Protuofenziva propada, ali Zelenski ima puno veći problem
JEDNA od najvećih tragedija Ukrajine dok provodi ofenzivu kojom dosad nije uspjela ispuniti vlastita i zapadna očekivanja jest to što ne može sama odlučiti o svojoj sudbini, piše CNN.
Vlada predsjednika Volodimira Zelenskog ovisna je o golemom dotoku američkog i zapadnog naoružanja. I ruski predsjednik Vladimir Putin, čije su povijesne opsesije i kalkulacije osobne moći gurnule Ukrajinu u ovaj rat, također će imati velik utjecaj na to hoće li i kada taj rat završiti. Dakle, dok žrtvovanje na bojnom polju bude odlučivalo koliko će otetog teritorija Ukrajina vratiti, ishod rata također će oblikovati vanjski čimbenici, uključujući promjene političkih snaga u SAD-u, Moskvi i europskim prijestolnicama, piše CNN.
Zaustavljena ofenziva i zimski zastoj, na primjer, imali bi posebne posljedice u Sjedinjenim Američkim Državama jer bi to moglo pojačati pitanja oko američke potpore ratu koja će se pojaviti u izbornoj godini. Amerikanci su spremni za potencijalni sukob između predsjednika Joea Bidena, koji je oživio zapadni savez i glavni je vanjski saveznik Ukrajine, i bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, NATO skeptika koji se divi Putinu i obećao je okončati rat za 24 sata, vjerojatno po Putinovim uvjetima. Čak i ako Trump ne bude kandidat Republikanske stranke na izborima 2024. godine, smanjenje javne potpore ratu moglo bi naštetiti Bidenu.
Veliki pritisak na protuofenzivu. Procurila zabrinjavajuća izvješća
Stoga, zbog političkih, ali i strateških razloga postoji velik pritisak na ukrajinsku dugo očekivanu protuofenzivu da proizvede značajne prodore na bojnom polju. Ali zasad je prodor više parola nego blitzkrieg, što povećava mogućnost da bi rat mogao potrajati najmanje do kasno sljedeće godine. Ako je tako, elastična jednadžba koja podupire cijeli sukob - uključujući sposobnost Ukrajine da se bori, spremnost Amerikanaca da šalju pakete pomoći vrijedne više milijardi dolara i Putinovu toleranciju prema užasnim žrtvama - bit će još napetija.
Izvještaj Jima Sciutta iz CNN-a u utorak sažima kritičnu prirodu sposobnosti Ukrajine da pokaže zamah u utjecaju na politiku rata u vanjskom svijetu.
Visoki američki i zapadni dužnosnici govorili su o sve više "otrežnjujućim" procjenama o sposobnosti ukrajinskih snaga da zauzmu značajan teritorij. Jedan viši zapadni diplomat turobno je rekao kako postoji prilika da Ukrajina postigne napredak, ali je "iznimno malo vjerojatno" da će to promijeniti ravnotežu sukoba u nadolazećim tjednima. Dužnosnici unutar i izvan Ukrajine sada priznaju da napredak u ofenzivi ide sporije nego što su se nadali.
Ukrajinske poteškoće i teški borbeni gubici djelomice proizlaze iz ukorijenjenih, slojevitih obrambenih položaja, rovova i minskih polja koje je Rusija gradila mjesecima te realnosti bojnog polja da napadačkoj sili treba brojčana prednost nad dobro ukopanim trupama. Dok su ruske snage u svojoj početnoj invaziji i neuspješnom napadu na Kijev bile izložene i ranjive, rat je sada ušao u težu fazu za Ukrajinu.
Zbog važnosti vanjskih percepcija o ukrajinskom ratu, Zelenski je osjetljiv na bilo kakvu ideju da je protuofenziva ispala razočaranje, iako karakteristično naglašava da mu treba više vrhunskog zapadnog oružja.
"Protuofenziva je teška. Ide vjerojatno sporije nego što neki ljudi to žele ili mogu vidjeti", rekao je Zelenski na sastanku s latinoameričkim medijima u utorak. Ali pozivajući saveznike na strpljenje obećao je da će njegove snage trijumfirati nad demoraliziranim Rusima: "U našim očima je umor, ali u njihovim očima postoji strah. A to su dvije vrlo različite stvari."
Prerano je reći da ukrajinskoj ofenzivi istječe vrijeme, unatoč dolasku jeseni koja bi mogla otežati glavne manevre.
Ima li Zapad strpljenja?
Umirovljeni američki general-pukovnik Mark Hertling, na primjer, istaknuo je u utorak da "mnogi analitičari nisu vjerovali da Ukrajina može zaustaviti Rusiju na početku ovog rata" te da su kijevske snage dokazale da su bili u krivu. Rekao je da Ukrajina vodi opsežnu ofenzivu na području jednakom udaljenosti između Washingtona i Bostona te da joj treba vremena.
"Puno je oštrih komentara o tome što se trenutno događa, ali ono što Ukrajina radi je najteža od svih misija i trajat će dugo", rekao je Hertling za CNN. Ali ima li Zapad dovoljno strpljenja dati Ukrajini potrebno vrijeme? Nedostatak velikih prodora protiv Rusije u nadolazećim tjednima ostavit će zapadnim političarima malo izbora da razmotre širi politički kontekst rata, čak i ako mu se ne nazire kraj.
Unatoč međunarodnoj konferenciji na visokoj razini održanoj tijekom vikenda u Saudijskoj Arabiji za istraživanje potencijalnih mirovnih rješenja, zasad nema jasnog puta čak ni do prekida vatre. Ukrajina nema mnogo apetita za popuštanjem jer traži povratak na svoje granice iz 1991. godine, što bi zahtijevalo protjerivanje ruskih snaga s anektiranog Krima i zasad izgleda malo vjerojatno.
Nakon što nije uspio u svom pokušaju da učinkovito izbriše ukrajinsku naciju s karte, Putin tek treba postići uspjehe koji bi mu omogućili da proglasi verziju pobjede koja bi mogla biti ključna za učvršćivanje njegove vladavine kod kuće. Naposljetku, sposobnost i Rusije i Ukrajine da podnose teške gubitke na bojnom polju bit će ključna u odlučivanju o točki u kojoj bi bilo koja strana mogla biti otvorena za nagodbu - kada bi cijena nastavka borbe mogla biti nadmašena nagradom njezinog okončanja.
Ovaj trenutak mogao bi imati puno veze s postojanošću ili dugoročnom krhkošću američke potpore, koja je ključna ne samo za naoružavanje Ukrajine nego i za održavanje jedinstva NATO-a i europske odlučnosti.
Što će napraviti Biden?
Bez obzira na to hoće li osvojiti drugi mandat, Bidenovim nasljeđem dominirat će njegova uloga u odgovoru na rusku invaziju, u najznačajnijoj predstavi vodstva Zapada od strane jednog američkog predsjednika barem od Georgea H.W. Busha na kraju Hladnog rata.
Biden već radi na novom zakonu o dodatnom financiranju koji će vjerojatno biti spreman za razmatranje u Kongresu do kraja godine. Ova će mjera biti dosad najvažniji test spremnosti republikanske većine u Zastupničkom domu da nastavi trošiti milijarde dolara na rat, unatoč dubokom skepticizmu među mnogim republikancima. Svaka sugestija da je ukrajinska ofenziva zapela produbit će taj skepticizam u vezi s produljenom američkom obvezom.
Iako je vanjska politika rijetko odlučujući čimbenik na predsjedničkim izborima, a rat u Ukrajini nije dominantno pitanje na predizborima unutar Republikanske stranke, neki stranački pristaše u saveznim državama u kojima se prvo glasa, poput Iowe i New Hampshirea, pokreću to pitanje i dovode u pitanje velikodušnost SAD-a nakon mjeseci visoke inflacije, što je pridonijelo ustrajno sumornim pogledima na američko gospodarstvo.
Nova anketa CNN-a odražava političke složenosti u SAD-u oko rata. Oko 55% birača sada smatra da Kongres ne bi trebao odobriti dodatna sredstva za potporu Ukrajini. Nekih 51% reklo je da je SAD već učinio dovoljno da pomogne, dok 48% kaže da bi trebalo učiniti više. Odmah nakon ruske invazije u veljači 2022. godine, 62% je reklo da bi SAD trebao učiniti više kako bi podržao Ukrajinu. Kao i gotovo sve ostalo u SAD-u, podrška ratnim naporima je duboko polarizirana. Anketa CNN-a pokazala je da 71% republikanaca smatra da Kongres ne bi trebao odobriti novo financiranje, dok 62% demokrata kaže da bi trebalo. Anketa ukazuje da bi se mogla ostvariti dovoljna potpora republikanaca i demokrata za novo financiranje.
Ali pitanje je hoće li predsjedavajući Zastupničkog doma Kevin McCarthy, koji ima neznatnu većinu i djeluje na zadovoljstvo republikanaca koji najviše podržavaju Trumpa, biti voljan ili sposoban usvojiti veliki zakon o pomoći na dvostranačkoj osnovi. Politička dinamika u Zastupničkom domu predstavlja prilično nesiguran temelj za vitalnu američku potporu Ukrajini, naglašavajući zašto bi zaustavljena ofenziva mogla predstavljati političku katastrofu za Zelenskog u SAD-u, kao i strateški gubitak za Ukrajinu kod kuće.
Pada američka potpora ratu
Bijela kuća umanjuje značaj ideje da Ukrajina gubi zamah i zasad ima vremena za promjene. John Kirby, koordinator Vijeća za nacionalnu sigurnost za strateške komunikacije, rekao je u utorak da Ukrajina ostvaruje određeni napredak i nagovijestio da bi novi paket pomoći, koji potencijalno uključuje opremu za čišćenje mina i topničke komplete HIMARS, mogao stići ovaj tjedan.
Ipak, s obzirom na opadanje američke javne potpore ratu, Biden bi se mogao suočiti s kompliciranim zadatkom objašnjavanja produljene američke potpore Ukrajini tijekom još jednog krvavog ljeta dok se natječe za reizbor sljedeće godine. Američka vojska ne sudjeluje u ratu, a predsjednik se dugo protivio američkom uplitanju u prekomorske sukobe. On je kao središnji dio svoje strategije postavio izbjegavanje izravnog sukoba SAD-a s Rusijom, ali Trump ipak vidi priliku.
Unatoč njegovoj političkoj ranjivosti zbog njegovog popuštanja Putinu, koji je optužen za ratne zločine, bivši američki predsjednik Trump je glasno upozoravao da bi Bidenovo stajalište o Ukrajini moglo dovesti do trećeg svjetskog rata i nuklearnog sukoba. Čak i ako on ne postane predsjednički kandidat Republikanske stranke, najglasniji pristaše Ukrajine među republikancima - uključujući bivšeg guvernera New Jerseyja Chrisa Christieja, koji je prošlog tjedna posjetio Kijev, bivšu guvernerku Južne Karoline Nikki Haley i bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea - nisu među vodećim kandidatima uoči republikanskih predizbora.
Dakle, kada američki birači budu odlučivali o svojoj budućnosti u studenom 2024. godine, postoji dobra šansa da će igrati veliku ulogu i u odlučivanju o sudbini Ukrajine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati