Sad je sasvim jasno: Policija je naoružano krilo HDZ-ovih uhljeba
DVA UNIFORMIRANA policajca jučer su po nalogu odvjetnika Antonija Kaleba, koji zastupa sisačko-moslavačkog župana Ivu Žinića, uznemiravali novinarku Đurđicu Klancir na njenom radnom mjestu te su od nje tražili osobne podatke zbog potencijalne privatne tužbe ovog istaknutog HDZ-ovca.
HDZ-ovac želi privatno tužiti novinarku pa joj policija došla u redakciju
Naime, župan Žinić naumio je privatno tužiti novinarku za klevetu, a njegov odvjetnik zatražio je od policije da utvrdi adresu i identitet novinarke kako bi mogao podnijeti tužbu. Policija se u jučerašnjem priopćenju ogradila tvrdeći kako u Hrvatskoj ima više Đurđica Klancir te su morali na radnom mjestu utvrditi njenu pravu adresu.
"Člankom 50. Pravilnika o policijskom postupanju se navodi da će "policijski službenik provjeriti identitet osobe na zahtjev službenih tijela državne uprave, pravnih ili fizičkih osoba ako je povrijeđeno neko njihovo pravo. U slučaju sumnje da se radi o namjeri zlouporabe osobnih podataka, policijski službenik će provjeriti identitet osobe, ali podatke neće priopćiti podnositelju zahtjeva već će ga uputiti da te podatke zatraži pisanim, obrazloženim zahtjevom od nadležne ustrojstvene jedinice policije", stajalo je u tom priopćenju. No policijsko objašnjenje puno je nelogičnosti i rupa.
No, krenimo redom.
Četiri glavne nelogičnosti policijskog objašnjenja
Za početak je nelogična tvrdnja da policija nije mogla "nedvojbeno utvrditi o kojoj konkretnoj osobi bi se točno radilo jer u Hrvatskoj postoji više osoba s imenom i prezimenom novinarke". U telefonskom imeniku samo je jedna Đurđica Klancir i radi se o poznatoj novinarki, do čijih kontakata je trivijalno lako doći.
Druga je nelogičnost da su je dva uniformirana policajca morala tražiti na radnom mjestu, iako su to vjerojatno, ako su radili po nalogu, mogli utvrditi jednim telefonskim pozivom.
Treća nelogičnost je da policija u svom reagiranju tvrdi kako je došlo do "povrede prava" osobe koja je zatražila podatke o novinarki, što je opasno jer nešto takvo može utvrditi samo sud i to pravomoćnom presudom. Podsjetimo, u ovom slučaju tužba još uvijek nije niti podignuta, pa je suludo tvrditi da je došlo do povrede bilo čijih prava.
Četvrta nelogičnost je sama praksa izlaska policije na teren, odnosno činjenica da policija koristi svoje uniformirane i naoružane službenike da bi se utvrdio nečiji identitet po eventualnim privatnim tužbama. Koliko god smo se raspitivali, nismo naišli na sličan slučaj, odnosno slučaj da se na taj način utvrđivao identitet po privatnoj tužbi koja još uvijek nije podnesena. Upitali smo policiju koliko takvih slučajeva imaju na godišnjoj razini, nisu nam odgovorili. Pitali smo ih koliko je Đurđica Klancir u Hrvatskoj, nisu nam odgovorili.
Odvjetnik HDZ-ova župana: Sve je po zakonu, to se tako radi
Upitali smo i župana Žinića koje je njegovo pravo povrijeđeno, a koje bi bilo osnova za policijsko postupanje, no odgovor za sada nismo dobili. No javio nam se njegov odvjetnik.
"Napravio sam sve po zakonu! Legitimno sam zatražio utvrđivanje identiteta novinarke kako bih u ime svog klijenta mogao tužiti zbog članka kojeg je napisala o mom klijentu. Ne mogu ulaziti u postupanje policije koja je provjeru izvršila slanjem policajaca na njeno radno mjesto", kaže odvjetnik Kaleb.
Kaleb je inače pravni zastupnik Sisačko-moslavačke županije u više sudskih procesa, a za ovaj slučaj kaže kako ga je angažirao župan Žinić i to kao fizička osoba.
"Riječ je o privatnoj tužbi za klevetu koja se definira kaznenim zakonom. Ne vidim da smo u ičemu pogriješili", kaže Kaleb. Upitali smo Kaleba je li u svom poslu kao odvjetnik ikada imao klijenta kojeg je policija tražila na radnom mjestu zbog privatne tužbe koja nije ni podnesena, no nije se mogao sjetiti.
"Morate razumjeti da smo morali utvrditi identitet. To se tako radi. To što je policija kasnije radila, u to ne mogu ulaziti", kaže Kaleb na kraju.
Pravni stručnjak: Nije bilo nikakve osnove za policijsko postupanje, to je poruka
"Prema onom što mi je poznato iz medija, čini se da policija nije imala osnove za postupanje. Štoviše, čini se da je policija u ovom slučaju asistirala odvjetniku prilikom podnošenja privatne tužbe jednog političara protiv novinarke", kaže Vedran Đulabić, profesor s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ovaj pravni stručnjak smatra kako činjenica da se novinarku želi tužiti za klevetu, što je po hrvatskom zakonu kazneno djelo, ne može biti nekakvo eventualno opravdanje.
"Policija se poziva na članak 50 u kojem stoji da će 'policijski službenik provjeriti identitet osobe na zahtjev službenih tijela državne uprave, pravnih ili fizičkih osoba ako je povrijeđeno neko njihovo pravo'. No ako je nekom dužnosniku povrijeđeno neko pravo, to ne utvrđuje policija nego sud. Znači tek nakon podnesene tužbe i okončanja sudskog postupka može se govoriti o povredi", kaže Đulabić za Index dodajući da po ovom objašnjenju policajci mogu upasti i na njegovo predavanje na fakultetu - njegovo radno mjesto - i tražiti osobne podatke jer ga netko namjerava tužiti.
Na izravan upit može li se raditi o svojevrsnoj prijetnji prema novinarki, Đulabić je izravan.
"Neugodnost svakako jest. Policija dolazi po nalogu visokog državnog dužnosnika na vaše radno mjesto zbog namjere tog istog dužnosnika da vas tuži. To jest poruka. Ne radi se o nekoj običnoj fizičkoj osobi, već o vrlo visoko rangiranom političaru", kaže Đulabić na kraju.
Šerić: Ovo je demonstracija sile, nikad u svojoj praksi nisam ovo vidio
Odvjetnik Branko Šerić u pravosuđu je već 43 godine. Još 1976. godine počeo je kao sudski vježbenik, bio je i sudac, a od 1995. radi kao odvjetnik. Kaže nam da nikada u svojoj praksi nije imao slučaj da policija dolazi na radno mjesto kako bi se utvrdio identitet po mogućoj privatnoj tužbi.
"Radi se o ničemu drugom nego o demonstraciji sile! Policija je imala niz operativnih mogućnosti utvrditi identitet. Nitko me ne može uvjeriti da kraj današnje tehnike i tehnologije nisu bili u mogućnosti utvrditi identitet. Pa da i nisu, što bi bilo žalosno, mogli su otići na kućnu adresu, mogli su nazvati telefonom, a ne da idu na radno mjesto", kaže odvjetnik Šerić dodajući kako policija nema nikakvo opravdanje za ovakav postupak.
Političko-policijski pritisak na novinarku
Cehovsko udruženje novinara Hrvatsko novinarsko društvo smatra da je riječ o jedinstvenom slučaju da policija na radnome mjestu traži osobu protiv koje netko tek namjerava podići tužbu, i to privatnu.
"S obzirom na to da je kolegica Klancir u svojim tekstovima problematizirala način rada župana Žinića, uz ostalo i način zapošljavanja njegova sina, dolazak policije na njezino radno mjesto eklatantan je oblik političko-policijskog pritiska na novinarku, zastrašivanja i odvraćanja od daljnjeg tematiziranja načina postupaka župana Žinića. Riječ je o dosad neviđenoj praksi da politički moćnik koristi policiju kao svoj privatni servis za zastrašivanje novinara", stoji u priopćenju HND-a.