Saudijska Arabija objavila: Ovo su dokazi da nas je Iran napao
MINISTARSTVO obrane Saudijske Arabije predočilo je kao materijalne dokaze o umiješanosti iranskog režima u napadu na naftno postrojenje u Abkaiku gomilu ostataka bespilotnih letjelica (dronova) i krstarećih projektila, javlja BBC.
Priopćilo je kako je nađenih 18 dronova i sedam projektila došlo iz smjera koji ne može biti područje Jemena.
Glasnogovornik ministarstva Turki al-Malki na konferenciji je predočio navodno delta krilo iranskog UAV-a, bespilotne letjelice, ali i druge vrste oružja.
Dodao je, pokazujući videosnimku jedne od eksplozija u Abkaiku, kako su projektili došli iz smjera sjevera.
"Podaci koje smo prikupili s računala na bespilotnim letjelicama pokazuju da one pripadaju Iranu“, kazao je.
Huti preuzeli odgovornost
Podsjetimo se, jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran, ranije su izjavili kako oni stoje iza napada. Iran je negirao bilo kakvu uključenost i upozorio da će se osvetiti ako se provede vojna intervencija.
Iranski predsjednik Hasan Rohani kazao je da njegova zemlja ne želi sukob u regiji te je optužio SAD i Saudijsku Arabiju za rat u Jemenu.
17 odvojenih eksplozija
Saudijsko ministarstvo obrane priopćilo je kako su olupine dokaz da je Iran "bez sumnje odgovoran" za napade, ali još nisu izašli s informacijom o točnom mjestu s kojeg su lansirane rakete.
Snimke oštećenja na Abkaiku pokazale su 17 odvojenih eksplozija, što bi značilo ili da je korišteno više dronova, ili da u napadu nisu korišteni samo Sammad-3 dronovi, tzv. dronovi samoubojice ili dronovi kamikaze.
Predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je u srijedu strože sankcije Iranu koji smatra odgovornim za te napade.
Washington provodi kampanju "maksimalnog pritiska" na Iran otkako se 2018. povukao iz nuklearnog sporazuma koji je Iran 2015. sklopio sa šest svjetskih sila.
SAD pozvao na reakciju UN-a
Napetosti su se dodatne zaoštrile otkako su u subotu bespilotnima letjelicama napadnuta ključna saudijska naftna postrojenja koja su pretrpjela štetu, a za koje su odgovornost preuzeli jemenski pobunjenici Huti, povezani s Iranom.
Međutim, i Sjedinjene Države i Saudijska Arabija tvrde da iza napada stoji Islamska Republika Iran koja je to danas službeno zanijekala.
Iranski predsjednik Hasan Rouhani ranije je rekao da će Iran razmotriti mogućnosti izravnih razgovora sa SAD-om, ali samo ako Washington pokaže "dobru volju" i prekine kampanju najvećeg pritiska na njegovu zemlju.
Rijad je već objavio da preliminarni rezultati ukazuju da napad nije došao iz Jemena iako su Huti, šijitska pobunjenička skupina u Jemenu koja uživa potporu Teherana, preuzeli odgovornost za napad i rekli da su ga izveli s deset dronova.
Američki dužnosnici tvrde da je napad došao iz jugozapadnog Irana i da su u njemu korišteni dronovi i krstareće rakete.
Visoki američki dužnosnik je pozvao Vijeće sigurnosti UN-a da rezolucijom odgovori na napad na Saudijsku Arabiju, no teško da će se to dogoditi jer će Rusija i Kina, koje imaju pravo veta, stati iza Irana.
UN šalje stručnjake u Saudijsku Arabiju
Stručnjaci Ujedinjenih naroda odlaze u Saudijsku Arabiju gdje će provesti međunarodnu istragu o napadima na naftna postrojenja.
"Dobro je što će biti provedena međunarodna istraga o toj aferi", naglasio je jedan od neimenovanih izvora. Stručnjaci su na putu ili su već stigli, rekao je jedan drugi diplomat.
Mandat tih stručnjaka se temelji na rezoluciji kojom je potvrđen nuklearni sporazum 2015. s Iranom i na rezoluciji na temelju koje je Jemenu određen embargo na oružje, pojasnili su diplomati.
Prva rezolucija, usvojena 2015., predviđa mogućnost slanja stručnjaka političkog odjela Ujedinjenih naroda kada se u nekoj zemlji pronađe oružje proizvedeno u Iranu.
Rezoluciju o Jemenu, također usvojena 2015., pratilo je osnivanje odbora stručnjaka zaduženih za primjenu embarga na oružje. Taj odbor redovno predaje izvješća. Njihovi stručnjaci su pozvani jer su Huti pobunjenici preuzeli odgovornost za napade u subotu, precizirao je jedan diplomatski izvor.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati