Republikanci: Europljani su požalili što su maloljetnicima dozvolili promjenu spola
NA VRHOVNOM sudu SAD-a danas će se raspravljati o zakonu u saveznoj državi Tennessee kojim se maloljetnicima zabranjuju lijekovi koji se uzimaju u procesu promjene spola. Uz Tennessee, još 25 američkih saveznih država uvelo je slične restrikcije konverzijskoj terapiji.
Iako su američki republikanci uvijek zazirali od toga da im se europske zemlje miješaju u pravni sustav, čini se da u ideološkim bitkama koje još uvijek vode s demokratima saveznike sve više pronalaze upravo u Europi, tvrdi Politico. Upravo četiri europske države u kojima je došlo do slične zabrane navode kao pozitivan primjer.
Primjer Europe
Jonathan Srkmetti, američki državni odvjetnik, izjavio je: "U Ujedinjenom Kraljevstvu, Švedskoj, Finskoj i Norveškoj su vodeći zdravstveni autoriteti proveli detaljna istraživanja i došli do zaključka da takve intervencije vode do značajne štete, a dugoročni benefiti nisu dokazani."
Zakon koji je prihvaćen prošle godine zabranjuje hormonske terapije i operacije koje bi maloljetnicima omogućile promjenu spola. Republikanci sada europske države koje nisu uvodile slične zabrane navode kao primjer i tvrde da su one sada požalile zbog svojih odluka. Aktivisti pozivanje na Europu smatraju licemjernim.
Kako navodi Sasha Buchert iz udruge Lambda Legal, za LBTIQ+ prava: "Licemjerno je što se političari koji se inače baš ni u čemu ne žele ugledati u Europu, osobito po socijalnoj skrbi, sada pozivanju na nju." Među američkim političarima se i inače vode žestoke rasprave o tome koliko treba uzimati u obzir europske primjere, a koliko to narušava američku tradiciju i autonomiju.
"Rezultati istraživanja su često iskrivljeni"
Ipak, to nije jedino što protivnici zabrane zamjeraju republikancima. Tvrde da selektivno biraju kojim informacijama će se voditi, s obzirom na to da nijedna od navedenih europskih država nije u potpunosti zabranila maloljetnicima konverzivne terapije.
Kako kaže doktorica Hilary Cass koja je provela istraživanje u Velikoj Britaniji: "Riječ je o području u kojem su dokazi jako slabi, a i rezultati studija koje imamo su često pogrešno predstavljeni ili preuveličani i s jedne i s druge strane debate, kako bi pridobili više istomišljenika za svoj stav. Činjenica je da mi zapravo nemamo dovoljno dobro dokaze o dugoročnim rezultatima ovakvih intervencija."
Ipak, maloljetnici u Finskoj, Norveškoj i Švedskoj i dalje mogu pristupiti hormonima koji suzbijaju pubertet, uglavnom putem sudjelovanja u kliničkim istraživanjima, tvrde prosvjednici koji će se pred Vrhovnim sudom žaliti na zakon u Tennesseeju.
Kako navodi Chase Strangio, odvjetnik i aktivist koji će biti među govornicima na Vrhovnom sudu: "Nijedna od europskih zemalja nije u potpunosti ukinula skrb maloljetnicima u procesu tranzicije, kako to žele učiniti u Tennesseeju. Nisu im blokirali svaki mogući put da dođu do pomoći kakva im je potrebna."
S druge strane, i sam je naglasio da su rezultati istraživanja o procesu promjene spola često iskrivljeni te da je riječ o temi kojoj u svakom slučaju treba pristupiti oprezno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati