Predsjednik Južne Koreje pokušao državni udar, propao mu. Reagirali SAD i Rusija
JUŽNOKOREJSKI predsjednik Yoon Suk Yeol rekao je da će pokrenuti postupak ukidanja ratnog stanja koje je proglasio samo nekoliko sati ranije, poštujući parlamentarno glasovanje protiv te mjere.
Yoon je danas proglasio izvanredno stanje kako bi zaustavio "protudržavne snage". No ogorčeni parlamentarni zastupnici odbacili su taj dekret, dok su se prosvjednici okupili ispred parlamenta u najvećoj političkoj krizi u zemlji u više desetljeća.
Yoonovu iznenađujuću izjavu, za koju je rekao da je usmjerena protiv njegovih političkih protivnika, jednoglasno je odbacilo 190 zastupnika u parlamentu. Prema južnokorejskom zakonu, predsjednik mora odmah ukinuti izvanredno stanje ako parlament to zatraži većinom glasova. Njegova vlastita stranka ga je pozvala da ukine dekret.
Kriza u zemlji koja je demokracija od 1980-ih, a saveznik je SAD-a i velika azijska ekonomija, izazvala je međunarodnu uzbunu.
Vlada je pristala ukinuti ratno stanje.
Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol kaže da će ukinuti ratno stanje nakon što održi sastanak svog kabineta. Sastanak se očekuje u sljedećih nekoliko sati.
Južnokorejci koji su prosvjedovali ispred parlamenta slave zbog ove odluke.
Južnokorejski predsjednik rekao je da će ukinuti ratno stanje nekoliko sati nakon što je parlament zemlje izglasao blokadu te mjere.
Yoon Suk-yeol ranije je objavio da uvodi ratno stanje, što je razbjesnilo ostatak parlamenta, uključujući članove njegove stranke.
Članovi parlamenta potom su se uputili u zgradu parlamenta kako bi glasali protiv te mjere, pozivajući predsjednika da je potom službeno opozove.
Čini se da je sada popustio nakon što ga je vlastita stranka pozvala da ukine ratno stanje.
Stranka južnokorejskog predsjednika pozvala je Yoon Suk-yeola da hitno ukine izvanredno stanje. Parlament je ranije glasao za blokiranje te mjere proglasivši je neustavnom.
Dužnosnici Ujedinjenih naroda "vrlo pomno i s velikom zabrinutošću" prate situaciju u Južnoj Koreji, rekao je danas glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric.
Glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost kaže da SAD nije bio unaprijed obaviješten o planu južnokorejskog predsjednika Yoon Suk-yeola da proglasi ratno stanje.
"Administracija je u kontaktu s vladom Južne Koreje i pomno prati situaciju", rekao je glasnogovornik i dodao: "Ozbiljno smo zabrinuti razvojem događaja koji vidimo na terenu u Republici Koreji."
U međuvremenu je dužnosnik Bijele kuće potvrdio da je predsjednik Joe Biden obaviješten o situaciji.
Student sveučilišta u Seulu rekao je da mu je laknulo nakon što je južnokorejski parlament usvojio zakon kojim se blokira predsjednikovo uvođenje izvanrednog stanja, ali dodaje da "nije gotovo".
"Svi korejski građani vrlo pozorno i s velikom zabrinutošću prate razvoj stanja. Ovo je hitna situacija", rekao je JuneSeong Lee za BBC. Kaže kako vjeruje da bi studenti koji prosvjeduju protiv korejske vlade mogli biti "glavni razlog" za predsjednikovo proglašenje izvanrednog stanja.
Još jedna studentica, Juye Hong kaže da je to "potez koji nisam očekivala da ću vidjeti u 21. stoljeću u Južnoj Koreji".
Građanin Južne Koreje koji nije želio biti imenovan kaže da predsjednik "pokušava ograničiti svačiju slobodu i pravo da izraze svoju zabrinutost zbog poteza vlade".
“Nema riječi koje mogu opisati koliko se bojim da bi stvari mogle završiti kao u Sjevernoj Koreji za naše ljude”, dodaje.
Kremlj je proglašenje ratnog stanja u Južnoj Koreji nazvao "zabrinjavajućim", javlja ruska režimska agencija Interfax.
Glasnogovornik predsjednika Vladimira Putina Dmitri Peskov rekao je agenciji da je "situacija zabrinjavajuća" i da Kremlj "pozorno prati".
U Seulu je 3 ujutro, ali to nije spriječilo tisuće prosvjednika da ostanu ispred Nacionalne skupštine Južne Koreje.
Prosvjednici su ranije sudjelovali u sukobima s policijom i vojnicima koji su pokušali uvesti izvanredno stanje.
Američki veleposlanik u Južnoj Koreji Philip Goldberg kaže da američko veleposlanstvo u Seulu i američki State Department "pomno prate nedavnu objavu predsjednika Yoona o ratnom stanju".
"Situacija je vrlo fluidna", rekao je Goldberg.
Glavna južnokorejska oporbena Demokratska stranka nazvala je odluku predsjednika Yoona da proglasi izvanredno stanje "u suštini državnim udarom" i pozvala na hitno poništavanje te odluke.
U izjavi koju je prenio Reuters stranka je ustvrdila: "Izvanredno ratno stanje nije validno i nezakonito je, a predsjednik bi trebao biti pozvan na odgovornost."
Također su rekli da je proglašenje izvanrednog stanja proceduralno nepotpuno jer je doneseno bez sastanka vlade, a stranka je izjavila da trenutna politička i društvena situacija ne ispunjava kriterije navedene u ustavu zemlje.
Yoonov prethodnik Moon Jae-in, iz Demokratske stranke, rekao je u objavi na X-u da je demokracija u zemlji u krizi. "Nadam se da će Narodna skupština brzo djelovati kako bi zaštitila našu demokraciju od raspada", napisao je u objavi.
"Molim građane da zajedničkim snagama zaštitimo i spasimo demokraciju i da pomognemo da Narodna skupština normalno funkcionira", dodao je.
Yoonovu potezu, za koji je rekao da je usmjeren protiv njegovih političkih neprijatelja, glasno se usprotivio čak i čelnik njegove stranke Han Dong-hoon, koji je bio na glasanju u parlamentu i sukobio se s Yoonom zbog njegovih postupaka tijekom nedavnih skandala.
Vojska Južne Koreje kaže da stanje ostaje na snazi sve dok ga ne ukine predsjednik Yoon Suk-yeol unatoč tome što je parlament glasao da blokira njegovu provedbu, objavila je državna televizija.
Policija i vojno osoblje viđeni su kako napuštaju zgradu parlamenta nakon što su političari izglasali ukidanje proglašenja izvanrednog stanja.
Predsjednik Nacionalne skupštine Woo Won-shik proglasio je izvanredno stanje "nevažećim" i rekao da će političari "štititi demokraciju s narodom".
Južnokorejski oporbeni čelnik Lee Jae-myung rekao je da će političari njegove stranke ostati u glavnoj dvorani zgrade dok predsjednik Yoon Suk-yeol službeno ne ukine svoju naredbu.
Tisuće prosvjednika i dalje su ispred zgrade parlamenta, u kojem su zastupnici večeras izglasali blokadu proglašenja izvanrednog stanja. Pred parlamentom je ostala i policija.
Prosvjednici skandiraju: "Ne borimo se protiv vas, nego protiv predsjednika."
Očekuje se da će parlamentarci ostati u Nacionalnoj skupštini tijekom noći.
Predsjednik Nacionalne skupštine upravo je rekao da južnokorejski vojnici napuštaju zgradu parlamenta, javlja novinska agencija Yonhap.
Vojnici su ušli u zgradu ubrzo nakon što je predsjednik proglasio izvanredno stanje.
Stižu snimke iz parlamenta, i dalje je napeto.
Južnokorejski oporbeni vođa upravo se obratio javnosti nakon što je parlament izglasao blokiranje proglašenja izvanrednog stanja.
Ratno stanje ranije je uveo predsjednik Yoon Suk-yeol u iznenadnoj kasnonoćnoj objavi na državnoj televiziji. No 190 članova parlamenta koji su se okupili u južnokorejskoj nacionalnoj skupštini svi su glasali protiv te mjere proglasivši je nevažećom.
Oporbeni vođa Lee Jae-myung sada kaže da svatko tko djeluje prema naredbama Yoona "krši zakon".
Nakon što je južnokorejski parlament izglasao odluku o blokadi proglašenja ratnog stanja, sad se čeka odluka predsjednika Yoona, koji je ratno stanje proglasio u izvanrednom obraćanju na nacionalnoj televiziji.
Prema svemu sudeći, u Seulu se očekuje duga noć, u kojoj će malo tko spavati jer su građani itekako zabrinuti zbog pokušaja državnog udara.
Lee Seong-yoon, zastupnik glavne južnokorejske oporbene stranke, dao je izjavu BBC-ju iz parlamenta dok je čekao početak glasanja o blokadi proglašenja ratnog stanja.
Rekao je da se morao popeti preko ograde visoke 1.5 metara kako bi ušao u parlament jer ga je policija zaustavila iako im je pokazao dokument koji ga identificira kao zastupnika u parlamentu.
Upravo se oglasio Kurt Cambell, zamjenik američkog šefa diplomacije Antonyja Blinkena. Cambell kaže da Bijela kuća promatra razvoj događaja u Južnoj Koreji s "velikom zabrinutošću".
Campbell je dodao da je američki savez s Južnom Korejom "čvrst kao čelik". "Nadamo se i očekujemo da će se svi politički sporovi u Južnoj Koreji riješiti mirno i u skladu s vladavinom prava", zaključio je.
Današnji događaji u Južnoj Koreji predstavljaju "ozbiljan trenutak za istočnu Aziju", kaže vojni analitičar Michael Clarke za Sky News.
Što se tiče inozemnih reakcija na izvanredno stanje koje je proglašeno diljem zemlje, Clarke kaže da će Washington biti itekako zainteresiran za ono što se događa.
"U Južnoj Koreji je stacionirano oko 30.000 američkih vojnika", kaže i dodaje: "Sjedinjene Države će, dakle, imati puno toga za reći o ovome. I susjedi Južne Koreje također, kao i Japan."
Dodaje da je trenutna kriza "dar" za Sjevernu Koreju u propagandnom smislu.
Predsjednik parlamenta Woo Won-sik podnio je rezoluciju kojom se traži ukidanje izvanrednog stanja oko 1 sat po lokalnom vremenu.
Rezoluciju je izglasalo 190 od 300 zastupnika vladajućih i oporbenih stranaka, pri čemu su prisutni bili za.
Suočen s političkim pritiskom, južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol proglasio je izvanredno stanje u toj demokratskoj zemlji prvi put u više od 50 godina, što je izazvalo prosvjede kod zgrade državnog parlamenta.
>> Opširnije
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari unutar nje održali su sjednicu kako bi glasali o ratnom stanju koje je proglasio južnokorejski predsjednik.
Parlament je sada izglasao blokadu tog proglašenja, a predsjednik parlamenta izjavio je da je ono nevažeće.
Podsjetimo, predsjednik Yoon Suk-yeol ranije je proglasio ratno stanje, što je izazvalo bijes oporbenih stranaka.
Kako javlja BBC, prosvjednici ispred parlamenta viču "ne ratnom stanju", "srušite diktaturu" i "otvorite vrata" dok povremeno odjekuju sirene.
Deseci policijskih patrolnih automobila i autobusa interventne policije su na licu mjesta.
Dok se velik broj ljudi okuplja ispred zgrade Nacionalne skupštine u Seulu, prijenos uživo južnokorejske novinske agencije Yonhap iznutra također prikazuje ljude koji se okupljaju unutar zgrade.
U posljednjih pola sata u prijenosu je zabilježena scena u kojoj je skupina ljudi pokušavala probiti vrata uz snažno vikanje.
Yonhap izvještava da samo članovi Nacionalne skupštine, drugo osoblje i novinari imaju dopuštenje za ulazak.
Ranije je bilo izvještaja da je predsjednik parlamenta planirao započeti sjednicu u zgradi.
Osim velike policijske prisutnosti ispred južnokorejske skupštine, pojavile su se i slike i snimke helikoptera koji kruže iznad nje.
Prema izvještaju novinske agencije AFP, neki helikopteri su sletjeli na krov parlamenta.
Južnokorejski politički komentator izjavio je da je potez predsjednika Yoon Suk-yeola da proglasi ratno stanje rezultat "isključivo domaćeg političkog problema".
Južnokorejski predsjednik ranije je odbacio pozive za neovisne istrage o skandalima koji uključuju njegovu ženu i visoke dužnosnike.
Politički komentator Henry Shinn rekao je za Sky News da je predsjednik iskoristio te istrage kako bi tvrdio da prosjevernokorejske snage pokušavaju srušiti vladu.
Predsjednik ove istrage opisuje kao "pokrivanje pokreta za opoziv" ili istrage koje će "neizbježno dovesti do opoziva", dodaje on.
BBC-ju je zastupnik Hong Kee-won potvrdio raniju informaciju da je vođa glavne južnokorejske oporbe, Demokratske stranke pozvao sve svoje članove da se okupe u parlamentu.
Trenutno se unutar skupštine nalazi oko 70 članova oporbe, dok se ostatak okuplja izvan nje, kaže on.
Kad predsjednik Woo Won-shik stigne, pozvat će na glasanje o ukidanju ratnog stanja, dodaje Hong.
Hong također spominje da mu je rečeno kako su pripadnici specijalnih snaga vojske unutar zgrade skupštine. Nije jasno što ti vojnici točno rade u zgradi parlamenta.
Južnokorejski von pao je na najnižu razinu u više od dvije godine prema dolaru nakon iznenadnog proglašenja ratnog stanja.
Valuta je pala na 1,430.82 vona po dolaru, što je najniža vrijednost od listopada 2022. godine.
"To je potaknuto nesigurnostima... jedan od onih poteza 'prvo pucaj, kasnije pitaj'", rekao je Christopher Wong, FX i strateg za kamatne stope u OCBC-u u Singapuru.
"S obzirom na nedostatak informacija, nesigurnost bi mogla i dalje držati korejski von pod pritiskom."
Predsjednik je, proglašavajući ratno stanje, rekao da oporba sprema pobunu protiv države, no postavlja se pitanje izvodi li on zapravo državni udar.
Naime, prema južnokorejskom zakonu, vlada mora ukinuti ratno stanje ako većina Nacionalne skupštine to zatraži glasanjem. No vojska je nakon proglašenja ratnog stanja najavila da se zabranjuju parlamentarne aktivnosti, čime bi se u Južnoj Koreji zapravo suspendirala zakonodavna vlast.
Prema novinskoj agenciji Yonhap, osobe koje prekrše ratno stanje mogu biti uhićene bez naloga. Parlamentarne aktivnosti su zabranjene.
Osim toga, svi mediji i izdavači bit će pod zapovjedništvom ratnog stanja, a aktivnosti će biti pod njihovom kontrolom.
Medicinskom osoblju, uključujući liječnike na specijalizaciji, naređeno je da se vrate na posao u roku od 48 sati, dodaje se.
Stižu izvještaji iz južnokorejskih medija da je vojska zemlje najavila obustavu svih parlamentarnih aktivnosti.
Novinska agencija Yonhap izvještava da je članovima Nacionalne skupštine zabranjen ulazak u zgradu.
Policija je raspoređena na ulazu u zgradu Nacionalne skupštine u Seulu nakon što je južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol proglasio ratno stanje. Na snimci koja se pojavila na društvenim mrežama vidi se nekoliko bijesnih ljudi, vjerojatno zastupnika, koje policija opremljena štitovima sprečava da prođu prema skupštini.
BBC javlja da je policija i svojim autobusima blokirala pristup zgradi skupštine.
Glavna južnokorejska oporba, Demokratska stranka pozvala je sve svoje zastupnike da se okupe u Nacionalnoj skupštini, zakonodavnom tijelu zemlje, izvještava južnokorejska novinska agencija Yonhap.
Njezin vođa Lee Jae-myung pozvao je javnost da se okupi ispred skupštine, navodi se.
Vođa vladajuće Stranke narodne moći Han Dong-hoon nazvao je proglašenje ratnog stanja pogrešnim potezom i obećao ga blokirati.
Prema južnokorejskom zakonu, vlada mora ukinuti ratno stanje ako većina Nacionalne skupštine to zatraži glasanjem. Isti zakon također zabranjuje vojnom zapovjedništvu uvođenje uhićenja zastupnika.
Novinar Barak Ravid na X-u je napisao da mu je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće rekao da je Bidenova administracija u kontaktu s južnokorejskom vladom i da "pomno prati situaciju".
Južnokorejski news kanal YTN izvijestio je da je oporbena Demokratska stranka, na čelu s Lee Jae-myungom, izjavila da će parlament pokušati poništiti predsjedničko ratno stanje, prenosi Reuters.
Oporba je odmah nakon predsjednikove objave najavila hitan sastanak o najnovijim okolnostima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati