Radio koji je emitirao misteriozne kodove ugašen. Kim poručio vojsci: Budite spremni
SJEVERNA Koreja prekinula je emitiranje radiopostaje koju je koristila za slanje kodiranih poruka svojim agentima u Južnoj Koreji, objavila je novinska agencija Yonhap. Kako piše Reuters, ovo je najnoviji znak da Pjongjang drastično mijenja način na koji upravlja odnosima sa Seulom.
Sjeverna Koreja posljednjih je tjedana pojačala pritisak na Seul proglašavajući ga "glavnim neprijateljem". Objavili su i da se Sjever nikada neće ponovno ujediniti s Jugom te obećali da će povećati svoju sposobnost nuklearnog napada na SAD i američke saveznike na Pacifiku, piše Reuters.
Radio Pjongjang, poznat kao numerička postaja, u prošlosti je emitirao misteriozne kodirane brojeve za koje se pretpostavljalo da su namijenjeni špijunima Pjongjanga koji djeluju u Južnoj Koreji. Njegova web stranica također danas nije radila.
Kim naredio odlučnu promjenu politike
Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un, obraćajući se na sastanku svoje vladajuće stranke krajem godine, naredio je "odlučnu promjenu politike" u odnosima s Jugom, dajući upute vojsci da bude spremna "pacificirati i okupirati" Jug u slučaju krize.
Rano jutros Sjeverna Koreja objavila je planove za raspuštanje organizacija zaduženih za civilnu razmjenu s Južnom Korejom.
Državni medij KCNA izvijestio je o odluci "da se prilagode sve relevantne organizacije, uključujući Odbor sjeverne strane za provedbu zajedničke deklaracije od 15. lipnja i sjeverno sjedište Pannacionalnog saveza za ponovno ujedinjenje Koreje".
Novinska kuća NK News sa sjedištem u Seulu objavila je jučer da je nekoliko sjevernokorejskih propagandnih stranica nedostupno već 24 sata. Web stranice Uriminzokkiri, DPRK Today, Arirang Meari, Tongil Voice, Ryomyong i Ryugyong ne rade najmanje od četvrtka ujutro, rečeno je.
Sjeverna Koreja granatirala područje uz granicu
Podsjetimo, Sjeverna Koreja je prije tjedan dana u dva navrata ispalila preko 260 topničkih projektila u blizini sporne morske granice.
Zbog ispaljivanja projektila 6. siječnja stanovnike južnokorejskih pograničnih otoka vlasti su upozorile da potraže zaklon u skloništima iako nije bilo izvješća da su projektili pali preko morske granice.
"Sjeverna Koreja je u blizini otoka Yeonpyeong ispalila oko 200 granata", rekao je dužnosnik ministarstva obrane na brifingu, a lokalni dužnosnici Yeonpyeonga, na kojem živi oko 2000 ljudi, rekli su AFP-u da su civili zamoljeni da se evakuiraju. Lokalni dužnosnik potom je potvrdio da su i stanovnici drugog otoka zamoljeni da se evakuiraju.
Incident nakon suspenzije vojnog sporazuma čiji je cilj bio smanjenje napetosti
Najnoviji incidenti dolaze nakon što je Sjeverna Koreja u potpunosti suspendirala vojni sporazum s Jugom, čiji je cilj bio smanjenje napetosti. Nakon toga Pjongjang je rekao da će ukinuti sve mjere "poduzete za sprječavanje vojnog sukoba u svim sferama, uključujući kopno, more i zrak", i rasporediti "jače oružane snage i novu vrstu vojne opreme" u pograničnom području.
Sjeverna Koreja proteklih dana sve češće upozorava da se situacija na Korejskom poluotoku razvija u smjeru rata zbog opasnih poteza vojske SAD-a i Južne Koreje.
Sjeverna Koreja prekršila je taj sporazum više puta u protekle dvije godine lansiranjem projektila i ispaljivanjem topničkih projektila u more u smjeru juga. Posljednji put Sjeverna Koreja ispalila je topničke granate u more u prosincu 2022., a samo u toj godini dogodilo se devet takvih incidenata.
Poprište obračuna dviju Koreja
Otok Yeonpyeong, na kojem se nalaze vojna baza i oko 2000 civila, smješten je 3 kilometra od sporne pomorske granice u Žutom moru i 12 kilometara od sjevernokorejske obale. Bio je poprište međukorejskih pomorskih sukoba tijekom godina.
U vodama blizu sporne sjeverne granične linije (NLL) bilo je nekoliko smrtonosnih sukoba između Sjeverne i Južne Koreje, uključujući okršaje u kojima su sudjelovali ratni brodovi i potapanje korvete južnokorejske mornarice početkom 2010. Vjeruje se da je korvetu potopio sjevernokorejski torpedo.
U studenom 2010. sjevernokorejsko topništvo ispalilo je desetke granata na otok Yeonpyeong ubivši četiri osobe, uključujući dvoje civila, u jednom od najtežih napada na susjednu zemlju od završetka Korejskog rata 1953. godine. Sjeverna Koreja u to je vrijeme rekla da su napad isprovocirale južnokorejske vježbe ispaljivanja granata koje su padale u njezine teritorijalne vode.
Sjeverna granična linija iscrtana je na kraju Korejskog rata kao neslužbena granica, a Pjongjang je nije osporavao sve do 1970-ih, kada je počeo kršiti liniju i zalagati se za granicu dalje prema jugu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati