Proruski kandidat na izborima u Moldaviji priznao poraz
PRORUSKI predsjednik na odlasku Igor Dodon priznao je u ponedjeljak poraz na nedjeljnim predsjedničkim izborima u Moldaviji čestitavši protukandidatkinji Maiji Sandu, čiji je dolazak na vlast u toj bivšoj sovjetskoj republici udarac za Moskvu.
"Prvi rezultati pokazuju da je moja protukandidatkinja dobila ove izbore", rekao je Dodon na tiskovnoj konferenciji dodavši da "čestita" Sandu, ali i upozorivši na "nezapamćen" broj izbornih nepravilnosti i na "izravno upletanje zapadnih čelnika".
U zemlji naučenoj na političke krize i na poslijeizborne nemire poraženi kandidat je ipak pozvao svoje pristaše da ostanu mirni. "Ne treba nam destabilizacija", istaknuo je.
Maia Sandu (48) temeljila je predizbornu utrku na borbi s korupcijom i osvojila 57,75 posto glasova, a njezin suparnik 42,25 posto, i sam na meti optužba za korupciju koje su obilježile njegov četverogodišnji mandat.
"Uspostavit ćemo istinsku ravnotežu u vanjskoj politici" Moldavije, rekla je pobjednica pozivajući na "pragmatičan dijalog sa svim zemljama", napose s Europskom unijom, Sjedinjenim Državama i Rusijom.
Čestitke Rusije i Rumunjske
"Želim da se Moldaviju više ne povezuje sa siromaštvom, s korupcijom i s emigracijom", dodala je.
Sat nakon Dodonovog priznanja poraza Vladimir Putin uputio je čestitku Maiji Sandu i rekao da želi "konstruktivan razvoj veza naših zemalja", navodi se u priopćenju Kremlja.
Rusija je zadržala utjecaj u toj bivšoj sovjetskoj republici i budnim okom pazi što se ondje događa. Ruska vojska je raspoređena u Pridnjestrovlju, proruskom području koje se odcijepilo od Moldavije.
Rusija je prošli tjedan optužila SAD da priprema "revoluciju" u Moldaviji, okrivivši Washington za slično miješanje u Bjelorusiji i Kirgistanu.
Rumunjska, članica Europske unije koju s Moldavijom vežu povijest i zajednički jezik, i Ukrajina, prozapadno orijentirana, također su čestitale Maji Sandu.
"Moldavci su izabrali nastavak europskog i demokratskog puta"
"Moldavci su izabrali nastavak europskog i demokratskog puta", napisao je na Twitteru rumunjski predsjednik Klaus Iohannis, a njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenskij rekao je da je "dan počeo ugodnim telefonskim razgovorom s Majom Sandu".
Pobjeda Sandu najavljuje "jasno slabljenje ruskog utjecaja", rekao je za AFP izvršni ravnatelj Instituta za europsku politiku i za reforme u Kišinjevu Julijan Groza.
Sandu, koja uživa ugled borca protiv korupcije, "potaknut će reforme" i "štititi državne interese putem dijaloga s Rusijom", dodao je.
Sandu je prva žena na predsjedničkoj dužnosti u Moldaviji, koja se već godinama koleba između europskog puta i približavanja Moskvi.
Po struci je ekonomistica, od 1998. do 2005. radila je za Svjetsku banku u Kišinjevu, a zatim u Washingtonu od 2010. do 2012. Bila je ministrica prosvjete, a 2019. kratko je obnašala dužnost predsjednice vlade.
Moldavija, stisnuta između Ukrajine i Rumunjske, proteklih desetljeća obilježena je političkom nestabilnošću.
Europska unija je 2014. s istočnoeuropskom državom potpisala sporazum o bližim trgovinskim i političkim odnosima, no Bruxelles je često kritičan prema izostanku reformi u Moldaviji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati