Radnici Čistoće večeras nastavljaju raditi
ŠTRAJK radnika zagrebačke Čistoće nastavljen je i danas, već treći dan. Radnici traže povećanje koeficijenata za najniže plaćene radnike i vozače Čistoće, a dok to Uprava Zagrebačkog holdinga ne prihvati, neće se vratiti na posao i odvoziti otpad u gradu.
Dok je sindikalac Novosel govorio o tome da je postignut privremeni dogovor između radnika Čistoće i Uprave Holdinga te da radnici večeras nastavljaju raditi, iza njega su prošla dvojica radnika Čistoće, a jedan od njih povikao je: "Ne idemo van!"
Pogledajte snimku.
Novosel je, podsjetimo, ustvrdio da radnici nisu odustali i da su "dobili najviše što su mogli" te je potvrdio kako su mu rekli da se vraćaju raditi u trećoj smjeni.
Nakon sastanka predsjednik Uprave Holdinga Ivan Novaković i šef Čistoće Davor Vić novinarima nisu htjeli davati izjave.
"Rekli su mi da se radnici vraćaju raditi u trećoj smjeni", rekao je Novosel.
Kazao je da njega kao sindikalca za komunalne djelatnosti Tomašević nijednom nije htio primiti.
"Uprava je rekla da se neće nijedan prekršajni postupak pokretati prema radnicima zbog štrajka", rekao je.
"Sindikati koji su u postupku mirenja imaju sastanak u petak", dodao je.
"Oni koji imaju najmanji koeficijent dobit će 700 kuna više, a vozači 600 kuna više. To je u procesu mirenja, dok sindikati ne ispregovaraju dodatne zahtjeve sindikata", rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel koji je bio na sastanku. Dodao je da će sindikati inzistirati da se novi koeficijent ugrade u kolektivni ugovor.
"Radnici nisu ni od čega odustali, dobili su najviše što su mogli. Pokazali su da su složni, da će se boriti jedan za drugoga", rekao je.
Postignut je dogovor između Holdinga i radnika Čistoće, radnici večeras nastavljaju raditi.
“Od večeras se ide raditi, a čeka se u petak dogovor sindikata i Holdinga pa ćemo vidjeti… Oni moraju naći novac da bi mogli nama dati, do utorka moraju smisliti”, rekao je jedan od radnika novinarima, po završetku sastanka.
"SITUACIJA gori, ljudi to moraju shvatiti. Mi moramo reći dok smo u postupku mirenja, dok smo za stolom - mi ne smijemo po zakonu ništa poduzimati. U onom trenutku kad to prođe, kad se završi, a to nije dugo, još 7 dana, onda ćemo vidjeti što ćemo dalje. Ako vidimo da to ne ide nigdje - mi idemo u štrajk i to generalni, u cijelom Holdingu", najavio je Darko Kleinberger.
>> Opširnije
"Užasni. Ni na jednoj poziciji nisam bio zadovoljan”, kaže jedan od radnika na pitanje o uvjetima rada i objašnjava da je prije bio “na pedali", a sada je vozač.
“Kao radnik nisam nikad navukao šest. Sa svim praznicima, subotama… Sad kao vozač dobijem oko sedam ako radim prekovremene, subote… Ove priče o 1300 eura, možda oni imaju, zapravo imaju sigurno… Ne bismo bili tu gdje jesmo da je tako”, rekao je za N1. “Vidite kako je nakon dan-dva, ne želim ni zamišljati kako će biti nakon četiri”, kaže govoreći o gomilama smeća koje su na ulicama grada.
Nema komentara na izjave gradonačelnika Tomaševića. “Tko će skupljat smeće? Ima nas tisuću i nešto, ako jedan čovjek dobije otkaz, spremni smo ga svi dati. Čekamo i tražimo svoje”, rekao je.
Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković za Media servis poručuje da je trenutno u tijeku sastanak između članove Uprave i nekoliko predstavnika radnika, ali da su i Grad i Holding - tvrdoglavi.
"Radnici su ovdje, oni dok ne dobiju te koeficijente neće ići raditi. Govorio je gradonačelnik da je ultimatum 11 zahtjeva, što nije istina. Od četiri zahtjeva su odustali, i to četiri materijalna. Odustali su od povećanja osnovice 12 posto, od dodataka na uvjete rada, i ostali su samo na tim koeficijentima."
Iveković ističe da se radnici ako im se ne ispune uvjeti, odnosno povećaju koeficijenti, ne misle vratiti na posao. Gradonačelnik Tomislav Tomašević je poručio da će Uprava sudu prijaviti ovaj nezakoniti štrajk, a da bi trošak plaća radnicima koji štrajkaju trebao snositi sindikat.
"Samo ne znam s kim i protiv koga. On je spominjao sindikate, što je potpuno suludo i ponovno dokaz potpunog nepoznavanja situacije. Sindikati ovu akciju nisu organizirali, ova je akcija u startu bila organizirana i protiv sindikata koji nisu po razmišljanju radnika na vrijeme postigli dogovor i sklopili kolektivni ugovor. Sindikati su isto u nezavidnoj poziciji jer Uprava razvlači pregovore i odugovlači."
"Uprava je sa Sindikatima potpisala prije skoro dvije godine sporazum da će sistematizaciju gdje se upravo donose ovi koeficijenti donijeti u roku od 3 mjeseca. Od toga je prošlo godinu i pol dana, danas gradonačelnik govori da Holding poštuje Kolektivni ugovor. To nije istina. Sporazum o sistematizaciji je dio Kolektivnog ugovora i nisu ga sklopili. Jednostavno nema sistematizacije i to je razlog ovog sukoba sada."
Odgovornost je, osim na Upravi, tvrdi Iveković i na samom Gradu.
"Upravo se radi o tome da je tim odugovlačenjem, zlouporabom loših hrvatskih zakona, gdje mu je to omogućeno, Uprava, odnosno Grad Zagreb sve to koriste da u protekle dvije godine nisu povećali materijalna prava radnika. On priča o nekim, silnim milijunima - oni su dali ljudima neke neoporezive primitke, ali kad je radnik na bolovanju ili ide u mirovinu, on ne zna za to. Tako da, ustvari, ništa nisu riješili."
Za kraj, još je jednom poručio - bez dogovora sa Upravom - nema povratka na ulice. "I oni isto žele da se ovo završi što prije, ali naravno da neće odustati. Pa plaća im nije dizana 10 godina, u čemu je problem?"
U Čistoći traju pregovori između predstavnika Gradske uprave, Zagrebačkog holdinga i radnika, koji su treći dan u štrajku i ne odvoze otpad tražeći povećanje koeficijenata za najniže plaćene radnike i vozače.
>> Opširnije
Treći je dan blokade odvoza otpada u Zagrebu - kamioni Čistoće nisu se pomaknuli iz sjedišta tvrtke, a operativci se, umjesto u kamionima i na papučicama, izmjenjuju na štrajkaškim pozicijama. Štrajkom, koji je počeo u znak solidarnosti s trojicom kolega kojima je Uprava namjeravala dati otkaze, traže ono na što upozoravaju godinama - povećanje plaća i materijalnih prava, a svojih 11 zahtjeva dogovorili su spontano.
“Razgovarali smo međusobno, popeo sam se na stolicu, rekao sam što želimo tražiti i slaže li se većina s time”, kaže Sabahudin Sebić objašnjavajući kako je 1300 samoorganiziranih radnika odlučilo što će tražiti od Uprave.
Radnici su izabrali nekoliko predstavnika koji će u njihovo ime govoriti u medijima, Sebić i Bajrić su među njima, no na pitanje tko je sve inicirao odgovaraju tvrdnjom za koju i sami znaju da ne zvuči moguće - da je sve spontano.
“Vama nije moguće vjerovati da su sve radnici organizirali. Nas tu ima različitih vjera, nacija, političkih uvjerenja, ima nas svih mogućih i nemogućih. Nikakva politička ili druga opcija ne stoji iza nas”, uvjerava pak treći štrajkaš.
>> Opširnije
Radnici Čistoće obustavili su rad u ponedjeljak ujutro solidarizirajući se s trojicom kolega koji su dobili izvanredni otkaz zbog povrede radne dužnosti, no jučer su osim traženja da im se ukine odluka o otkazu, koju je uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila, iznijeli 11 novih zahtjeva vezanih uz povećanje plaća i materijalnih prava. Podržavate li štrajk radnika Čistoće?
>> Opširnije
Oporbeni zastupnici zagrebačke Gradske skupštine iz klubova Mosta i Bandić Milana 365 su na konferenciji za novinare podržali radnike Čistoće.
"U hrvatskom društvu potrebno je samoorganiziranje da bi se zaštitili od sumanutih ideja pojedinaca koji obnašaju vlast - samoorganizirali su se radnici u Čistoći, kao i Zagrepčani u gradskoj četvrti Maksimir", kaže Mostov Trpimir Goluža.
>> Opširnije
Predsjednici SSSH Mladen Novosel i Novog sindikata Mario Iveković odbacili su danas poruku zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića da troškove nezakonitog štrajka radnika Čistoće trebaju snositi sindikati istaknuvši da sindikati nisu ni organizirali štrajk.
Nakon što je Tomašević najavio da će Uprava Zagrebačkog holdinga prijaviti sudu nezakoniti štrajk radnika Čistoće, a troškove plaća radnika koji nezakonito štrajkaju neka snose sindikati, što iznosi 100.000 eura dnevno, Novosel je izjavio Hini da sindikat nije organizirao prekid rada, već je pokušao pomoći radnicima i usmjeriti ih, jer ne može otići iz tvrtke i napustiti radnike.
"Kao predsjednik udruge više sindikalne razine rekao sam radnicima da se neka pravila moraju poštovati, u potpunosti shvaćajući njihov problem", kaže Novosel. Ustvrdio je kako je prekid rada rezultat ignoriranja radničkih zahtjeva u proteklih šest - sedam mjeseci, a ne godina, kako tvrdi gradonačelnik.
Dodao je kako je predsjednik Sindikata komunalnih djelatnosti Zdravko Stoilković u desetak navrata tražio od Uprave Zagrebačkog holdinga i gradonačelnika da pokušaju riješiti probleme u Čistoći, no oni su to odbijali. Radnici su "pukli" nakon otkaza njihovim kolegama, tvrdi Novosel.
Iveković: Kada radnici sami odluče obustaviti rad, što tu može sindikat
Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković odbacio je Tomaševićevu izjavu o plaćanju troškova štrajka kao netočnu. Pojasnio je da sindikati snose troškove štrajka, odnosno plaća radnika, kada ga organiziraju na nezakonit način, no kada radnici sami odluče obustaviti rad, sindikat tu ne može ništa.
Ustvrdio je kako je "okidač" za obustavu rada u Čistoći bio otkaz trojici radnika, a radnici su uz njihovo vraćanje na posao tražili i rješavanje drugih problema. No, s obzirom na to da su spontano prekinuli rad, nisu odmah imali definirane zahtjeve.
"Nakon što su definirali zahtjeve, u utorak ujutro su ih predali predsjedniku Uprave Holdinga pa se od prvog dana prosvjeda znalo da vraćanje radnika koji su dobili otkaz nije jedini zahtjev", tvrdi Iveković.
"Predali su 11 zahtjeva, Uprava je odgovorila na pet, a ostalih šest joj nije prihvatljivo, no o njima se može pregovarati. Radnici su potom zatražili povećanje koeficijenata - 1.8 radnicima, a 2.4 vozačima, pa su spremni nastaviti rad", dodao je.
"Tomašević govori neistine da radnici postavljaju ultimatum i traže sve", istaknuo je Iveković dodavši kako su u Čistoći u tijeku konzultativni sastanci, a prekid rada prolazi bez incidenata.
Radnici Čistoće obustavili su rad u ponedjeljak u ujutro solidarizirajući se s trojicom kolega koji su dobili izvanredni otkaz zbog povrede radne dužnosti, no u utorak su osim traženja da im se ukine odluka o otkazu, koju je uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila, iznijeli 11 novih zahtjeva vezanih uz povećanje plaća i materijalnih prava.
Saborski zastupnik Hrvoje Zekanović (HDS) danas je prozvao SDP i Možemo da temu novog zakona o pomorskom dobru kroz priču o "fiktivnoj prijetnji" uzurpacije plaža koriste kako bi skrenuli pozornost s ključne teme u državi - neodvoženja smeća u Zagrebu.
>> Opširnije
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević govorio je o plaćama radnika. Rekao je da su plaće radnicima Čistoće koji sada štrajkaju povećane 13 posto i da je to bila jednostrana odluka Holdinga. Kaže i da je jednostranom odlukom Holdinga za 500 kuna svima povećana i božićnica.
"Ovo što se dobiva na račun, to su plaća plus neoporeziva primanja. Oko 1200 i nešto eura za vozače, to je neto iznos koji radnicima sjedne na račun. To je dignuto od strane Uprave, to je plaća za siječanj, a neki će je dobiti u veljači", rekao je Tomašević. "Ovo što oni traže je 40% u odnosu na studeni. Radnici dobivaju plaću plus dodatke. To je ukupno oko 990 eura za komunalne radnike", rekao je.
>> Opširnije
Saborski zastupnik HDZ-a Krunoslav Katičić ustvrdio je danas da je disfunkcionalno postupanje dviju stranka u Zagrebu, Možemo i SDP-a, dovelo do štrajka radnika Čistoće.
"Prvi put imamo štrajk komunalnih aktivnosti i bojim se da idemo prema napuljskom scenariju. Čini se da se radi o licemjernom postupanju disfunkcionalnih dviju stranaka, koje raznim partikularnim načinima dovode ljude na rukovodeća mjesta”, kazao je Katičić u Hrvatskom saboru u slobodnom govoru osvrnuvši se na štrajk radnika Čistoće.
"Aktivističko-populistička platforma Možemo uz blagoslov SDP-a u Zagrebu je na silu uvela novi način naplate komunalnog otpada, a osim boje vrećica ništa se nije promijenilo", dodao je Katičić i poručio kako bi gore od njihove nesposobnosti bilo da se nastavi njihov aktivizam i populizam na štetu građana Zagreba.
Predsjednik zagrebačkog HDZ-a Mislav Herman smatra da se Zagreb zbog prosvjeda radnika Čistoće približava napuljskom scenariju, a za nastalu situaciju okrivio je gradonačelnika Tomislava Tomaševića.
>> Opširnije
Nezavisni cestarski sindikat i Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod poslali su otvoreno pismo "Dominiku, Luki i Sebastijanu, njihovim kolegicama i kolegama, sindikatima Čistoće te platformi Možemo".
Pismo prenosimo u cijelosti:
Dominiku, Luki i Sebastijanu
Vama, Dominik, Luka i Sebastijane, hvala što ste postali gruda snijega koja je pokrenula snježnu lavinu. Lavinu koja će ne samo Vas vratiti na posao, već i dovesti i do većih plaća i poboljšanja materijalnih prava. A jedno i drugo Vi ste i više nego zaslužili. Hvala Vam što niste pognuli glavu i što ste, prvo onima s kojima svakodnevno dijelite nedaće radnog mjesta, a potom i svima nama koji Vas ovih dana pratimo i podržavamo, pokazali da je MOGUĆ otpor samovolji i bezumlju poslodavca.
Radnicama i radnicima
Vašom odlučnošću da stanete u zaštitu otpuštenih kolega Vi ste, kolegice i kolege Čistoće, pokazali moć, u ovoj zemlji skoro zaboravljene radničke solidarnosti i zajedništva. Vaša snaga počiva na važnosti poslova koje i u najtežim uvjetima radite kako bi svima nama bilo ljepše i ugodnije živjeti u ovom gradu, a Vaša moć proizlazi iz Vaše nezamjenjivosti. Vi ovu bitku ne možete izgubiti jer bi to, više od bilo koga od vas ponaosob, pogodilo sve nas, građanke i građane ovoga grada.
Sindikatima
Osluškivati glas radnica i radnika i svim snagama stati u zaštitu onih koje sindikalno predstavljamo, kolegice sindikalistice i kolege sindikaliste – koji su razlog našeg postojanja. Nemojte da Vas obeshrabri, čak i kad je neosnovana, kritika kako Vaših članova, članova drugih sindikata i nečlanova. Na Vama je, bez obzira kojoj organizaciji pripadate, da za pregovaračkim stolom, potpisujući nove kolektivne ugovore, ispunite očekivanja svojih članova i svih radnika Čistoće.
Platformi Možemo
Vas, bivše kolegice i kolege, jučer aktiviste a danas obnašatelje vlasti, Vas s kojima smo 2014. i 2015. dijelili zanos referendumskih inicijativa, Vas s kojima smo zajednički spašavali autoceste od monetizacije i opstojnost referendumskog izjašnjavanja građana, pozivamo da se sjetite onoga što ste bili, onoga u što smo zajednički vjerovali i onoga čemu smo težili. Snaga vlasti se nikada ne dokazuje na onim najslabijima, na radnicima. Pozivamo Vas, bivše kolegice i kolege, da se okanite prijetnji i zastrašivanja i udovoljite opravdanim zahtjevima radnika. Svima i bezuvjetno!
"Na vama novinarima je da istražite stoji li netko iza ovog štrajka. Ja znam da mi poštujemo kolektivni ugovor koji ranija vlast nije poštovala, i sad nama dođe do štrajka", rekao je.
"Spremni smo napraviti dodatne iskorake, ali ne možemo ići u nedogled", rekao je Tomašević.
Voditelj Čistoće Davor Vić je ponudio ostavku, ali ona nije prihvaćena, rekao je Tomašević.
"Ako radnici nisu zadovoljni sindikatima, neka izaberu svoje predstavnike. Ne mogu ja pregovarati s 2000 ljudi", rekao je Tomašević.
"Ne može biti korektan odnos ako jedan dan dođete s jednim zahtjevom, a drugi dan s 11. Ne može tako biti. Hoće li sutra bolnica Sveti Duh to napraviti i tražiti da se ispuni 100% zahtjeva. Ovo je lančana reakcija, sad se ne radi samo o Čistoći, nego o svim podružnicama", rekao je Tomašević.
"Mi smo u prvoj godini mandata morali podijeliti 700 otkaza u Holdingu. Mislite li da to radimo iz hira, da uživamo, da je to politički lagano? Recite mi je li to neka politička opcija napravila, dala otkaze 10% zaposlenih?" rekao je.
Neće biti sankcija za radnike ako se vrate na posao, rekao je gradonačelnik Zagreba. "Ne smatram ovo svojim osobnim porazom. Što se u 20 godina napravilo u gospodarenju otpada? Tu su veliki interesi, mi ih lomimo", rekao je Tomašević i dodao da neće odustati.
Holding u srpnju mora platiti 2.200.000.000 kuna koje nije potrošila ova vlast, rekao je Tomašević.
"Ovo ima financijske posljedice za cijelu Čistoću, doći će reklamacije", rekao je.
"Sindikati kažu da ovo nije štrajk. Radnici ne rade, što je to onda? Štrajkovi su normalna stvar, ali ovo nije ta situacija", rekao je Tomašević.
"U slučaju štrajka, u Čistoći mora raditi 150 radnika. Sad oni kažu da ovo nije štrajk. Što je to onda?" rekao je Tomašević.
"Želim da se ovo riješi što prije, ne želim dolijevati ulje na vatru. Želim da sindikati kažu stoje li iza ovog ili ne. Ako ne stoje, ovo je nezakoniti štrajk i oni moraju snositi trošak", rekao je.
"Ovo što oni traže je 40% u odnosu na studeni. Radnici dobivaju plaću plus dodatke. To je ukupno oko 990 eura za komunalne radnike", rekao je.
"Nadam se da neće doći do uvoza stranih radnika, nadam se da će prevladati razum", rekao je na novinarsko pitanje o najavama iz uprave Čistoće.
"Ja nisam Bandić. Svaka čistačica je morala dobiti potpis za posao", rekao je. "Ako treba, uključit ću se, ali s kim da je razgovaram?" rekao je Tomašević.
Holding mora izdati novu obveznicu, a to može samo ako su troškovi pod kontrolom, rekao je Tomašević. Ako troškovi odu izvan kontrole, Holding će otići u stečaj, što će dovesti do privatizacije Holdinga ili nekih njegovih podružnica, kaže.
"Ovo nije igra, spremni smo pregovarati. Ne možemo danas imati 11 zahtjeva, a sutra 22. Sindikati kažu da oni nemaju utjecaj na štrajk", rekao je.
"Ukinuli smo agencijski rast, poštujemo kolektivne ugovore, povećali smo božićnice, vodimo pregovore i onda nam se dogodi nenajavljeni štrajk. Ne znam kome se to dogodilo, kojem gradonačelniku", rekao je Tomašević.
“Kad smo preuzeli Zagrebački holding, ozbiljno je prijetio bankrot. Da nije bilo Grada Zagreba, radnici ne bi primili plaće. Mi smo dodatno opteretili likvidnost Grada da ne bi nijedan dan kasnila plaća svim radnicima Holdinga, njih gotovo osam tisuća”, rekao je.
"Unatoč proceduri mirenja, imamo nenajavljeni štrajk koji traje i traje", rekao je.
"Mogu li i policajci otići na nenajavljeni štrajk? Oni imaju slične plaće. Hoće li i druge podružnice otući u nelegalni štrajk?" upitao je. Uprava Holdinga će sudu prijaviti nezakoniti štrajk, a trošak plaća mora snositi sindikat.
"Za razliku od prošle vlasti, ova vlast je poštivala, poštuje i poštovat će kolektivne ugovore", rekao je Tomašević na početku. Dodao je da za vrijeme ranije vlasti nije bilo štrajkova.
Sindikati traže da se svim zaposlenima u Holdingu linearno povećaju plaće, čak i menadžmentu, rekao je Tomašević. "Mi smo tražili da se plaće najviše povećaju onima s najmanjim primanjima, sindikati su to odbili", rekao je.
Štrajk radnika zagrebačke Čistoće nastavljen je i danas. Radnici traže povećanje koeficijenata za najniže plaćene radnike i vozače Čistoće, a dok to Uprava Zagrebačkog holdinga ne prihvati, neće se vratiti na posao i odvoziti otpad u gradu.
Radnici su ogorčeni i zbog izjave šefa Čistoće Davora Vića. On je na HRT-u sinoć izjavio kako je prosjek plaće komunalnog radnika 990 eura, a 1240 za vozača.
>> Opširnije
"Štrajk se nastavlja. Radnici su svi u Čistoći od ranoga jutra kao jedan. I dalje ostaju ovdje dok im se netko ne obrati, odnosno dok im se ne ispune zahtjevi. Očekuju da im se obrati gradonačelnik Tomislav Tomašević ili članovi Uprave Zagrebačkog holdinga", izjavila je jutros Hini predsjednica Sindikata Čistoće Zagreb Mirjana Kaltak.
Istaknula je da radnici Čistoće traže povećanje koeficijenata, da se najnižoj grupi složenosti poveća koeficijent na 1,8, a vozačima na 2,4.
Kaltak je podsjetila da je Uprava Zagrebačkog holdinga jučer pristala na pet od njihovih 11 zahtjeva, a radnici, kao uvjet povratka na posao, traže beskompromisno povećanja tih koeficijenata.
Radnici Čistoće nastavili su štrajk iako je jučer došlo do djelomičnog dogovora s upravom Čistoće.
>> Opširnije
Pogledajte što kažu.
>> Opširnije
Tomislav Tomašević u 10 sati će se obratiti javnosti, sazvao je konferenciju za medije.
Radnici Čistoće ne odustaju od štrajka. Pogledajte kako večeras izgleda Zagreb.
>> Opširnije
Komunalni radnik Čistoće Sabahudin Sedić za Hinu je sinoć potvrdio kako se njihova blokada Čistoće nastavlja, a najava da ni jutros ne izlaze na teren negativan je odgovor na apel iz zagrebačke Gradske uprave koja razmatra što s radnicima koji su u nezakonitom štrajku.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati