Prije tri godine Plenković je obećao otkupiti Inu, otad ništa nije napravio
PRIJE točno tri godine, dok smo s obiteljima preživali badnjačku večeru, tada friški premijer Andrej Plenković odlučio nam se obratiti i dramatičnim glasom nas obavijestiti da će Republika Hrvatska od MOL-a otkupiti naftnu kompaniju Inu.
Prodali je Linić i Sanader
Prošlo je tri godine od tog Badnjaka, ali Ina Hrvatska nije otkupila ni jednu jedinu dionicu Ine. Plenkovićevo dramatičnim glasom izrečeno obećanje ostalo je samo u pamćenju, a Ina i dalje u mađarskim rukama. Tvrtka koju su prodavali Lubo Jurčić i Ivo Sanader ima mitsko mjesto u hrvatskoj politici. Prodaju Ine predstavljali su nam kao uspjeh, nudili nam njene dionice na kojima smo se trebali brzo obogatiti, spašavali su državni proračun, navodno uzimali ozbiljno mito da bi je prepustili Mađarima i na koncu nas uvjeravali da je trebamo otkupiti da bismo bili energetski sigurni.
MOL je spasio Inu
Međutim, brojke oko Ine nikako se ne podudaraju s idejom o hrvatskoj nafti u hrvatskom rezervoaru. Naime, nakon što je MOL 2008. godine otkupio 22 posto dionica Ine, cijena tih udjela na tržištu je pala za čak 44 posto. Najvećim dijelom se to dogodilo zbog globalne krize, ali dijelom i zato što Ina nije toliko vrijedna koliko se pokušava prikazati u hrvatskoj politici. Nadalje, MOL je u Inu ubrizgao preko 1,2 milijarde dolara kako bi je, vjerovali ili ne, spasio od bankrota. Potražnja za Ininim proizvodima u godinama krize toliko je pala da je samo proizvodnja rafinerije Sisak premašivala potražnju za 30 posto. U dvije sušne godine, 2007. i 2008., Ina je zabilježila gubitak od čak 336 milijuna eura i više samostalno nije mogla ni otplaćivati svoje obveze. Samo državi je dugovala preko milijardu i pol kuna poreza.
Krunski svjedok ispao lažljivac
Otada je MOL u poslovanje Ine uložio ozbiljan novac, bez obzira na to što političari govorili, i njeno se poslovanje stabiliziralo. Dugovanja naftne kompanije su s 10 milijardi kuna spala na 1,6 milijuna kuna. Cijena je dijelom plaćena i gašenjem zastarjele sisačke rafinerije i otpuštanjem radnika. Političari su se bunili, ali zapravo nisu poduzeli ništa. Samo su prazno obećavali da će jednom u budućnosti vratiti Inu u hrvatske ruke. Potpuno besmisleno, jer Republika Hrvatska nema novca da otkupi ono što je prodala. Može jedino pokušati sudskim procesima vratiti ono što je Ivo Sanader, navodno potplaćen, predao MOL-u.
Međutim, i s tim ima problema jer godinama nije uspjela uvjerljivo osuditi bivšeg premijera, a krunski svjedok koji je u tome trebao pomoći, Robert Ježić, i na međunarodnim se sudovima pokazao kao lažljivac. Andrej Plenković, koji se u međuvremenu otarasio Mosta koji je inzistirao na otkupu Ine, taj problem više i ne spominje. Svjestan je da je njegovo obećanje na Badnjak 2016. godine bilo samo gorki prilog uz posnu večeru.