Sastanak libijske ministrice s izraelskim kolegom. Izbili neredi, odmah je smijenjena
PREMIJER Libije Abdulhamid al-Dbeibah je danas smijenio ministricu vanjskih poslova u pokušaju da obuzda nezadovoljstvo javnosti zbog njenog prošlotjednog sastanka s izraelskim kolegom, koji je izazvao prekonoćne prosvjede u nekoliko libijskih gradova.
Najla Mangoush je rekla da je njezin sastanak s izraelskim šefom diplomacije Elijom Cohenom u Rimu bio neplaniran i neslužben, no izraelski dužnosnik je Reutersu rekao da je trajao dva sata i da je bio odobren "na najvišim razinama u Libiji". Sastanak je sporan zato što Libija službeno ne priznaje Izrael, a diljem libijskog političkog spektra postoji široka podrška za palestinsku stvar.
Palestinci žele oformiti nezavisnu državu na teritorijima koje je Izrael osvojio u ratu 1967. Rasprava o sastanku je pogoršala političku krizu u zemlji jer je potaknula unutarnje kritičare premijera Dbeibaha u trenutku kada je budućnost njegove privremene vlade već dovedena u pitanje.
Prosvjednici su demonstrirali ispred libijskog ministarstva vanjskih poslova u nedjelju te prouzročili štetu izvan zgrade, gdje je rano u ponedjeljak bilo mnogo sigurnosnih snaga. Prosvjedi su se održali u drugim krajevima Tripolija i u drugim gradovima. Zapaljene gume su u ponedjeljak blokirale neke veće prometnice u Tripoliju, no nije bilo znakova nasilja.
Izrael normalizirao odnose s nizom zemalja
Mangoushin ured je pokušao smiriti situaciju kasno u nedjelju rekavši da je ministrica odbila zahtjev za službenim sastankom s Cohenom, no da su se neplanirano sreli dok se sastajala s talijanskim šefom diplomacije Antonijom Tajanijem.
Izraelski dužnosnik je osporio tu tvrdnju. "Sastanak je koordiniran na najvišim razinama u Libiji i trajao je gotovo dva sata. Libijski premijer Izrael vidi kao mogući most prema zapadu i američkoj administraciji", rekao je dužnosnik.
Izrael je od 2020. normalizirao odnose s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Marokom i Sudanom u sklopu takozvanih "Abrahamovih sporazuma", kojima su posredovale Sjedinjene Američke Države, koje daljnje sporazume smatraju ključnim ciljem u regiji.
Dbeibahijeva vlada nacionalnog jedinstva, instalirana početkom 2021. postupkom Ujedinjenih naroda, zalaže se za snažnije veze sa svim državama koje djeluju u Libiji, uključujući UAE i SAD, glavnog saveznika Izraela.
Oružane skupine bi mogle iskoristiti spor kao povod za napad
Mir i unutarnje jedinstvo u Libiji su rijetkost od ustanka 2011., koji je podržao NATO savez, a legitimitet vlade dovode u pitanju veće skupine izvan Tripolija, uključujući parlament koji djeluje na istoku zemlje.
Parlament je u nedjelju rekao da će održati saslušanja glede sastanka. Predsjedničko vijeće u Tripoliju je od Dbeibaha zatražilo razjašnjenje sastanka, a Visoko državno vijeće, drugo važno tijelo, ga je osudilo. Nakon sukoba ovog mjeseca u Tripoliju, mnogi će Libijci promatrati hoće li oružane skupine koje se protive Dbeibahu iskoristiti spor kao povod za napad na njega.
Diplomacija se usredotočila na nacionalne izbore kao rješenje unutarnjeg sukoba, no UN-ov izaslanik u Libiji je prošli tjedan rekao da je potrebna nova ujedinjena vlada kako bi se glasanje održalo, što je dovelo u pitanje međunarodnu podršku za Dbeibaha.
Italija u libijskoj pomorskoj bazi Misrati drži manji vojni kontingent i ove se godine više angažirala u suradnji s libijskom vladom zbog zabrinutosti glede porasta migracija, a talijanski energetska kompanija Eni je ovaj mjesec rekla da nastavlja s istraživanjem u Libiji.