Republika Srpska slavi neustavni praznik, Bošnjaci optužuju: To je oživljavanje Karadžićeve politike
Foto: Hina
NAJVIŠI dužnosnici Republike Srpske započeli su dvodnevno obilježavanje 9. siječnja kojega proslavljaju kao dan entiteta unatoč odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je taj praznik proglasio neustavnim a potpredsjednik RS iz reda bošnjačkog naroda Ramiz Salkić istodobno je upozorio kako se najavljene proslave zbivaju u ozračju u kojemu su nesrbi u tom entitetu potpuno obespravljeni a Daytonski sporazum opasno ugrožen.
Predsjednik RS Milorad Dodik ponovo je u izjavi lokalnim medijima kazao kako je taj entitet zapravo država.
"Srbi se bez RS ovdje ne bi zadržali više od dvadesetak godina jer većina ne bi prihvatila BiH. Zato je borba za RS temeljni interes svih nas koji ovdje živimo", kazao je Dodik ustvrdivši kako Ustavni sud BiH nije imao pravo odlučivati o danu RS.
Ustavni sud BiH je u studenom 2015. godine donio pravorijek po kojemu obilježavanje 9. siječnja kao dana RS nije sukladno ustavu BiH jer podsjeća na taj datum iz 1992. godine u kojemu je jednostrano pokušana secesija jednog dijela BiH.
Sporan datum održavanja
Tog je datuma dio zastupnika iz reda bosanskih Srba u skupštini tadašnje SR BiH proglasio uspostavu "srpske republike BiH" uz zahtjev za "teritorijalno razgraničenje" od Hrvata i Bošnjaka.
Bio je to uvod u rat koji je izbio kada su vlasti bosanskih Srba pokušale spriječiti provedbu odluke donesene na referendumu 28. veljače i 1. ožujka 1992. godine i na kojemu se većina građana opredijelila za samostalnu BiH i raskid veza s tada već "skraćenom" SFRJ iz koje su ranije izašle Slovenija i Hrvatska.
RS u sadašnjim granicama priznata je kao entitet unutar BiH odredbama Daytonskog sporazuma iz 1995. godine.
Vlasti RS unatoč odluci Ustavnog suda BiH najavile su za subotu u Banja Luci veliko okupljanje i proslavu 9. siječnja a svoje sudjelovanje potvrdili su i patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej te srbijanski premijer Aleksandar Vučić kao i veći broj ministara u vladi Srbije.
Dodik je tijekom dana u Banja Luci izjavio kako je zadovoljan pripremama za subotnje manifestacije.
"Drago mi je što vidim dobru atmosferu koja je potrebna da bi se obilježio važan dan u povijesti naroda i države RS koja je stvorena 9. siječnja 1992. godine", kazao je Dodik nakon polaganja vijenaca na groblje poginulih pripadnika vojske bosanskih Srba.
Predsjednica entitetske vlade Željka Cvijanović pozvala je pak sve da u povodu subotnje proslave gdje god mogu istaknu zastave RS.
Ramiz Salkić: To je nepoštivanje Ustavnog suda
Bošnjački potpredsjednik RS Ramiz Salkić u pisanoj je izjavi podsjetio kako je obilježavanje 9. siječnja kao dana RS nepoštivanje obvezujućih odluka Ustavnog suda BiH ali i opasno ugrožavanje Daytonskog sporazuma.
Dodao je kako se ovime ujedno nastavlja diskriminacija Bošnjaka jer se 9. siječnja obilježava i kao "krsna slava" entiteta.
"Time nam šalju poruku da niječu naše postojanje, da niječu naša vjerska osjećanja, te da na ovaj način žele demonstrirati silu. Naša obaveza je ukazati na zabrinjavaući radikalizam i 'pravoslavizaciju' institucija ovoga entiteta", izjavio je Salkić.
Milorada Dodika optužio je za bahato ponašanje upozorivši kako on zapravo pokušava oživjeti ideje Radovana Karadžića koje su u konačnici prouzročile smrt više od 100 tisuća ljudi.
"Taj opasni put kojim se kreće politika u RS trebao bi biti upozorenje međunarodnim institucijama koje vode računa o provođenju Daytonskog sporazuma.
Taj sporazum je ovakvim odnosom srpske strane ozbiljno ugrožen i mi očekujemo da političke snage u BiH koje zagovaraju mir, toleranciju i suživot dobiju čvrstu i neupitnu potporu međunarodne zajednice", naveo je Salkić.
Prosvjed u Sarajevu
Manja skupina prosvjednika okupila se pred veleposlanstvom Srbije u Sarajevu izražavajući nezadovoljstvo najavom srbijanskog premijera Aleksandra Vučića da će u subotu sudjelovati u obilježavanju 9. siječnja kao dana Republike Srpske iako je Ustavni sud BiH taj praznik proglasio protuustavnim.
Dvadesetak prosvjednika, članova nevladinih udruga "Antidayton grupa" i "Bošnjački pokret za ravnopravnost" prosvjedovali su uz istaknuti transparent na kojemu je pisalo: "Vučiću, kakav je pogled sa židovskog groblja" i na kojemu je bio iscrtan optički ciljnik snajperske puške.
Aluzija je to na lokalitet na obroncima Trebevića s kojega su tijekom opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine snajperisti vojske bosanskih Srba terorizirali civile u gradu pucajući na njih.
Time su ujedno podsjetili na snimke iz ratnog razdoblja na kojima se na tim položajima vidi upravo Vučić koji je tada kao pripadnik Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i uz to naoružan obilazio pripadnike vojske bosanskih Srba.
Veleposlaniku Srbije u BiH Stanimiru Vukučeviću predan je pisani zahtjev Vučiću i drugim dužnosnicima srbijanske vlade da ne putuju u Banja Luku u subotu ali i da uopće ne dolaze u BiH.
U zahtjevu među ostalim stoji kako Vučić i njegovi suradnici "bezobrazno vrijeđaju" građane BiH odbijajući poštovati odluke Ustavnog suda ali i sudjelujući u obilježavanju datuma koji je predstavljao uvod u rat i masovna stradanja i zločine.