Putin pozvao May da ispuni volju naroda o Brexitu
PREDSJEDNIK Rusije Vladimir Putin izjavio je danas da Velika Britanija ne bi trebala održavati drugi referendum o Brexitu, nego bi trebala "ispuniti volju naroda".
Putin je izrazio podršku britanskoj premijerki Theresi May, tvrdeći da "razumije" njen nezahvalan položaj u "borbi za ovaj Brexit".
"Referendum je održan. Što ona može napraviti? Mora ispuniti volju naroda koja je izražena u referendumu", ocijenio je Putin na svojoj godišnjoj konferenciji za tisak u Moskvi.
Putinov komentar o unutarnjem pitanju Velike Britanije koje već godinama dijeli tu zemlju posebno je zanimljiv u kontekstu spekulacija da Rusija izlazak Velike Britanije iz Europske unije vidi kao svoj interes. Štoviše, sumnja se da je Rusija pomagala kampanju za Brexit, na što upućuje i otkriće da se Aaron Banks, istaknuti financijski sponzor te kampanje, nekoliko puta prije referenduma u lipnju 2016. našao s ruskim dužnosnicima.
Putin: Zar nije bio referendum?
Na te se optužbe, kao i one o miješanju u američke izbore hakiranjem, curenjem podataka i dezinformiranjem, osvrnuo i Putin na konferenciji kad je rekao da se ustručava dati Londonu savjet o Brexitu "da nas ne bi opet optužili za nešto".
No onda ga je svejedno dao, kritizirajući kontroverznu ideju o održavanju drugog referenduma, nazvanog "glas naroda", koji bi mogao poništiti rezultat prvoga na kojemu su zagovornici Brexita pobijedili vrlo tijesnom većinom. Takav je scenarij ipak malo vjerojatan, budući da ga je May izričito odbacila, a ni lider oporbe Jeremy Corbyn nije izrazio sklonost da ga raspiše ako dođe na vlast.
"Zar nije bio referendum? Nekome se nije svidio rezultat, pa ga treba ponoviti opet i opet? Je li to demokracija? Koja bi onda uopće bila poanta referenduma na prvom mjestu?" zapitao se retorički Putin, ne propuštajući priliku da kritizira britansku demokraciju.
Putin: Sankcije Zapada su rusofobne, ali dijelom su pomogle Rusiji
Putin je ovaj komentar dao govoreći o odnosima Rusije s Velikom Britanijom, koji su jako pogoršani nakon pokušaja ubojstva dvostrukog agenta Sergeja Skripalja i njegove kćeri nervnim otrovom novičokom u ožujku ove godine.
"U interesu je obiju država i vlada da izađemo iz ovog zastoja", rekao je Putin pa nastavio: "Jesmo li zainteresirani za obnovu punih odnosa s Britanijom? Jesmo... I znamo da britanske tvrtke vrlo aktivno djeluju u Rusiji." Nazvao je sankcije koje su zapadne zemlje nametnule njegovoj zbog trovanja Skripaljevih na tlu Velike Britanije "rusofobnim" i "politiziranim". No u isto vrijeme inzistirao je da su te sankcije djelomično pomogle ruskoj ekonomiji.
Putinove tradicionalne konferencije za tisak na izmaku godine već su odavno poprimile karnevalsku atmosferu, piše The Guardian, s reporterima koji nose bizarnu odjeću ili pokrivala za glavu i nose upadljive znakove kako bi privukli pažnju ruskog predsjednika i potakli ga da upravo njima dopusti pitanje među više od tisuću okupljenih u dvorani.
Ove godine više od 1700 novinara dobilo je akreditaciju, kako iz lokalnih tako i iz inozemnih medija. Kremlj koristi ove globalno popraćene konferencije da bi promicao svoje stavove o međunarodnoj politici, kritizirao Zapad i dao pozitivnu sliku o ruskoj ekonomiji i politici.
Ne zna hoće li se uskoro sastati s Trumpom
Putin je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao i da ne zna hoće li se uskoro sastati s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, no istaknuo je kako je važno da Washington i Moskva normaliziraju odnose.
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton kazao je ranije u prosincu da se susret dvojice čelnika neće dogoditi dok Moskva ne oslobodi ukrajinske brodove i članove posade koje je prošli mjesec zatvorila.
"Ne znam hoće li se takav susret dogoditi", istaknuo je ruski čelnik na svojoj godišnjoj konferenciji za medije koja je potrajala gotovo četiri sata.
Moskva je prošli mjesec kod Krima pritvorila 24 člana posade te zaplijenila dvije manje ukrajinske topovnjače i jedan tegljač. Putin je danas naglasio da će se o njihovoj sudbini odlučivati nakon završetka suđenja.
Poručio je i da je spreman poštovati rusko-ukrajinski sporazum o zajedničkom korištenju Azovskog mora te je rekao da Rusija želi normalizirati situaciju u tim vodama.
Putin je pozdravio i Trumpovu naprasnu odluku, suprotnu donedavnim izjavama američkih vojnih i političkih dužnosnika, da povuče američke snage iz Sirije. Ruski predsjednik nazvao ju je "ispravnom odlukom", a američku prisutnost u Siriji "nelegitimnom i nepotrebnom za političko rješenje" sukoba u toj zemlji.
U isto vrijeme izrazio je i skepsu da će Trumpova odluka zaista biti realizirana. "SAD je u Afganistanu već 17 godina, a gotovo svake godine kaže da povlači svoje snage", dodao je, govoreći o američkoj vojnoj akciji protiv talibana u toj zemlji.
O Ruskinji optuženoj za špijunažu u SAD-u: ''Ne razumijem zašto je pritvorena''
Ruski čelnik osvrnuo se i na slučaj Marije Butine, ruske državljanke koju su američke vlasti optužile da je špijunka i koju Washington sumnjiči za pokušaj utjecaja na američku politiku prema Rusiji.
Butina je u nagodbi s tužiteljstvom, čiju je kopiju prema vlastitim navodima dobio ABC News, navela da je u Sjedinjenim Državama djelovala po nalogu jednog ruskog dužnosnika.
"Ne shvaćam što bi ona trebala priznati. Nije izvršila nikakvu naredbu ruskih sigurnosnih agencija. Očito je da se ona i njezini odvjetnici bore kako bi je izvukli iz zatvora.
Ne razumijem zašto je pritvorena, za to ne postoje razlozi", kazao je Putin.
O ruskom gospodarstvu
Govoreći o gospodarstvu Putin je rekao da je "inflacija i dalje na prihvatljivim razinama".
"Ne možemo stvoriti rast BDP-a dovoljan za proboj bez promjene strukture gospodarstva. Prema tome su usmjereni naši nacionalni ciljevi... davanju inovativnog karaktera ekonomskoj strukturi".
Najavio je da vlada od 2021. očekuje rast od 3 posto godišnje, "ili čak više".
O Kurilskim otocima i sporu s Japanom
"Američka baza na Okinawi je ondje već desetljećima... Ne razumijemo kakav Japan ima suverenitet kad se donose takve odluke", kazao je Putin.
"Ne znamo što će se dogoditi nakon što se potpiše mirovni sporazum. No bez odgovora na to pitanje bit će nam veoma teško donositi velike odluke."
"Uvjeren sam, a japanski premijer Shinzo Abe se slaže, da trenutna situacija nije normalna. Rusija i Japan su oboje zainteresirani za potpunu normalizaciju naših odnosa", zaključio je Putin.
Rusija i Japan pojačano rade na ublažavanju teritorijalnog spora oko Kurilskih otoka zbog kojeg nakon Drugog svjetskog rata nisu potpisali mirovni sporazum.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati