Proizvodnja nafte pala za 10 milijuna barela dnevno, Rusi razmatraju još ograničenja
PROIZVOĐAČI nafte mogu iznova razgovarati o smanjenju opskrbe bude li potrebno, poručio je danas Kremlj, reagirajući na nagli pad cijena nafte zbog urušavanja potražnje pod utjecajem pandemije koronavirusa.
Cijene nafte potonule su u ponedjeljak na američkom tržištu gotovo 40 dolara
Cijene nafte potonule su u ponedjeljak na američkom tržištu gotovo 40 dolara, spustivši se prvi puta u povijesti u negativni teritorij, te se barelima za isporuke u svibnju u vrijeme zatvaranja burzi trgovalo po minus 37,83 dolara. To znači da su ulagači kupcima nudili popust kako bi se riješili nafte i izbjegli troškove skladištenja.
Pandemija koronavirusa zaustavila je gospodarstvo i promet, smanjivši potražnju za sirovom naftom pa su spremnici u SAD-u gotovo puni do vrha.
Proizvodnja smanjena za gotovo 10 milijuna barela dnevno
Zbog urušavanja potražnje Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupina neovisnih proizvođača, uključujući Rusiju, nedavno su odlučili smanjiti proizvodnju za gotovo 10 milijuna barela dnevno. Iz Rusije sada stižu signali da bi mogli razmotriti još značajnija ograničenja.
Ruska vlada ima potrebne rezerve da amortizira nisku cijenu nafte
"Postoje mehanizmi koji omogućuju da s partnerima preispitamo naša gledišta o sporazumu (OPEC +)", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u dnevnom konferencijskom razgovoru s novinarima. Ukaže li se potreba, moguće je organizirati "nužne i primjerene" kontakte, dodao je ruski dužnosnik.
Kolaps cijena povezao je sa "špekulativnom" trgovinom, tvrdeći da ruska vlada ima potrebne rezerve da amortizira nisku cijenu nafte, glavnog ruskog izvoznog proizvoda.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati