujući uporabu kemijskog oružja protiv civila, kao i masovna stradanja i raseljavanje stanovništva.
Tijekom građanskog rata, Assadov režim suočio se s brojnim optužbama za kršenje ljudskih prava. Inspektori UN-a 2013. godine pronašli su dokaze o korištenju nervnog plina, dok je Organizacija za zabranu kemijskog oružja 2017. zaključila da je sirijska vlada odgovorna za niz kemijskih napada. Assad je te optužbe odbacio, tvrdeći da se bori protiv terorista, a ne protiv civila.
Nakon sastanka u Dohi, pet arapskih zemalja, zajedno s Rusijom, Iranom i Turskom, zajednički su pozvali na političko rješenje za zaustavljanje borbi u Siriji i zaštitu civila. U zajedničkom priopćenju upozorili su da trenutačna kriza predstavlja ozbiljnu prijetnju regionalnoj i međunarodnoj sigurnosti.
Istovremeno, pobunjeničke skupine predvođene islamističkom organizacijom Hayat Tahrir al-Sham (HTS) pokrenule su iznenadnu ofenzivu 27. studenog. Od tada su zauzele nekoliko značajnih gradova u Siriji i približavaju se glavnom gradu Damasku, dodatno pogoršavajući situaciju u regiji.
Pobunjenici u južnoj Siriji uputili su apel Organizaciji za zabranu kemijskog oružja (OPCW) tražeći pomoć u sigurnom uklanjanju kemijskog oružja koje je navodno proizveo režim predsjednika Bashara al-Asada. Pobunjenici su osudili režim zbog upotrebe kemijskog oružja protiv civila, čime je, kako tvrde, prekršio međunarodne konvencije i humanitarne vrijednosti.
Pozvali su međunarodnu zajednicu da podrži potpuno uklanjanje oružja za masovno uništenje iz Sirije te izrazili spremnost na suradnju s OPCW-om i Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) kako bi se istražili programi i zalihe takvog oružja.
Nije jasno jesu li pobunjenici u trenutku priopćenja imali kontrolu nad zalihama kemijskog oružja. Višestruke prethodne istrage OPCW-a već su zaključile da je režim Bashara al-Asada odgovoran za nekoliko kemijskih napada tijekom građanskog rata u Siriji.
Stanovnici sirijskog grada Homsa izvijestili su Reuters da osoblje sigurnosti iz glavnog stožera sigurnosti u gradu napušta svoje položaje i bježi na motociklima. Ova situacija ukazuje na sve složeniju situaciju u Homsu, drugom najvećem sirijskom gradu poslije Damaska, dok pobunjenici jačaju pritisak na ključne dijelove grada.
U trenutku kada se ofenziva pobunjenika sve više približava glavnom gradu Sirije, predsjednik Bašar al-Asad traži način za očuvanje vlasti. Prema izvještaju Bloomberga, Asad ulaže posljednje napore kako bi osigurao svoj opstanak, uključujući diplomatske inicijative prema zapadnim silama, posebice novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Jedan od prijedloga, prenesen preko Ujedinjenih Arapskih Emirata, uključuje Asadovu spremnost na prekid veza Sirije s militantnim skupinama koje podupire Iran, poput Hezbolaha, pod uvjetom da zapadne sile koriste svoj utjecaj kako bi zaustavile sukobe u zemlji.
U međuvremenu, Asad je naredio svojoj vojsci da se povuče iz određenih područja i usredotoči na obranu Damaska, čime je faktički odustao od kontrole nad velikim dijelom teritorija Sirije.
Stanovnici Homsa, ključnog sirijskog grada, potvrdili su za BBC da su pobunjenici zauzeli četvrt Khaldieh, nekadašnje središte prosvjeda protiv režima Bašara al-Asada. U gradu se povremeno čuje pucnjava.
Jedan stanovnik iz alavitske zajednice, manjinske sekte šijitskog islama iz koje potječe obitelj Asad, opisao je situaciju. Iako alaviti tradicionalno podržavaju Asadovu vladavinu, neki su se okrenuli protiv njega. Ovaj stanovnik odlučio je ostati u Homsu unatoč masovnim odlascima tisuća ljudi posljednjih dana.
Kroz komunikaciju putem WhatsApp grupe, u kojoj su članovi zajednice povezani s pobunjenicima, stanovniku je preneseno da pobunjenici jamče sigurnost Alavita u Homsu. Međutim, zatraženo je da ostanu u svojim kućama dok se situacija ne stabilizira.
Britanija je upozorila vladu Sirije da ne koristi kemijsko oružje protiv pobunjeničkih snaga koje zauzimaju teritorije diljem zemlje.
Visoki dužnosnik ministarstva vanjskih poslova Hamish Falconer rekao je da bi bilo kakva uporaba kemijskog oružja od strane sirijskih ili ruskih snaga bila "nedopustiva".
On je govorio na konferenciji Manama Dialogue u Bahreinu, koju je organizirao londonski think tank, Međunarodni institut za strateške studije. Falconer je rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo pomno prati najnoviji razvoj događaja i koordinira se s partnerima.
Ponovio je pozive na zaštitu civila kako bi se spriječilo daljnje raseljavanje i ometanje humanitarnog pristupa.
"I dalje sam vrlo zabrinut zbog mogućnosti daljnjih napada velikih razmjera od strane režima ili Rusije", rekao je. "Svaka pomisao na korištenje kemijskog oružja bila bi nedopustiva."
Panika je zahvatila Damask nakon što su pobunjenici koji brzo napreduju najavili opkoljavanje glavnog grada Sirije, što je natjeralo mnoge da požure osigurati osnovne zalihe.
Stanovnici su za agenciju France-Presse govorili o panici i prometnim gužvama koje su zakrčile središte Damaska. Ljudi traže zalihe i čekaju u redovima da podignu novac s bankomata.
Stanovnik Damaska, 35-godišnji Mohammed, rekao je novinskoj agenciji da osjeća "mješavinu šoka, straha i zabrinutosti za budućnost".
“Ništa se ne može usporediti s onim kroz što danas prolazimo. Ali mislim da smo svjedoci dana koji će ući u povijest", dodao je.
Iranski dužnosnici odbacili su izvješća da je njihov saveznik sirijski predsjednik Bashar al-Asad pobjegao iz zemlje. Podsjetim, upućeni izvor rekao je večeras CNN-u da ga nema nigdje u Damasku.
"Informacije da su Asad i njegova obitelj napustili Siriju nisu istinite", rekao je večeras Yaqoub Rezazadeh, član odbora za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku iranskog parlamenta za iransku državnu televiziju.
Čini se da u Damasku vlada zbunjenost i strah, a mnogi ljudi ne mogu točno saznati što se događa dok se pobunjeničke frakcije sve više približavaju centru grada.
U nekoliko predgrađa srušeni su statute i drugi simboli moći dinastije Assad. Ministarstvo unutarnjih poslova kaže da stvara "neprobojni prsten" oko glavnog grada.
Ali vladine snage nisu uspjele pružiti nikakvu takvu obranu u gradovima, mjestima i selima koja su pala u ruke pobunjeničkih frakcija diljem zemlje. Kruže glasine o tome gdje se nalazi predsjednik al-Asad, a ljudi prate odlazne letove Damaska kako bi utvrdili je li možda napustio.
Njegov ured je demantirao sva takva izvješća, rekavši da je on još uvijek na poslu u Damasku, ali od njega nema ni traga, piše BBC.
Poljsko veleposlanstvo u Siriji uputilo je hitan apel svim poljskim državljanima da odmah napuste zemlju.
U večerašnjoj objavi na društvenim mrežama veleposlanstvo navodi: "Zbog brze eskalacije situacije, koja se brzo proširila cijelim teritorijem Sirije, apeliramo na sve poljske državljane koji borave u zemlji da je odmah napuste."
Veleposlanstvo je također pozvalo svoje državljane da ne ulaze u Siriju.
Sirijci koji žive izvan zemlje slave pobunjeničku ofenzivu protiv režima predsjednika Bashara al-Asada.
Ispred ruskog veleposlanstva u Londonu okupili su se deseci Sirijaca i mahali pobunjeničkim zastavama te skandirali slaveći. Neki su držali natpise na kojima je pisalo: "Dosta s Assadom." Rusija je, podsjetimo, čvrsto podržavala Assada tijekom više od desetljeća građanskog rata, ali njezina vojna uključenost u Siriji od početka pobunjeničke ofenzive prije tjedan dana bila je minimalna.
Pad režima sirijskog predsjednika Bashara al-Asada "je vrlo blizu", poručio je večeras u priopćenju vođa pobunjenika. On je danas pozvao svoje borce da budu "milosrdni" prema civilima.
"Došli ste do praga Homsa i Damaska, a svrgavanje zločinačkog režima je pred vratima, stoga vam ponavljam savjet, braćo moja, da budete milosrdni, ljubazni i nježni prema našim ljudima u gradovima i selima u koja ulazite kao ponizni osvajači", rekao je u priopćenju vođa Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), Abu Mohammed al-Jolani.
Al-Jolani je također naglasio da će sve vojnici režima koji prebjegnu biti sigurne ako polože oružje.
"Za vojnike i časnike Asadovog režima, tko god uđe u njihov dom i zatvori mu vrata... siguran je. Tko god objavi da je pobjegao od zločinačkog režima, odloži svoje oružje i sam se preda, siguran je", rekao je al-Jolani.
Čelnik Sirijskog opservatorija za ljudska prava Rami Abdel Rahman rekao je danas agenciji dpa da vjeruje da je samo pitanje vremena prije nego što pobunjenici zauzmu Damask, a vlada padne.
>> Opširnije
Brat sirijskog predsjednika Bashara al-Asada, inače vojnog časnika, postavio je snajperiste na krovove zgrada u Damasku, objavio je Sirijski opservatoriju za ljudska prava (SOHR)
SOHR, kojii ima sjedište u Velikoj Britaniji, kaže da su snajperisti pod zapovjedništvom Mahera al-Asada nosili civilnu odjeću.
Očekuje se da će pobunjenici doći do središta glavnog grada nakon što su ranije danas zauzeli nekoliko predgrađa.
BBC je maloprije razgovarao sa Zainom Shahlom, 42-godišnjom novinarkom koja živi u centru Damaska. Opisala je kako se raspoloženje ljudi u gradu promijenilo tijekom dana, od "normalnog" jutra do "osjećaja straha" kako su se pojavile vijesti o pobunjeničkim borcima koji se približavaju glavnom gradu Sirije.
Oko 16:00 po lokalnom vremenu (14:00 po hrvatskom), ljudi su "poludjeli" pokušavajući kupiti neke zalihe u zadnji čas, rekla je.
"Mnoge trgovine su se zatvarale", rekla je Zaina. "Pokušao sam ući u jednu trgovinu, zatvorili su, kažu 'ne primamo nikoga'. Puno ljudi je pokušavalo kupiti kruh, nešto povrća."
Ali tada, oko 18:00 (16:00 po hrvatskom), "ulice su se ispraznile prazne", rekla je, dodavši da su ostale su takve od tada. To je, kaže, "znak da su svi uplašeni i da su svi radije kod kuće - posebno ljudi koji žive u predgrađima".
Deseci stanovnika počeli su danas bježati iz otmjene četvrti Mezzeh u blizini sirijske prijestolnice Damaska.
Na snimci koju je geolocirao CNN vidi se cesta koja vodi od Mezzeha, jugozapadno od Damaska. Snimka prikazuje kolonu automobila te grupe muškaraca koji nose stvari dok hodaju uz cestu
Čini se da su neki od pješaka, koji su nosili maskirne hlače, pripadnici sirijske vojske. Mezzeh se nalazi oko 5 kilometara od Asadove predsjedničke palače.
"Vojska se povlači", govori jedna osoba u videu, koja se ne vidi u kadru, pa dodaje: "Cijela vojska se povukla."
Glasnogovornik sirijske pobunjeničke koalicije, sastavljene od različite skupine frakcija koje dijele zajednički cilj svrgavanja Assadovog režima, rekao je ranije da borci opkoljavaju glavni grad.
Asadova vojska je odbacila izvješća da se vladine trupe snage iz regije Damaska.
Sirijskog predsjednika Bashara al-Assada nema nigdje u Damasku, rekao je izvor za CNN. Podsjetimo, ured sirijskog predsjednika danas je ustvrdio da Asad nije pobjegao iz glavnog grada.
No, izvor upućen u situaciju kaže za CNN da Asad nije ni na jednoj od lokacija u gradu gdje se inače nalazi. Asadova predsjednička garda više nije raspoređena na njegovom uobičajenom mjestu stanovanja, kao što bi bila da je on tamo, rekao je izvor, potičući nagađanja da je on možda pobjegao iz Damaska. Inače bi predsjednička garda osiguravala Asadov unutarnji kordon sigurnosti, a od nekih bi se očekivalo da putuju s predsjednikom kada je on u pokretu.
Prema izvoru, pobunjeničke snage nemaju čvrstih obavještajnih podataka o Asadovoj lokaciji i nastavljaju ga tražiti.
Snimke na društvenim mrežama prikazuju napuštene avione u vojnoj zračnoj luci u sirijskom gradu Hami. Pobunjenici su prekjučer objavili da su preuzeli punu kontrolu nad gradom.
U Hami živi oko milijun ljudi i nalazi se južno od Alepa, koji su pobunjenici zauzeli prošli tjedan nakon što su pokrenuli iznenadnu ofenzivu iz svog uporišta na sjeverozapadu.
Dužnosnici u administraciji američkog predsjednika Joea Bidena očekuju da bi režim Bashara al-Asada mogao pasti u roku od nekoliko dana, reklo je pet američkih dužnosnika za CNN.
Ako se američka analiza pokaže istinitom, to bi predstavljalo spektakularno brzi pad sirijskog diktatora nakon rata koji je počeo 2011., a koji je stagnirao sve do prošlog tjedna. Dužnosnici su upozorili da ne postoji službena procjena o Asadovoj sudbini i da se stavovi razlikuju
"Sve je jači konsenzus da je to sve vjerojatniji scenarij", rekao je jedan viši američki dužnosnik. "Vjerojatno će do sljedećeg vikenda Asadov režim izgubiti svaki privid moći", rekao je drugi.
"Jedina stvar koja bi odgodila trijumf pobunjenika bio bi dobro organiziran državni udar i reorganizacija, ali Asadovi ljudi dobro su unaprijed uništili sve potencijalne konkurente", dodao je dužnosnik. Činilo se da je Bidenova administracija zatečena brzinom pobunjeničkog napredovanja koje je pokrenuto prošlog tjedna. Režimske snage su munjevito nestajale, ostavljajući krhku ljušturu vojske koja brani predsjednika i Damask.
Pobunjenici su nadomak zatvora Saydnaya, koji se nalazi oko 30 km sjeverno od Damaska. Zatvor u kojem se nalaze tisuće kritičara režima bio je predmetom detaljnih izvješća u kojima se sirijske vlasti optužuju za sustavno i tajno ubijanje zatvorenika.
Amnesty International je 2017. dokumentirao ubojstava, mučenja, prisilne nestanke u Saydnayi od 2011., nazivajući ta kršenja "zločinima protiv čovječnosti".
Sirijski aktivist Shakeeb al-Jabri rekao je da "tisuće obitelji željno iščekuju vijesti o svojim voljenima".
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan kaže da je "u Siriji sada nova stvarnost" nakon munjevitog napredovanja pobunjeničkih snaga.
Govoreći u Gaziantepu, gradu udaljenom manje od 100 kilometara od sirijske granice, Erdogan je rekao: "Želja nam je da naš susjed Sirija postigne mir i spokoj za kojim čezne već 13 godina.
"Želimo vidjeti Siriju u kojoj različiti ljudi žive jedni pored drugih u miru. Nadamo se da ćemo vidjeti takvu Siriju u vrlo bliskoj budućnosti", rekao je.
Erdogan je također ustvrdio da je sirijski predsjednik Bashar al-Asad odbacio prethodne napore Turske da uspostavi odnose, rekavši da "ne može cijeniti vrijednost ruke koju je pružila Turska".
Turska, koja dijeli granicu sa Sirijom, glavni je podupiratelj ofenzive pobunjenika protiv Asada. Tražila je kraj Asadovog režima 2011., ali je uvelike nastojala normalizirati veze sa Sirijom posljednjih godina.
BBC je razgovarao s Rimom Turkmanijem, direktoricom Programa za istraživanje sukoba u Siriji na London School of Economics.
Bila je u kontaktu sa svojom sestrom koja je u Damasku. Ona joj je rekla da se mnoge trgovine zatvaraju, zalihe su pri kraju, a na bankomatima nema gotovine.
"Nitko ne zna što se događa", kaže Turkmani.
U priopćenju objavljenom nešto nakon 19 sati po lokalnom vremenu, pobunjenička antirežimska Slobodna sirijska vojska rekla je da su njeni borci "pred vratima" glavnog grada Sirije.
Sirijski pobunjenici započeli su svoju ofenzivu u Dari na jugu rano jutros. U nešto više od jednog dana osvojili su teritorij južnog ruralnog područja i sada se čini da su na 10-ak kilometara od centra Damaska.
Videosnimke koje je geolocirao CNN pokazuju da su pobunjenici aktivni u nekoliko džepova vanjskih južnih predgrađa Damaska od subote poslijepodne.
U Moadamjehu, samo 10 kilometara jugozapadno od centra grada, mještani su viđeni kako slave na ulicama nakon što su protjerali režimske snage iz svog predgrađa, koje se nalazi u blizini vojnog aerodroma. Pobunjenici su također preuzeli kontrolu nad Darajom, nešto zapadnije od Moadamjeha.
U Jaramani, na jugoistoku, stanovnici su ranije srušili ogromnu skulpturu oca sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, bivšeg predsjednika Hafeza al-Assada.
Iran je jutros započeo evakuaciju svojih vojnih zapovjednika i osoblja iz Sirije, što ukazuje na nesposobnost Irana da pomogne održati predsjednika Bashara al-Asada na vlasti zbog nove ofenzive pobunjenika, objavio je danas The New York Times, citirajući tri iranska dužnosnika.
Iranski dužnosnici su rekli da su viši zapovjednici iranskih snaga Quds, ogranka za vanjske operacije Islamske revolucionarne garde (IRGC), među onima koji su evakuirani u susjedni Irak i Libanon.
New York Times navodi da je ovaj razvoj događaja označio veliku promjenu za predsjednika Bashara al-Asada, čiji se režim oslanjao na potporu Irana tijekom 13-godišnjeg građanskog rata u Siriji, ali i za Iran, koji je dugo koristio Siriju kao ključni koridor za opskrbu oružjem Hezbolaha u Libanonu.
Prema iranskim dužnosnicima, od kojih su dvojica članovi IRGC-a, dio iranskog diplomatskog osoblja, njihove obitelji i iranski civili također su evakuirani iz Sirije. Iranski i regionalni dužnosnici rekli su da je evakuacija najavljena u iranskom veleposlanstvu u Damasku, kao i u bazama IRGC-a. Barem dio osoblja veleposlanstva već je otišao.
Stanovnik Homsa te vojni i pobunjenički izvori rekli su novinskoj agenciji da su pobunjenici probili vladinu obranu sa sjevera i istoka grada.
Zapovjednik pobunjenika rekao je da su preuzeli kontrolu nad vojnom bazom selima izvan grada. Sirijska vojska, koja je poslala veliki broj pojačanja za obranu ključnog središnjeg grada Homsa, nije odgovorila na Reutersov upit.
Pobunjenici su zauzeli gotovo cijeli jugozapad u roku od 24 sata.
Sirijska nevladina udruga (SETF) sa sjedištem u SAD-u, koja podržava sirijsku oporbu, tvrdi da će sirijski glavni grad "brzo pasti".
Kako prenosi BBC, direktor SETF-a Mouaz Moustava, rekao je za CBS News: "Damask će vjerojatno uskoro pasti u ruke pobunjeničkih snaga, grad je praktički okružen."
"Pripadnici garde Iranskih čuvara Islamske revolucije napustili su grad, a iz zemlje odlaze i Rusi", tvrdi.
I Rusija i Iran ključni su saveznici Sirije i pružali su vojnu podršku tijekom građanskog rata. BBC nije bio u mogućnosti neovisno provjeriti tvrdnje SETF-a.
Sirijski ministar unutarnjih poslova rekao je za državnu televiziju da su sigurnosne snage postavile "neprobojni kordon" oko glavnog grada Damaska. U isto vrijeme, pobunjenici koji žele svrgnuti predsjednika Bashara al-Asada tvrde da su sve bliže glavnom gradu.
Islamistička pobunjenička skupina Hayat Tahrir al-Sham, bivša podružnica Al-Kaide, rekla je danas da ima dužnost zaštititi vladine, međunarodne i urede UN-a u Siriji.
U međuvremenu je u Dohi posebni izaslanik UN-a za Siriju, Geir Pedersen, pozvao je na "smirenost" i "izbjegavanje krvoprolića".
"Ponavljam svoj poziv na deeskalaciju, na smirivanje tenzija, na izbjegavanje krvoprolića i zaštitu civila u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom", rekao je Pedersen na Forumu za politički dijalog u Dohi, pozivajući na "početak procesa koji vodi ostvarenju legitimnih težnji sirijskog naroda”.
Stanovnik Damaska opisao je za CNN stanje panike i napetosti među ljudima u glavnom gradu Sirije, dok protuvladini pobunjenici nastavljaju prodirati kroz teritorij pod kontrolom režima.
"Damask je u stanju napetosti i panike", rekao je CNN-u danas stanovnik koji je tražio da ostane anoniman iz sigurnosnih razlog pa dodao:. "Ljudi napeto čekaju što će se dogoditi, nesigurni što učiniti."
Neke su ceste bile blokirane, a trgovine u njegovoj četvrti u blizini centra grada zatvorene su, prema stanovniku mještaninu, dok su se hrana uglavnom nije mogla nabaviti. U međuvremenu, komunikacije funkcioniraju ali s prekidima.
Vojna prisutnost u glavnom gradu je "značajno smanjena", rekao je stanovnik, dodajući da nekoliko vojnika ostaje na kontrolnim točkama. Međutim, mnogi vojnici se "presvlače iz uniformi u civilnu odjeću".
Vojska sirijskog predsjednika Bashara al-Asada odbacila je izvješća da se vladine snage povlače iz regije Damaska.
Izraelska vojska kaže da pomaže snagama UN-a u Siriji koje su "napali naoružani pojedinci".
"Nedavno su naoružane osobe izvele napad na položaj UN-a u području Hader u Siriji. IDF trenutno pomaže snagama UN-a u odbijanju napada", objavio je IDF.
"IDF je raspoređen u pojačanom sastavu na području Golanske visoravni i nastavit će djelovati kako bi zaštitio državu Izrael i njezine građane."
Američki dužnosnik je pod uvjetom anonimnosti rekao za CBS News kako se čini da Damask "pada u ruke pobunjenika, predgrađe po predgrađe", dodavši da borci koji se protive Asadovu režimu napreduju glavnom cestom prema glavnom gradu Sirije.
U međuvremenu se pojavila snimka koja prikazuje kako prosvjednici ruše statuu Asadova oca u južnom predgrađu Damaska, koje se nalazi oko 10 kilometara od centra grada.
Sirijski predsjednik Bashar Al-Asad nije napustio Damask, unatoč činjenici da pobunjenici napreduju prema glavnom gradu, objavilo je sirijsko predsjedništvo.
"Neki strani mediji šire glasine i lažne vijesti o odlasku predsjednika Bashara al-Asada iz Damaska ili posjetu nekoj drugoj zemlji", reklo je predsjedništvo u današnjem priopćenju.
"Predsjednik obavlja svoje ustavne dužnosti iz glavnog grada Damaska", dodaje se.
Više od 1000 vojnika sirijske vojske pobjeglo je u Irak preko graničnog prijelaza u istočnoj Siriji, navodi se u objavi iračke državne novinske agencije pozivajući se na vojni izvor.
"Irak je primio više od tisuću vojnika sirijske vojske danas preko graničnog prijelaza Al-Qaim u provinciji Anbar", rekao je izvor.
“Vojnici su primljeni, pružena im je potrebna skrb i zadovoljene su njihove potrebe”, dodao je izvor.
"Rusija pokušava učiniti sve kako bi zaustavila teroriste u Siriji", rekao je danas ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Ruski zrakoplovi pomažu snagama sirijskog predsjednika Bashara al-Asada u napadima na pobunjeničke borce od 2015.
Na pitanje je li Moskva zabrinuta da će pobunjenici zauzeti ključan sirijski grad Homs, Lavrov je rekao da se "ne bavi nagađanjem".
"Pokušavamo učiniti sve da ne dopustimo teroristima da prevladaju, čak i ako kažu da više nisu teroristi", nastavio je. Lavrov je također kritizirao CNN-ov nedavni intervju s Abu Mohammadom al-Jolanijem, militantnim vođom glavne skupine koja pokreće sirijsku oružanu opoziciju.
"Provjerili smo s Amerikancima je li on još uvijek na američkom popisu terorista, a oni su rekli da jest, baš kao i na popisu terorista Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda", rekao je Lavrov.
"Vojno, Rusija pomaže sirijskoj vojsci zračnim snagama... mi pomažemo sirijskoj vojsci da se suprotstavi napadima terorista. Kakva je prognoza? Ne mogu pogoditi. Ne bavimo se nagađanjem."
Pobunjenici su vrlo blizu Homsa, ključnog velikog grada i raskrižja između Hame i Damaska.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump javio se na društvenim mrežama i poručio da se Amerika ne bi trebala uključivati u sukob u Siriji, gdje pobunjeničke snage prijete vladi predsjednika Bashara al-Asada.
"Sirija je u kaosu, ali nije naš prijatelj, i SJEDINJENE DRŽAVE NE BI S TIM TREBALE IMATI NIŠTA. OVO NIJE NAŠA BORBA. NEKA SE ODIGRA. NEMOJTE SE UKLJUČIVATI!" poručio je Trump.
Vlada sirijskog predsjednika Bašara al-Asada gotovo je u potpunosti izgubila kontrolu nad južnim dijelom zemlje nakon što se sirijska vojska povukla iz većine područja zbog napredovanja pobunjenika, objavili su promatrači, a pobunjenici tvrde da opkoljavaju Damask.
Francuska novinska agencija Afp prenosi da su pobunjenici danas objavili da su "počeli opkoljavati" glavni grad Damask nakon što su zauzeli obližnje gradove, no sirijska vojska negira da je napustila svoje položaje u blizini glavnog grada.
>> Opširnije
Sirijski pobunjenici su preuzeli kontrolu nad gradom Darom.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati