Psiholozi o Unicefovim plakatima o depresiji: Loše, neprimjereno...
UNICEF Hrvatska izvijestio je u utorak da su uklonjeni plakati s porukom ''Samo slabiči dobiju depresiju'', koji su trebali poslužiti kao 'teaser' u kampanji za podizanje svjesnosti o problemu mentalnog zdravlja, a s kampanjom će nastaviti kroz druge oblike komunikacije.
Iza plakata s porukom ''Samo slabiči dobiju depresiju'' koji su osvanuli na deset oglasnih mjesta u Zagrebu i koji su izazvali brojne reakcije javnosti, stoji UNICEF Hrvatska koji je planirao kampanju o podizanju svjesnosti o problemu mentalnog zdravlja kod djece i mladih.
''Namjernim isticanjem poruke koja je sadržajno i pravopisno pogrešna komunicirali smo jedan od mitova zbog kojeg je depresija stigmatizirana kao bolest koju imaju samo 'slabići''', naveo je UNICEF u objavi na Facebooku.
Oglasili se psiholozi, kažu da je kampanja neprimjerena
U međuvremenu su se oglasili psiholozi iz Hrvatskog psihološkog društva.
"Ovim putem želimo reagirati kao psiholozi i stručnjaci za psihičko zdravlje na pojavu reklamnih plakata na području grada Zagreba. Na plakatima se nalazi poruka "Samo slabiči dobiju depresiju" bez ikakvog dodatnog konteksta.
Poznato je kako će se značajan broj ljudi u nekom trenu svog života susresti sa kriznim događajima, i moguće imati potrebu za stručnom pomoći i podrškom, a perspektivu za prevladavanje onog što im u tom trenu život čini crnim, velikim dijelom čini i senzibiliziranost društva", objavili su psiholozi.
"Pretpostavljamo da je ideja bila skrenuti pažnju na probleme mentalnog zdravlja i depresije, ali objavljivanje ovakvog sadržaja bez konteksta može potencijalno izazvati nepredvidive negativne efekte. Ovakvu kampanju smatramo loše osmišljenom i neprimjerenom, čime se nažalost može izazvati veća šteta od potencijalne koristi.
Većina reakcija javnosti pokazuje da ovakav oblik oglašavanja nije prikladan, neovisno o cilju. Ranjive skupine ovu poruku mogu shvatiti potpuno krivo i doslovno, a upitno je hoće li konačna poruka (za koju se nadamo da se krije iza ove kampanje) stići do svih osoba koje su joj bile izložene", stoji u priopćenju.
"Želimo upozoriti da je kod ovakvih osjetljivih pitanja, neovisno o krajnjoj namjeri, važno konzultirati i stručnjake koji rade s ranjivim skupinama i koji razumiju njihove specifične potrebe i osjetljivost na poruke kojima su izloženi. O mentalnom zdravlju svakako treba govoriti, ali na primjeren način.
Iznimno je važno da o mentalnom zdravlju govorimo jasno, ohrabrujuće i otvoreno, iz pozicije empatije, te da podržavamo one kampanje koje to i adekvatno komuniciraju. I ovim putem pozivamo sve kreatore zdravstvene politike da osiguraju sve institucionalne, financijske i kadrovske uvjete za pomoć svim osobama kojima je potrebna pomoć i podrška u području psihičkog zdravlja.
Solidarnost, stručna i ljudska podrška od velikog su značaja za psihičko zdravlje u vremenima u kojima živimo", stoji u priopćenju koje potpisuju Pročelnik Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Damir Ljubotina, predsjednik Hrvatske psihološke komore Dejvid Zombori i predsjednik Hrvatskog psihološkog društva Josip Lopižić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati