Pronađen 13-godišnjak koji je nestao u Zagrebu
POLICIJA je pronašla 13-godišnjaka koji je jučer nestao na području Laništa u Zagrebu.
"Obavještavamo Vas da je maloljetnik rođen 2010. godine koji se tijekom jučerašnjeg dana udaljio s područja Laništa pronađen te ujedno koristimo priliku zahvaliti na angažmanu medija i građana koji su, ne samo u ovoj nego i u sličnim situacijama, odreagirali društveno odgovorno i pokazali svoju senzibilnost prema najranjivijim društvenim skupinama", objavila je večeras zagrebačka policija.
Aktiviran NENO alarm
Policija je danas popodne zbog dječakovog nestanka aktivirala i tzv. NENO alarm. Taj alarm se koristi kada postoje saznanja koja upućuju na opravdanu bojazan da je nestalo dijete oteto i/ili je neposredno ugrožen njegov život i zdravlje ili je izloženo teškoj viktimizaciji.
Ovo je drugi put da je policija upalila NENO alarm. Prvi put je bilo sredinom veljače, kad je u Zagrebu nestala djevojčica. NENO je, podsjetimo, kratica za Nacionalnu evidenciju nestalih osoba, a alarm se građanima aktivira preko društvenih mreža.
Što je NENO alarm?
Hrvatska policija je NENO alarm pustila u funkciju krajem 2022. godine te se radi o hrvatskoj verziji onog što je u SAD-u poznato kao Amber Alert. Ako dijete nestane, Ministarstvo unutarnjih poslova obavještava tvrtku Meta, koja šalje upozorenje odnosno NENO alarm korisnicima društvenih mreža Facebook i Instagram, i to u krugu od 160 kilometara od mjesta u kojem je dijete posljednji put viđeno.
Iz MUP-a kažu da je NENO alarm zapravo dodana vrijednost postojećim alatima traganja za nestalom djecom i aktivira se iznimno, samo kod visokorizičnih ili dugotrajnih nestanaka kod kojih postoji dodatna zabrinutost zbog moguće viktimizacije.
NENO alarm se ne koristi u svim slučajevima nestale djece, djece koja su pobjegla od kuće ili iz ustanove te situacijama vezanim uz skrbništvo.
Kad se aktivira NENO alarm?
Ovo su uvjeti koji moraju biti ispunjeni da bi se aktivirao NENO alarm:
-
nestala osoba je mlađa od 18 godina
-
vjeruje se da prijeti ozbiljna opasnost po život i zdravlje nestalog djeteta ili je izloženo teškoj viktimizaciji
-
vjeruje se da bi izdavanje NENO alarma pomoglo u pronalasku djeteta s obzirom na sve relevantne okolnosti
-
relevantne okolnosti uključuju dovoljno informacija o okolnostima nestanka (odjeća, fotografije, opis vozila u kojem je dijete zadnji put viđeno itd.), informacija o tome koliko je vremena prošlo od kad je dijete zadnji put viđeno i od kad je prijavljen njegov nestanak