SAD podigao optužnicu protiv kineskih hakera: Napali su 12 zemalja
SJEDINJENE Države su u četvrtak objavile da su podigle optužnice protiv dvojice kineskih informatičara optuženih za kibernetičke napade protiv 12 zemalja u ime kineske vlade.
>> FBI upozorava: Kina je prijetnja ne samo Americi nego i cijelom svijetu
Zhu Hua i Zhang Shilong su dio skupine poznate pod imenom APT10 (Advanced Persistent Threat), koja djeluje iz Kine "zajedno s kineskim ministarstvom državne sigurnosti", navelo je američko ministarstvo pravosuđa.
Od 2006. do 2018. ta skupina je vodila svjetsku kampanju upada u računala radi krađe povjerljivih podataka i industrijskih tajni od više desetaka poduzeća u 12 zemalja, dodao je.
"Radi se o prevarama i krađi koje daju Kini neopravdanu prednost na štetu tvrtki i zemalja koje poštuju međunarodna pravila", upozorio je drugi čovjek ministarstva Rod Rosenstein na konferenciji za novinare. Istaknuo je kako je njegovo ministarstvo koordiniralo svoj potez s vladama zemalja saveznica u Europi i Aziji.
"Želimo da Kina prekine svoje ilegalne cyber-aktivnosti"; dodao je.
Direktor FBI-a: Nijedna zemlja ne predstavlja takvu prijetnju kao Kina
Direktor FBI-a Christopher Wray je istaknuo da niti jedna zemlja ne predstavlja toliko tešku prijetnju toliko dugo vremena kao Kina. On je rekao da Kina želi zamijeniti Sjedinjene Države na mjestu vodeće svjetske sile.
Prema američkoj optužnici, grupa nedržavnih zaposlenika djelovala je pod direkcijom i zaštitom kineskog ministarstva državne sigurnosti, koje je glavna kineska obavještajna agencija.
Velika Britanija i SAD godinama privatno upozoravali Kinu da prekine s hakiranjem
Osim SAD-a, i Velika Britanija je optužila Kinu za veliku cyber-kampanju s ciljem masovne krađe komercijalnog intelektualnog vlasništva diljem Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Kako piše The Guardian, SAD i UK su ovime poduzeli korak bez presedana u optužbama na račun kineske vlade.
Britanski ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt upozorio je da je "ova kampanja jedna od najznačajnijih i najraširenijih cyber-upada protiv UK-a i saveznika koju smo dosad otkrili".
Grupa kineskih hakera bila je organizirana više kao korporacija nego kao banda, izjavio je neimenovani britanski dužnosnik za The Guardian. Dužnosnici kažu kako su upozoravali kinesku vladu gotovo dvije godine o ovom problemu, uključujući i samu britansku premijerku Theresu May.
Ukrali stotine gigabajta podataka iz mornarice te avijacijske, svemirske i farmaceutske industrije
Međutim, kako kinesko hakiranje nije prestalo, London i Washington su odlučili javno optužiti Peking.
Hakeri su, između ostalog, ukrali i podatke od više od 100 tisuća pripadnika američke mornarice, navodi se u optužnici. Osim toga, hakiranjem su pogođene i tvrtke iz avijacijske, svemirske i farmaceutske industrije. Hakeri su uspjeli ukrasti "stotine gigabajta" podataka, tvrde tužitelji,
Osim državnih i privatnih meta u SAD-u, Kinezi su prema optužnici od (najkasnije) 2006. do 2018.napali mete u UK-u, Brazilu, Kanadi, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Indiji, Japanu, Švedskoj, Švicarskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Republikanski predsjednik Donald Trump je proveo bitno zbližavanje s Pekingom i Xi Jinpingom početkom svog mandata 2017., ali bilateralni odnosi od tada prolaze razne faze.
Dvije zemlje su u posljednje vrijeme uspostavile primirje u trgovinskom ratu, ali Washington ne prestaje optuživati Peking da je prekinuo pakt o gospodarskom nešpijuniranju potpisan 2015. s bivšim američkim predsjednikom Barackom Obamom.
Krajem listopada američko pravosuđe je optužilo 10 kineskih državljana za gospodarsku špijunažu protiv francuskih i američkih aeronautičkih tvrtki.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati