Imate pravo na povrat PDV-a iz slučaja Agrokor: Iskoristite ga na vrijeme
SLUČAJ AGROKOR iz travnja 2017. godine značajno je uzdrmao hrvatsko gospodarstvo – najveća hrvatska tvrtka suočila se s prijetnjom stečaja, što je ugrozilo poslovanje i učinilo isplate dobavljačima nesigurnima. Danas, 2024. godine, ovo pitanje i dalje nije riješeno.
Velik broj vjerovnika još uvijek nije uspio naplatiti svoja potraživanja, iako su na njih morali platiti PDV, što pokazuje da su posljedice ovog slučaja i dalje prisutne.
Ipak, dobavljači imaju još malo vremena da vrate barem dio svojih sredstava prije nego se nepovratno izgube. Naime, svaki vjerovnik koji je državi platio PDV na nenaplaćene fakture u bilo kojem insolvencijskom postupku ima pravo na povrat cijelog iznosa PDV-a od strane države.
Sukladno poreznim propisima, rok za predaju zahtjeva za povrat PDV-a istječe u ponoć 31. prosinca 2024. godine jer pravo na povrat PDV-a zastarijeva u roku od šest godina od isteka godine u kojoj je pravo nastalo (nagodba vjerovnika Agrokora postala je pravomoćna 2018. godine). Rok za ostvarenje prava istječe uskoro.
Iz tog razloga, financijski stručnjak Hrvoje Zgombić je sa svojim društvom Panonia Solutions d.o.o. pokrenuo projekt povrata PDV-a. Društvo za svoje klijente snosi sve troškove povrata PDV-a – od troškova poreznih savjetnika, odvjetnika i drugih stručnjaka do troškova vođenja, praćenja i zastupanja u svim fazama postupka do njegovog okončanja.
To obuhvaća upravni postupak pred poreznim tijelima, upravni spor pred upravnim i Visokim upravnim sudom, postupak pred Ustavnim sudom, postupak pred Sudom EU-a, postupak pred Europskim sudom za ljudska prava te eventualni postupak pred Komisijom EU-a.
Jedina djelatnost društva Panonia Solutions d.o.o. je organizacija povrata PDV-a za svoje klijente, raspolaže kapitalom od milijun eura i nema obaveza.
"Povrat PDV-a je zakonski dopušten, ali zbog komplicirane birokratske procedure, samo rijetki ga se odluče ostvariti, a u insolvencijskim postupcima to se praktički nikad ne događa. Vjerovnici imaju pravo na svoj novac. Država bi, da je uređena i da funkcionira kako treba, sama priznala to pravo poduzetnicima jer se radi o preplaćenom porezu", ističe Hrvoje Zgombić, direktor društva Panonia Solutions d.o.o..
"Ako vjerovnik Agrokora, ili nekog drugog insolvencijskog dužnika, ima nenaplaćenu fakturu za isporuku robe ili usluga koja je prijavljena i priznata, u iznosu fakture sadržan je i PDV. Recimo da se radi o računu od 250.000 kuna (valuta je u kunama jer Projekt obuhvaća tražbine do kraja 2023. godine), u iznosu fakture sadržan je i PDV u iznosu od 50.000 kuna (ako se radi o isporuci na koju se obračunava opća stopa PDV-a od 25 posto). Ako se vjerovnik po zaključenju insolvencijskog postupka namiri 10 posto, odnosno 25.000 kuna, u toj svoti nalazi se 5.000 kuna PDV-a. Ostatak iznosa PDV-a u iznosu od 45.000 kuna vjerovnik ima pravo tražiti od države, u propisanim rokovima", napominje Zgombić.
Sve potrebne informacije o projektu povrata PDV-a možete pronaći na Internet stranicama www.pdv.hr.
Sponzorirani sadržaj donose Index i Panonia Solutions d.o.o. u skladu s najvišim profesionalnim standardima.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti