Rusija povlači brodove iz ključne baze u Sredozemlju
RUSIJA povlači brodove iz svoje mornaričke baze u Siriji uslijed pobune protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Asada, nakon što je ranije ove godine prebacila većinu svoje Crnomorske flote iz baze na Krimu. Sirijska luka Tartus više od pet desetljeća predstavlja ključnu bazu za ruske brodove, a njezina je važnost porasla od početka invazije ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu 24. veljače 2022. Ova baza pruža Rusiji stratešku prisutnost u Sredozemlju i svojevrsni bedem protiv NATO-a, piše Newsweek.
Prema izvješću Naval Newsa, u luci Tartus trenutno se nalaze dvije ruske fregate klase Gorškov, jedna fregata klase Grigorovič, dva pomoćna broda i jedna podmornica klase Improved-Kilo. Međutim analitičar otvorenih izvora MT Anderson objavio je na platformi X satelitske snimke od 30. studenog i 3. prosinca koje pokazuju da su svi brodovi premješteni.
Budući da Montreuxska konvencija, koju provodi Ankara, sprječava prolazak ruskih ratnih brodova kroz turske tjesnace, Institut za proučavanje rata (ISW) navodi kako je Moskva vjerojatno premjestila brodove u svoje baze na sjeverozapadu Rusije i Kalinjingradu, na granici s Baltičkim morem.
Premještanje na Krimu
Ovo povlačenje brodova dolazi nakon što je Moskva, kao odgovor na ukrajinske napade dronovima na Crnomorsku flotu, premjestila brojne ratne brodove iz mornaričke baze u Sevastopolju na Krimu u Novorosijsk u srpnju. U listopadu je ruski senator, postavljen na okupiranom području ukrajinske regije Zaporižja, potvrdio da su ruski brodovi napustili luku na okupiranom poluotoku.
Prema ISW-u, premještanje ruskih brodova iz Sirije možda ukazuje na to da Putin ne namjerava slati značajna pojačanja za potporu Asadu, koji se suočava s pobunom predvođenom sunitskim islamističkim pobunjenicima iz skupine Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
Putin je bio ključni saveznik Asadu tijekom Sirijskog građanskog rata, slanjem aviona, vojnika i opreme koji su bombardirali Alep 2016. godine, čime je Asad zadržao vlast. Nakon što su se prošli tjedan sukobi ponovno razbuktali i pobunjenici zauzeli Alep te sela u provinciji Idlib, ruski zračni napadi ponovno su ciljali pobunjenike.
"Ruska zračna moć, koja je bila presudna u preokretu situacije u korist Asadovog režima, sada je zauzeta u Ukrajini", izjavio je Bilal Sukkar, viši suradnik u konzultantskoj kući S-RM za geopolitičke i kibernetičke rizike. "Sirijski režim, iscrpljen sankcijama i ekonomskom krizom, morat će balansirati između vojne ovisnosti o oslabljenoj Rusiji i Iranu kako bi zaustavio napredovanje pobunjenika."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati