Reuters: Agrokor će propasti ako hitno ne napuni police Konzuma
Foto: Index
O KRIZI u Agrokoru, kojoj se i dalje ne nazire kraj, danas piše i ugledni Reuters. U članku naslovljenom "Hrvatski Agrokor mora hitno napuniti police usred borbe za preživljavanje" novinari Michael Kahn i Igor Ilić pišu kako je Konzum ključna komponenta za opstanak koncerna.
>> Bloomberg o Agrokoru: Milijarde tonu u balkanskoj crnoj rupi
U nastavku prenosimo najzanimljivije dijelove njihovog članka.
"Rođen u Dalmaciji, Ante Ramljak je itekako svjestan važnosti 15 milijuna turista koji će se obrušiti na hrvatsku obalu i otoke ovog ljeta.
Hrana, piće, kreme za sunčanje i pelene koje će ti turisti kupiti ključan su dio onoga što Ramljak upravo poduzima, u kontekstu pokušaja stabilizacije Agrokora, teturajućeg hrvatskog prehrambenog i maloprodajnog diva, nakon što ga je Vlada izabrala da spriječi bankrot i gospodarske potrese koji bi mogli pogoditi čitavu regiju.
Mogući kolaps Agrokora, koji je najveći poslodavac na Balkanu i koji pokriva oko 15 posto hrvatskog BDP-a, skoro bi sigurno zaustavio tragove oporavka koji se u Hrvatskoj, nakon godina recesije, polako naziru. Takav bi događaj mogao dovesti i do pada Vlade najmlađe članice Europske unije.
Držati police 700 Konzuma punima bit će ključno za uspješno provođenje restrukturiranja najveće hrvatske kompanije u privatnom vlasništvu.
"Ključno je da se ne dozvoli zaustavljanje poslovanja Konzuma. Ako dođe do toga, Agrokor će biti u problemima, s obzirom na to da je Konzum generator gotovine za Agrokor", navodi Luka Orešković, partner u investicijskoj firmi Spitzberg Partners.
"Ako ne budu imali robu na policama, izgubit će kupce. Moraju napuniti police pred turističku sezonu i investirati u marketing. Jednom kad izgube povjerenje kupaca, troškovi vraćanja istoga bit će im preveliki", dodaje Orešković, koji smatra kako Agrokoru treba oko 200 milijuna eura da bi izdržao do kraja sezone.
Ramljak nije odgovorio na upit za komentarom, no nakon što je imenovan na poziciju kazao je kako Hrvatsku čeka "bitka za Agrokor, bitka za zaposlenike Agrokora, njegove dobavljače i kreditore".
Golema dugovanja
Iskusni biznismen i bivši državni savjetnik za energetiku Ramljak ubačen je u Agrokor kao izvanredni upravitelj nakon što je najbogatiji Hrvat, Ivica Todorić, predao upravljanje kompanijom državi.
Todorić, koji i dalje posjeduje 95 posto Agrokora, izgradio je kompaniju putem agresivnih akvizicija u Bosni, Srbiji i Sloveniji. No, u isto je vrijeme nagomilao dug koji neki procjenjuju na 45 milijardi kuna.
U ovome trenutku nitko ne zna koji je stvarni iznos Agrokorovog duga. Kreditori imaju do 9. lipnja da dostave svoja potraživanja prema Agrokoru, a kompanija PricewaterhouseCoopers je angažirana kako bi pregledala prošle financijske izvještaje kompanije, nakon što su u Agrokoru priznali da se u njima nalaze pogreške.
"Postoji jako puno toga što još ne znamo o razini duga kompanije. Ne postoji osnova na temelju koje možemo napraviti procjenu", kazao je Andrew Carrie, analitičar u Stifel Nicolausu u Londonu.
Konzervativna Vlada Andreja Plenkovića uplela se u krizu početkom travnja, zaobilazeći raniji standstill dogovor koji je postignut između Agrokora i šest kreditora, na čelu s ruskim Sberbankom i VTB-om.
Agrokor je kod Sberbanka zadužen za 1,1 milijardu eura, dok je kod VTB-a zadužen u iznosu od 300 milijuna eura, što otvara prostor da Rusija stekne značajan utjecaj u Hrvatskoj ukoliko Agrokor propadne.
Država se uplela nakon što su Agrokorovi dobavljači obustavili isporuku koncernu. Dobavljači, kojima Agrokor duguje oko 16 milijardi kuna, bili su zabrinuti da će ostati "kratkih rukava" usred namirivanja Agrokorovih dugovanja, a pojavio se i problem s mjenicama.
Uvodeći izvanredni zakon "Lex Agrokor", država je Agrokoru dala 15 mjeseci da dovrši proces restrukturiranja te imenovala kompaniju AlixPartners iz New Yorka kao savjetnike u tom procesu.
AlixPartners nije odgovorio na upit za komentarom, no iz kompanije su kazali kako im je prvi prioritet osigurati svježu likvidnost za Agrokor.
Agrokor, koji djeluje u nizu industrija, osigurao je inicijalnu financijsku injekciju od 80 milijuna eura od pet lokalnih banaka u travnju, no Ramljak je upozorio kako kompaniji treba još 450 milijuna eura kako bi ove godine normalno poslovala.
Obiteljsko srebro
Glasnogovornik VTB-a odbio je komentirati proces restrukturiranja, no glasnogovornik Sberbanka ovog je tjedna kazao kako banke očekuju da će nacrt plana restrukturiranja kompanije biti gotov unutar šest tjedana.
U međuvremenu, Agrokor mora razmotriti opcije prodaje vrijednih dijelova kao što su Jamnica i Ledo.
"Agrokor ima ponešto obiteljskog srebra koje bi mogao prodati. Pravi generatori novca su Ledo i Jamnica. No, ukoliko ih prodaju za vrijeme restrukturiranja, siguran sam da će za njih dobiti manje nego što vrijede", kazao je Andrej Grubišič, iz zagrebačke konzalting firme Grubisic & Partners.
Usto, Grubišić je upozorio kako bi i politika tu mogla odigrati svoju ulogu, s obzirom na to da je Plenkovićeva krhka koalicija pukla uslijed glasanja o povjerenju ministru financija Zdravku Mariću, i to upravo zbog njegovih veza s Agrokorom.
Marić je jedva preživio glasanje u Saboru, a Plenković sada traži nove partnere kako bi osigurao većinu i izbjegao prijevremene izbore.
Zbog navedenih okolnosti Vlada bi mogla izbjegavati i odgoditi teške odluke, kao što su otpuštanja ili rasprodaja dijelova Agrokora.
"Ako Vlada želi zaštititi poslove zaposlenika, proces restrukturiranja mogao bi naići na probleme. Tko god bude implementirao mjere restrukturiranja morat će imati slobodne ruke te izvršiti rezove tamo gdje su oni potrebni. Čak i ako to bude bilo krvavo", zaključuje Grubišić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati