Propao državni udar južnokorejskog predsjednika. Odrekla ga se i njegova stranka
JUŽNOKOREJSKI parlamentarci zatražili su pokretanje opoziva predsjednika države koji je najprije proglasio pa ukinuo izvanredno stanje, čime je izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad zadnjih par desetljeća.
Objava o izvanredom stanju pokrenula je okršaj između predsjednika Yoon Suk Yeola i parlamenta koji je odbio pokušaj suspenzije političkih aktivnsoti i cenzure medija, dok su za to vrijeme naoružani vojnici ušli u zgradu parlamenta u glavnom gradu Seulu.
Ključne informacije
-
Osoblje predsjednika dalo kolektivnu ostavku
-
Glavni tajnik parlamenta: Vojska će odgovarati za svoje postupke tijekom izvanrednog stanja
-
Nastavljaju se prosvjedi u Seulu, prosvjednici traže odlazak predsjednika
-
Stranka narodne moći, predsjednikova stranka, okrenula se protiv predsjednika i traži njegovu ostavku
Stanovnici Južne Koreje su kao i obično otišli na poslove i u škole, a u glavnom gradu Seulu gotovo da i nije bilo naznaka da su šest sati izvanrednog stanja i prekonoćna politička kriza utjecali na svakodnevni život.
>> Opširnije
Neki političari podržavaju predsjednika. Hwang Kyo-ahn, bivši južnokorejski premijer koji je jedan od istaknutih pristaša aktualnog predsjednika, kaže da ga se ne bi trebalo opozvati.
Također podržava obrazloženje koje je Yoon dao za izvanredno stanje te poziva na uhićenje predsjednika Nacionalne skupštine koji je pozvao zastupnike da se okupe i blokiraju Yoonovu odluku.
Gradski vijećnik iz Busana Park Jong-cheol također kaže da podržava proglašenje izvanrednog stanja, a i gradonačelnik Daegua Hong Joon-pyo na Facebooku piše da se ne slaže s opozivom.
Oporbene stranke u Južnoj Koreji podnijele su zahtjev za opozivom predsjednika Yoon Suk-seola. Zahtjev za opoziv podnesen je danas i moglo bi se o njemu glasati do kraja tjedna.
Kakav je proces?
Više od dvije trećine od 300 zastupnika u Nacionalnoj skupštini morat će glasati za opoziv kako bi on bio odobren. To znači da treba najmanje 201 glas. Nakon što bude odobren, suđenje će se održati pred deveteročlanim Ustavnim sudom. Šest od tih članova morat će glasovati za kako bi se opoziv podržao.
Što bi se moglo dogoditi Yoonu?
Ako opoziv prođe, Yoonu će biti oduzete ustavne ovlasti i uklonit će ga se s dužnosti. Han Duck-soo, južnokorejski premijer, preuzeo bi njegove predsjedničke dužnosti.
Počevši od danas, aktivisti planiraju niz prosvjednih skupova diljem zemlje kako bi natjerali predsjednika Yoona da podnese ostavku. U Busanu, drugom najvećem južnokorejskom gradu, aktivisti planiraju održavati skupove svaki dan sljedeći tjedan, izvještava novinska agencija Yonhap.
Očekuje se da će oko 1000 građana večeras prisustvovati skupu uz svijeće u Gwangjuu, gradu u jugozapadnom dijelu zemlje. Počeo je i opći štrajk na neodređeno vrijeme u organizaciji glavnog južnokorejskog radničkog sindikata.
Glavni tajnik NATO-a kaže da Savez prati trenutačnu situaciju u Južnoj Koreji. "Pratimo događaje u Južnoj Koreji, zanima nas kako će se situacija dalje razvijati", rekao je Mark Rutte na sastanku NATO-a u Bruxellesu.
"Naš odnos s Južnom Korejom je ključan, naš odnos s Južnom Korejom je čvrst", dodao je.
Ranije jutros pojavila se informacija da je osoblje predsjednika Yoon Suk-yeola ponudilo kolektivnu ostavku nakon njegove kratkotrajne odluke da proglasi izvanredno stanje.
Ured predsjednika sad je potvrdio da su svi viši tajnici predsjednika, kao i njegov šef kabineta, savjetnik za nacionalnu sigurnost i direktor nacionalne politike jutros podnijeli ostavke.
Yoon mora prihvatiti ove ostavke kako bi stupile na snagu i još nije jasno hoće li to učiniti.
Južnokorejski oporbeni vođa Lee Jae-myung pozvao je ljude "da budu oprezni i da se bore zajedno". "Izvanredno stanje je nešto za što mislim da će vladajuća stranka ponovno pokušati kada se situacija stabilizira", poručio je.
"Ono što se sinoć dogodilo bio je državni udar protiv naroda", rekao je Lee u govoru ispred Nacionalne skupštine, dodajući da je "veliki korejski narod nadvladao ovaj udar".
Nakon sinoćnjeg kaosa, ispred Narodne skupštine vlada prilično opušteno raspoloženje. Dok političari unutar zgrade vode krizne razgovore, nekoliko stotina pristaša oporbe okupilo se na stepenicama parlamenta tražeći da predsjednik Yoon plati cijenu svoje odluke o proglašenju izvanrednog stanja.
Za sada je situacija mirna, ali Južna Koreja se priprema za ono što bi moglo biti jedno od najturbulentnijih razdoblja u njezinoj modernoj političkoj povijesti.
Joon Hyung Kim, oporbeni zastupnik, kazao je za BBC da je uvođenje izvanrednog stanja "potpuno iznenadilo" zemlju. "Kružile su glasine, ali mi nikada u to nismo vjerovali - bio sam stvarno šokiran", rekao je, objašnjavajući kako je odmah odjurio u zgradu Narodne skupštine.
"Policija me blokirala, hrvao sam se s puno policajaca... ali sam konačno prošao", napomenuo je. Čak i sada, Kim tvrdi kako ne razumije zašto se predsjednik odlučio na ovaj potez.
"Bilo je vrlo impulzivno. Možda nije pri zdravoj pameti. Mislim da je ovo kraj njegova predsjedničkog mandata... preostalo je pitanje kako će ga i kada završiti", istaknuo je.
Ured južnokorejskog predsjednika Yoon Suk-yeola priopćio je da je njegovo proglašenje izvanrednog stanja kasno sinoć po lokalnom vremenu bilo opravdano i unutar granica ustava, javlja Reuters.
Iz Ureda su zanijekali da su vojnici ometali pristup zastupnika parlamentu. Yoon je poništio nalog nekoliko sati kasnije nakon što je parlament odbio njegov pokušaj zabrane političkih aktivnosti i cenzure medija.
Oporbeni zastupnici u Južnoj Koreji podnijeli su zahtjev za opozivom predsjednika Yoona zbog njegovog kratkotrajnog uvođenja izvanrednog stanja. O prijedlogu će još raspravljati prije nego što bude upućen na glasanje, vjerojatno kasnije ovog tjedna.
Japanski premijer Shigeru Ishiba izrazio je "iznimnu i ozbiljnu zabrinutost" zbog kratkotrajne odluke predsjednika Yoona da proglasi izvanredno stanje te je poručio da pomno prati situaciju u susjednoj zemlji.
Obraćajući se novinarima, Ishiba je napomenuo da njegova vlada "poduzima sve moguće mjere" kako bi osigurala sigurnost japanskih državljana u Južnoj Koreji i da nije upoznat ni s kakvim izvješćima o ozlijeđenima.
Južnokorejski parlamentarci danas će zatražiti pokretanje opoziva predsjednika države, koji je najprije proglasio pa ukinuo izvanredno stanje, čime je izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad zadnjih par desetljeća.
>> Opširnije
Čini se da Sjeverna Koreja šuti o političkim previranjima u Južnoj Koreji - za sada.
Predsjednik Yoon jasno je prozva Sjevernu Koreju u svom sinoćnjem obraćanju, rekavši da je proglašenje izvanrednog stanja "zaštitilo slobodnu Republiku Koreju od prijetnje sjevernokorejskih komunističkih snaga" i "iskorijenilo prosjevernokorejske antidržavne sile koje grabe slobodu i sreću južnokorejskog naroda".
Ovakvi komentari obično bi izazvali reakciju sa Sjevera, ali još uvijek nema odgovora tamošnjih državnih medija. Analitičari kažu da je još uvijek nejasno zašto je Yoon spomenuo prijetnje Sjeverne Koreje, ali mnogi smatraju da to neće imati pozitivan učinak na već rastuće napetosti između Sjevera i Juga.
Vladajuća Stranka narodne moći pozvala je predsjednika Yoona i cijeli njegov kabinet, uključujući nacionalnog ministra obrane Kim Yong-hyuna, da podnesu ostavku. Čelnik stranke Han Dong-hoon rekao je da se o sva tri pitanja dugo raspravljalo tijekom višesatnog sastanka.
Članovi stranke uglavnom su se složili oko smjene vlade i ministra obrane, ali nisu našli konsenzus o tome treba li Yoona izbaciti iz stranke. Još jedan sastanak održat će se danas poslijepodne.
Glavni tajnik Nacionalne skupštine Južne Koreje obećao je da će pripadnike vojske smatrati "pravno odgovornima" za svaku "fizičku štetu i nezakonita djela" koja su počinjena tijekom kratkotrajnog proglašenja izvanrednog stanja od strane predsjednika Yoona.
"Počevši od danas, Ministarstvu nacionalne obrane, policiji itd. u potpunosti je zabranjen ulazak u Nacionalnu skupštinu", rekao je Kim Min-ki u govoru , prenosi južnokorejska televizija MBC. Min-ki je rekao da će uskoro "otkriti sve snimke nadzornih kamera" koje su zabilježile "ilegalne radnje vojnih snaga" koje su ušle u Nacionalnu skupštinu nakon naredbe predsjednika Yoona.
Čak i nakon što je predsjednik Yoon Suk-yeol ukinuo proglašenje izvanrednog stanja, prosvjedi su nastavljeni ispred Narodne skupštine u okrugu Yeongdeungpo u Seulu. Ljutiti građani ispunili su ulice, skandirajući: "Uhitite Yoon Suk-yeola."
Ali usprkos događajima od prethodne noći koji su dospjeli na naslovnice, jutros je u Južnoj Koreji također vladala iznenađujuća normalnost. Škole diljem zemlje otvorene su uobičajeno, a Ministarstvo obrazovanja kasno je sinoć objavilo da će se sva nastava i aktivnosti odvijati uobičajeno. Državne službe, uključujući sudove i okružne urede, također rade bez smetnji, a banke ostaju otvorene.
Ovdje smo jučer pratili razvoj.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati