Priča o ukrajinskoj jedinici koja izvodi udare duboko u Rusiji
DOK JE U šumovitom području Ukrajine padao snijeg, jurišni dronovi dugog dometa ubrzavali su jedan po jedan niz neosvijetljenu, napuštenu cestu, a njihovi motori nosili su ih u noćno nebo. Bespilotne letjelice koje nose eksplozivne bojeve glave dio su ukrajinske kampanje dugometnih napada dronovima čija je namjera nanijeti udarce Rusiji daleko iza fronta dok moskovske trupe napreduju na istoku zemlje, piše Reuters.
"Naš glavni cilj je izvršiti napade na logistička čvorišta u pozadini, skladišta streljiva i smanjiti pritisak neprijatelja na prednjim linijama", rekao je Casper, zapovjednik bojne koja raspolaže bespilotnim letjelicama. Ukrajinska vojska odobrila je Reutersu ekskluzivni pristup lansiranju bespilotnih letjelica, ali je rekla da se mjesto i datum udara ne mogu otkriti iz sigurnosnih razloga.
Tajni program
Ukrajina je svoj ratni program bespilotnih letjelica uglavnom držala u tajnosti, smatrajući ga neprocjenjivim za reduciranje goleme industrijske baze Rusije. Moskva izvodi napade bespilotnim letjelicama svake noći, dok je Kijev pojačao vlastite napade dronovima posljednjih tjedana. Istodobno se američki predsjednik Donald Trump zalaže za zaustavljanje gotovo trogodišnjeg rata između Rusije i Ukrajine. Mogućnost mogućih mirovnih pregovora tjera obje zaraćene strane da pokušaju poboljšati pozicije na bojnom polju kako bi stekle prednost za pregovore.
Rusko ministarstvo obrane priopćilo je u petak da je noćni ukrajinski napad s više od 120 dronova bio usmjeren na 13 regija, ali i da je odbijen.
Ukrajinska vojska tvrdi da su pogođene ruska rafinerija nafte i tvornica mikročipova u Brjanskoj regiji, a na internetu je objavljen video koji prikazuje golemi oblak dima i plamena u rafineriji nafte u ruskoj regiji Rjazanj.
Brojni udari
Casperova postrojba, ukrajinska 14. pukovnija bespilotnih zračnih sustava, broji nekoliko stotina ljudi i ima svoje analitičare i inženjere, a fokusirana je posebno na dalekometne udare.
Jedan od osnivača postrojbe, ratnog nadimka Fidel, rekao je Reutersu da su neki dronovi imali domet od 2000 km tijekom borbenih misija. Kaže da je njihova jedinica izvela mnoge udare, uključujući i rusku zračnu bazu sa strateškim bombarderima u Engelsu, koja se nalazi oko 730 km jugoistočno od Moskve.
Unatoč njihovom utjecaju na rat, Fidel je rekao kako vjeruje da bespilotni sustavi sami po sebi ne mogu promijeniti tijek rata: "I dalje treba imati pješaštvo, topništvo, zrakoplovstvo i mnogo drugih stvari". Casper je rekao da su za napade koristili dron domaće proizvodnje "Ljuti": "Učinkovitost našeg oružja je ukupno 40-50 posto."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati