Prijeti li svijetu - globalno zahlađenje?
ČETIRI vodeća indikatora prosječne temperature na Zemlji su ustanovila da je siječanj 2008. godine bio u prosjeku 0,65 stupnja Celzija hladniji od siječnja 2007. godine, što predstavlja najveći dosad zabilježeni jednogodišnji pad prosječne temperature.
Tako drastičan pad temperature se odrazio kroz niz rijetkih događaja kao što je najgora zima u Kini u posljednjih stotinu godina te snijeg koji je izazvao smrzavanja i kaos na Bliskom Istoku. U SAD je, pak, zabilježen najgušći snježni pokrivač u posljednjih 50 godina.
Zbog toga dio znanstvenika postavlja pitanje nije li svijet pred mnogo ozbiljnijim problemom od globalnog zatopljenja, odnosno prijeti li mu globalno zahlađenje.
Dio znanstvenika drži da na klimatske prilike u svijetu od razine ugljičnog dioksida u atmosferi, odnosno nusproizvoda ljudske tehnologije, daleko veću važnost imaju Sunčevi ciklusi. Jedan od njih je i dr. Kenneth Tapping iz Kanadskog nacionalnog centra za istraživanja koji je prilično zabrinut zbog nedostatka sunčevih pjega, odnosno mogućnosti da se ponovi solarni događaj poznat kao tzv. "Maunderov minimum".
Posljednji put je taj minimum solarne aktivnosti dostignut početkom 17. stoljeća, a za rezultat je imao nagli pad prosječni temperatura u svijetu i početak tzv. "mini-ledenog doba" koje je trajalo sve do 19. stoljeća.
Već ranije su slične bojazni iznijeli ruski astronom Habibulo Abdusmatov te ruski akademik dr. Oleg Sorohtin koji tvrdi da je utjecaj fosilnih goriva na atmosferu "kap u oceanu", te da je umjesto brige o globalnom zatopljenju čovječanstvu bolje da "počne stvarati zalihe krznenih kaputa".
D.A.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati