Rusija opet pustila plin Europi? Čule su se eksplozije kod aerodroma u Melitopolju
IZ MINUTE u minutu pratili smo rat u Ukrajini.
Ključni događaji:
- Ukrajina tvrdi da bilježi značajne uspjehe protiv Rusa na jugu zemlje
- Ruski Gazprom je objavio da, usprkos ranijim najavama, ipak neće pustiti plin prema Europi plinovodom Sjeverni tok 1
- Ministri financija vodećih svjetskih gospodarstava (G7) najavili su ograničenje gornje granice cijene ruske nafte
- Ukrajina tvrdi da je prisilila Putina da pomakne rok ruskoj vojsci za osvajanje Donjecka za 15 dana
Paolo Gentiloni, povjerenik Europske unije za ekonomska pitanja, rekao je tijekom poslovnog foruma u Italiji da se EU ne boji Putinovih odluka te da je EU potpuno spremna u slučaju da Rusija potpuno obustavi isporuke plina.
U blizini aerodroma na jugu Ukrajine čule su se brojne eksplozije.
Lokalni gradonačelnik kaže da su eksplozije odjeknule blizu Melitopolja, grada pod ruskom okupacijom južno od Zaporižje.
Ruske snage su navodno pokušavale postaviti vojnu opremu na aerodrom.
Reuters javlja da je Gazprom ponovno uključio Sjeverni tok 1.
Podaci na Gazpromovoj stranici pokazuju da je u posljednjih sat vremena kroz cijev proteklo 184 kWh/h.
To dolazi nakon što je Gazprom najavio da zatvara cjevovod na neodređeno vrijeme.
RUSKI Gazprom rekao je da je tvrtka Siemens Energy spremna pomoći u popravku oštećene opreme za plinovod Sjeverni tok 1, no nema raspoloživog pogona za taj posao.
>> Opširnije
Od početka ruske invazije na Ukrajinu ubijeno je najmanje 380 djece, objavilo je u subotu ukrajinsko javno tužiteljstvo na Telegramu.
U istom je razdoblju ozlijeđeno najmanje još 737 djece.
Državno tužiteljstvo je istaknulo da je riječ o preliminarnim brojkama jer je teško prikupiti podatke s područja pod ruskom okupacijom i onih gdje se trenutačno vode borbe.
U pokrajini Donjeck u istočnoj Ukrajini najviše je ozlijeđene djece, njih 388, a slijedi Harkiv s 204.
Dosad je materijalnu štetu pretrpjelo ukupno 2328 obrazovnih ustanova, od čega ih je 289 u potpunosti uništeno.
Vlasti za zločine okrivljuju Rusiju.
Ljudske žrtve i materijalna šteta nastali su nakon ruskog napada na Ukrajinu prije više od šest mjeseci.
Više ni vojni analitičari na CNN-u, Sky Newsu i drugim američkim i europskim informativnim medijima ne mogu smišljati argumente kojima će javnost pokušati uvjeriti kako velika ukrajinska ofenziva prema Hersonu još uvijek ima izglede za uspjeh.
>> Opširnije
"U tri dana Ukrajinci su uz pomoć Bayraktara neprijatelju nanijeli štetu od oko 28 milijuna dolara
Od 31. kolovoza do 2. rujna par bespilotnih letjelica Bayraktar TV-2 uništilo je neprijateljsku opremu ukupne vrijednosti oko 26.5 milijuna dolara. To je izvijestio glavni zapovjednik Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužnji.
Riječ je o osam tenkova T-72 (procijenjena cijena jednog je 3 milijuna dolara), pa jednoj jedinici samohodnih topova ACACIA (1.6 milijuna dolara), BMP-a (0.6 milijuna dolara) i haubica (0.3 milijuna dolara). Ukupna cijena uništene i oštećene ruske opreme iznosi 28.35 milijuna dolara", stoji u priopćenju ukrajinskih vlasti.
Ukrajinska vojska, odnosno Operativna komanda Jug, objavila je da se nastavlja protuofenziva. Kako kažu u izvješću, tijekom jučerašnjeg dana ubili su 106 ruskih vojnika te su, dodaju, uništili značajnu količinu vojne opreme, tenkova i artiljerije.
Nadalje, uništili su, kažu, jedno rusko komandno sjedište, jedan pontonski most te tri skladišta oružja.
Moskva koristi energiju kao oružje protiv Europe, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće komentirajući obustavu isporuke plina Sjevernim tokom 1.
>> Opširnije
Mihail Gorbačov, posljednji sovjetski vođa i miljenik zapada koji je doživio propast svih reformi koje je zagovarao u svojoj domovini, bit će pokopan u subotu bez državnih počasti i bez prisutnosti ruskog predsjednika Vladimira Putina te zapadnih lidera.
>> Opširnije
Europska unija itekako sumnja u razloge koje je ruska strana iznijela za odluku da ni sutra plin prema Europi ne krene plinovodom Sjevernim Tok 1.
Sad je i Siemens Energy, njemačka kompanija koja pomaže s održavanjem Sjevernog Toka, za Reuters poručio da zbog curenja ulja rad plinovoda obično ne obustavlja.
"Takva curenja obično ne utječu na rad turbine te mogu biti popravljena na licu mjesta. To je rutinska procedura u sklopu radova na održavanju", poručio je Siemens.
"Ni ranije događaji ovakvog tipa nisu dovodili do prekida obustave plina", dodali su iz njemačke kompanije.
"Neovisno o tome, već smo nekoliko puta istaknuli da u kompresorskoj stanici Portovaja u blizini Sankt-Peterburga postoji dovoljno drugih turbina pomoću koji Sjeverni Tok 1 može normalno funkcionirati", poručuju iz Siemensa za Reuters.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati