Priča o Hrvatu koji je spasio stotine Amerikanaca u napadu na Pearl Harbour
NA DANAŠNJI dan, 7. prosinca 1941., japanske snage iznenada su napale američku vojnu bazu Pearl Harbor, a time se SAD i formalno uključio u Drugi svjetski rat, najveći rat u povijesti.
Napad na Pearl Harbor došao je iznenada, a američki vojnici bili su potpuno iznenađeni i nespremni. Amerikanci su tog dana izgubili desetke brodova i tisuće ljudi, a Japan je sebi osigurao značajnu prednost u ratu koji će sljedećih godina bjesnjeti na Pacifiku.
Među brojnim pričama toga dana ističe se ona o Peteru Tomichu, doseljeniku u SAD koji je radio u kotlovnici bojnog broda USS Utah. Tomicha je japanski napad dočekao na radnom mjestu, u kotlovnici broda. Njegov brod je bio torpediran, a Tomich je ostao u kotlovnici do posljednjeg trenutka održavajući kotlove koji su svaki čas mogli eksplodirati. Time je Tomich omogućio mnogim suborcima da pobjegnu s tonućeg broda. No to je platio životom, potonuo je zajedno s brodom.
Franklin D. Roosevelt posmrtno mu je dodijelio Medalju časti, jedno od najviših američkih vojnih odlikovanja. Godine 2006. u Splitu je medalja dodijeljena članovima Tomicheve obitelji koje su Amerikanci dugo tražili.
Tomich je rođen 1893. godine u Prologu kraj Ljubuškog. Godine 1913. emigrirao je u SAD. Već 1917. priključio se vojsci i sudjelovao u Prvom svjetskom ratu. Kasnije je nastavio vojnu karijeru.
Večeras predstavljen film
Priča o američkom junaku hrvatskog podrijetla Petru Hercegu Tomichu ispričana je i dokumentarnim filmom "Heroji se ne zaboravljaju", premijerno prikazanim u petak u Zagrebu, uz nazočnost potpredsjednika vlade i ministra obrane Damira Krstičevića te američkoga veleposlanika Roberta Kohorsta.
Dokumentarni film, osim o Tomichevom herojstvu, govori o dugotrajnoj borbi umirovljenog kontraadmirala Roberta Lunneyja da američka vojna administracija medalju dodijeli nekome od Tomicheve najbliže rodbine, što se konačno i dogodilo 2006., kad je medalja uručena obitelji Petra Hercega Tomicha, podrijetlom iz Prologa u Hercegovini.
Za svoj trud, kontraadmiral Lunney, koji je također nazočio premijeri filma, nagrađen je dugotrajnim pljeskom prepune dvorane u Domu HV-a "Zvonimir".
Veleposlanik Kohorst: Poštovanje velikom Amerikancu hrvatskog podrijetla
Veleposlanik Kohorst iskazao je poštovanje hrabrosti "velikog Amerikanca hrvatskoga podrijetla" te rekao kako je napad na Perl Harbour bio velika tragedija, poput napada na Vukovar u Domovinskom ratu.
"Slično Vukovaru, mi Amerikanci gledamo na napad na Pearl Harbour kao na tragediju i tugujemo za svima koje smo izgubili, ali se i sjećamo onih koji su pokazali izvanredno junaštvo toga dana", rekao je.
"I velik je trenutak i ponos, za SAD i za Hrvatsku, što možemo odati počast jednom takvom heroju – Petru Tomichu. Dao je život onoga dana u Pearl Harbouru kako bi mnogi drugi živjeli", rekao je američki veleposlanik.
Govorio i Krstičević
Potpredsjednik vlade Krstičević istaknuo je da Hrvatska, kao država koja je u svoj nedavnoj prošlosti osjetila što su gubici i ratna stradavanja, s posebnim pijetetom gleda na svaki takav herojski čin.
"Borba i žrtva plemenitih ljudi koji su položili svoje živote za svoje suborce i prijatelje treba poslužiti kao podsjetnik svima nama kako mir i sloboda imaju visoku cijenu. Važno je očuvati sjećanje na ljude poput Petera Tomicha i na sve poginule i nestale hrvatske branitelje u Domovinskome ratu. Jer povijest uvijek ima posebno mjesto za ljude koji su nam omogućili da imamo budućnost", naglasio je.
Film je snimljen u produkciji Hrvatske televizije, redatelj je Ištvan Filaković, scenaristi su Vladimir Brnardić i Nenad Bach, koji je skladao i glazbu, direktor fotografije Dražen Lipka, montažer Mladen Radaković, a pod ravnanjem maestra Alana Bjelinskog original je snimio Simfonijski orkestar HRT-a, koji je nastupio na premijeri pod ravnanjem Olje Dešića.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati