Otkriveno kako su Sjevernokorejci prebačeni u Rusiju. "Tajnovitost je zapanjujuća"

SATELITSKE snimke otkrile su da su stotine sjevernokorejskih vojnika vjerojatno morskim putem prebačene u Rusiju kako bi sudjelovale u ratu protiv Ukrajine, prema novoj analizi američkog think tanka koja je ekskluzivno podijeljena s CNN-om.
Prema istraživačima iz James Martin Centra u Kaliforniji, najmanje dva ruska vojna broda prevezla su sjevernokorejske vojnike do vojne luke Dunai na dalekom istoku Rusije tijekom listopada i studenog. Prve informacije o tim transferima objavila je Južnokorejska nacionalna obavještajna služba (NIS), koja je prošle godine izvijestila da su neki vojnici prebačeni preko sjevernokorejskih luka Chongjin, Hamhung i Musudan. Međutim, tada su pružili samo mutnu radarsku snimku.
"Mislim da ni Rusi ni Sjevernokorejci ne žele da se ovi transferi zabilježe kamerama", izjavio je Sam Lair, istraživač u Centru. "Razina tajnovitosti zaista je zapanjujuća."
Akcija tijekom noći
Istraživači su sada potvrdili da su ruski brodovi identificirani od strane južnokorejske obavještajne službe u isto vrijeme pristajali u luci Dunai, u zabačenom dijelu istočne Rusije. Vojnici su se, prema procjenama, u Sjevernoj Koreji ukrcali na brodove tijekom noći, što je otežalo prikupljanje dokaza. Ipak, satelitske snimke otkrile su aktivnosti u Dunaiu, "gdje se čini da Rusi nisu bili toliko oprezni."
Na primjer, jedna satelitska snimka pokazuje kran koji se pruža prema ruskom desantnom brodu Nikolay Vilkov u luci 17. listopada, dok se na doku pored njega vidi kamion prekriven ceradom. Tri dana kasnije, kran je povučen, a čini se da je transfer vojnika završen. Istraživači su uspjeli identificirati ruske brodove klase Ropucha i Alligator na temelju podudaranja sa snimkama koje je u ožujku 2022. zabilježilo Japansko ministarstvo obrane dok su plovila prolazila kroz japanske vode.
Svaki od ovih desantnih brodova može prevoziti nekoliko stotina vojnika, moguće čak i do 400, navode istraživači. Luka Dunai koristi se kao vojno postrojenje, što je čini idealnim mjestom za tajne transfere u usporedbi s velikom lukom Vladivostok, koja se nalazi u gusto naseljenom području. "To je izolirano mjesto gdje mogu provoditi takve operacije, daleko od očiju javnosti... tamo gdje ni vlastiti građani ni obavještajna zajednica možda neće primijetiti", rekao je Lair.
Ukrajinski dužnosnici i zapadna obavještajna izvješća iz siječnja procjenjuju da je 12.000 sjevernokorejskih vojnika poslano u Rusiju, od čega je oko 4.000 ubijeno ili ranjeno. Kijev tvrdi da je zarobio najmanje dva sjevernokorejska vojnika. Ni Moskva ni Pjongjang nisu potvrdili prisutnost sjevernokorejskih vojnika na bojišnici. CNN je zatražio komentar od Ruskog ministarstva obrane, ali odgovor još nije stigao.
Isporuke oružja
Prema navodima, sjevernokorejski vojnici raspoređeni su u Kursk od kraja listopada kako bi pomogli u obrani južne ruske granice od ukrajinskih snaga.
"Rusi očito paze da sjevernokorejski vojnici ostanu neprimijećeni, premještajući ih izravno u vojne centre za obuku. Iako motiv za toliku tajnovitost nije jasan, premještanje dijela vojnika kroz Dunai moglo bi pomoći u skrivanju njihove prisutnosti", navodi Lair u svojoj analizi.
Luka Dunai već je korištena za prijevoz tereta između Rusije i Sjeverne Koreje otkako je Pjongjang počeo podržavati rusku invaziju na Ukrajinu 2023. godine, dodaju istraživači. Satelitske snimke iz listopada pokazuju teretni brod koji se ukrcava u sjevernokorejskoj luci Rajin, a isti brod dva dana kasnije pristaje u Dunaiu.
Prema izvješću Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI) iz listopada 2023., "Rusija je vjerojatno počela masovno prevoziti sjevernokorejsko streljivo" u "neupadljivo vojno postrojenje" u Dunaiu.
Alyona Getmančuk, direktorica New Europe Center think tanka u Kijevu, izjavila je na forumu u Južnoj Koreji da Sjeverna Koreja kroz sudjelovanje u Ukrajini stječe vrijedno borbeno iskustvo. "Ovdje se ne radi samo o isporuci projektila, već i o testiranju raketa u stvarnim borbenim uvjetima," naglasila je Getmančuk na forumu u Goethe Institutu u Seulu.
Dodala je da je Pjongjang već iskoristio to iskustvo za poboljšanje preciznosti svojih projektila, dok sjevernokorejske kopnene snage također napreduju. "Došli su potpuno nepripremljeni, ali sada uče vrlo brzo", kazala je Getmančuk, istaknuvši da prilagođavaju svoje taktike kako bi bile učinkovitije u "modernom, visokotehnološkom ratovanju."
Lair je zaključio da se odnos između Pjongjanga i Moskve dodatno produbio od početka invazije. "Slanje vlastitih vojnika u tuđi sukob zaista pokazuje snagu tog saveza", rekao je Lair. Think tank navodi da postoje indikacije kako Rusija i Sjeverna Koreja više ne koriste morski put za prijevoz vojnika. Južnokorejska obavještajna služba izvijestila je da ruski vojni avioni sada često lete između Vladivostoka i Pjongjanga.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati