Rijeka će dugoročno iznajmljivati stanove studentima po povoljnijim uvjetima
ZAMJENICA riječkoga gradonačelnika Sandra Krpan (SDP) najavila je da će Grad Rijeka od 2023. godine imati listu stanova za dugogodišnji najam studentima ili mladim roditeljima po povoljnijim uvjetima od tržišnih. Na konferenciji za novinstvo SDP-a u Rijeci Krpan je rekla da se time nastoji pomoći građanstvu, a posebno studentima, iako Grad Rijeka nema zakonskih obveza vezanih uz srednje i visoko školstvo.
U sklopu rada na modelima priuštivog stanovanja, u riječkoj gradskoj upravi se sad osmišljava pravno utemeljen model najma stanova za mlade, putem liste po određenim kriterijima, navela je. U 2023. godine će i jedan od portala Grada Rijeke, Moja Rijeka, postati medij isključivo namijenjen mladima i njihovim potrebama, najavila je.
Potpredsjednica SDP-a i sabora Sabina Glasovac rekla je da je Rijeka primjer kako odgovorna vlast brine o svojim mladima. Istaknula je da je nemogućnost rješavanja stambenog pitanja mladima jedan od važnijih razlog iseljavanja u inozemstvo.
"Hrvatska stari, a vlada nema na nacionalnoj razini sustavnu politiku koja bi se dugoročno suočila s problemom stanovanja mladih a ne postoji ni nacionalni plan za mlade", ustvrdila je Glasovac. Kaže kako joj je "drago da Rijeka ne čeka vladu i pokušava riješiti nešto po tom pitanju".
Glasovac je navela da je unajmljivanje stanova za mnoge studente postalo preskupo pa i nemoguće zbog eksplozije cijena nekretnina i visine najma. Nedopustivo je da mjesto stanovanja, platežna moć i socioekonomski status roditelja utječu na to može li si netko priuštiti studiranje, zaključila je.
SDP-ov Forum mladih predstavio niz prijedloga mjera za poboljšanje statusa studenata
Predstavnici SDP-ova Foruma mladih predstavili su niz prijedloga mjera vladi za poboljšanje statusa studenata. To je povećanje subvencije najma stanova u privatnom vlasništvu studentima sa sadašnjih 200 na 500 kuna kao kratkoročna mjera.
Dugoročno se problem smještaja studenata treba rješavati gradnjom novih i proširenjem kapaciteta postojećih studentskih domova, naveli su. U Zagrebu je to područje kampusa na Borongaju, a u gradovima poput Rijeke, Splita ili Zadra mogle bi se iskoristiti neaktivne državne nekretnine, navedeno je.
Predloženo je i povećanje limita dopuštenog prihoda u kontekstu zadržavanja porezne olakšice s 15 tisuća na 36 tisuća kuna, s obzirom na to da mnogi studenti sufinanciraju svoje roditelje ili sami financiraju svoje potrebe.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati