Pulski Možemo pozvao Istarsku županiju na "hitni reset"
PREDSTAVNICI pulskog Možemo u četvrtak su u Puli pozvali Istarsku županiju na "hitni reset" Prostornog plana u skladu s ciljevima održivog turizma.
"Zadnji primjer problematike prekomjernog turizma vidljiv je ovih dana u Savudriji", rekla je koordinatorica Možemo Pula Dušica Radojčić na konferenciji za novinare te dodala da su takvi primjeri simbolični i jasno govore o neodrživom turizmu, životu lokalnog stanovništva i njihovom pravu na privatno vlasništvo.
Neodrživi turizam, kako je rekla, "gazi javno dobro, zakone, uništava obalu, kvalitetu i način života lokalnog stanovništva". "Podržavamo tamošnje stanovnike, a nevjerojatno je da su ostali bez podrške ijedne razine vlasti", dodala je Radojčić.
Boljun: Turizam u Istri u stihijskom zamahu i ne mari za infrastrukturu, politika to potencira
Županijski vijećnik Možemo Slaven Boljun podsjetio je da već puna dva desetljeća turizam u Istri uzima stihijski zamah ne mareći za infrastrukturu, a gradovi, općine i županija svojim prostornim politikama potiču taj scenarij.
"Taj scenarij politika ne pokušava zaustaviti, naprotiv, potencira ga. To jasno pokazuje Studija stanja održivosti turizma u Istri koju kao oporbeni vijećnici već četiri mjeseca pokušavamo dobiti. U međuvremenu, Istra je u deset godina izgubila 11.000 stanovnika ili cijeli jedan grad veličine Labina, a sve više gradimo tzv. naselja duhova i bilježimo porast građevinskih naselja za 12,5 posto, dok mladi ljudi odlaze", istaknuo je Boljun i dodao da se "opterećuje infrastruktura dok vlasnici stanova porez plaćaju u inozemstvu".
Kao posljedicu činjenice da ljeti u Istri na jednog lokalnog stanovnika dolaze barem dva turista, naveo je nedostatak pitke vode, osnovnog resursa za život, te nemogućnost pružanja kvalitetne zdravstvene skrbi. Kao posljedice neodrživog turizma naveo je visoke cijene nekretnina, nemogućnost pronalaska stanova za cjelogodišnji najam, apsurdno visoke cijene živežnih namirnica, prometne gužve za kišovitih dana i većih događanja te problem pronalaska parkinga.
Zato Županiji predlaže izmjene i dopune Prostornog plana na način da se uvedu kategorije privatnog i nekomercijalnog smještaja koje također utječu na infrastrukturne probleme i gospodarenje otpadom, da se optimiziraju turistički kapaciteti, definiraju uvjeti za građevinska područja, ukine ili drastično smanji brojku od 18 velikih golf terena predviđenih aktualnim Planom te definiraju namjene zemljišta koja će služiti razvoju proizvodnje i poduzetništva.
Ono što je moguće učiniti odmah, drži Boljun, jest izraditi Studiju nosivosti kapaciteta kao podlogu za donošenje izmjena.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati