Savjetnik Divjak: Ovo se pretvorilo u natjecanje tko će imati manje djece u školi
DANAS se otvaraju se škole za učenike razredne nastave te dječji vrtići. Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak rekla je kako će u školama biti oko 4500 učenika, dok će u vrtićima biti možda i tri puta više djece nego u školama.
"Očekivali smo više djece u klupama, ali neugodno sam iznenađen kampanjom, ovo se pretvorilo u natjecanje koja će županija imati manje učenika u školi. Imamo kampanju - nemojte slati djecu u školu", rekao je jutros gostujući u emisiji U mreži Prvog Hrvatskog radija Marko Košiček, glavni savjetnik ministrice Divjak.
"Moglo se očekivati više od 4500 učenika, vjerojatno bi i bilo da nije bilo kampanje "Nemojmo slati djecu u školu" s različitih strana", rekao je.
Pojasnio je da idućih 14 dana neće biti proširivanja grupa, odnosno da se djeci koja su danas krenula u škole neće moći pridružiti nova djeca.
"Nakon 14 dana očekujemo da će HZJZ izraditi novi okvir sukladno novoj epidemiološkoj situaciji. Ako će mjere biti relaksiranije, pa bit će više djece", rekao je Košiček.
Također, rekao je kako su dobili prijave roditelja da su ih zvali učitelji i ravnatelji škola da povuku prijave i ostave djecu kod kuće.
"Mi ćemo to istražiti. Ni jedna škola ili vrtić nisu bili zatvoreni, bila je samo obustava nastave", napominje Košiček.
Od danas naime počinje tzv. mješoviti model nastave za učenike u razrednoj nastavi. Svi sadržaji koji će se obrađivati bi trebali biti usklađeni sa sadržajima na Škole na Trećem. Razlika je u tome tko ih podučava. U učionici je to njihova učiteljica odnosno učitelj, a na televiziji to su školske učiteljice i u tome im pomažu roditelji, objašnjava Košiček.
Biserka Šćurić iz Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola, koja je ravnateljica u zagrebačkoj osnovnoj školi Otona Ivekovića, rekla je kako njezina škola jutros ima samo četiri učenika.
"Roditelji su nepovjerljivi, kad imate takvu preporuku, onda nije čudno da je tako malo roditelja poslalo djecu u školu", rekla je Šćurić.
Predsjednica Udruge ravnatelja dječjih vrtića PGŽ-a Helena Ninković Budimlija rekla je kako su vrtići spremni, oni su uvijek bili savjesni što se tiče higijene.
"No, tu je odgojno-obrazovna komponenta. Djeca se moraju družiti s drugom djecom. Taj dio će biti problem", rekla je.
Odlukom vlade, kojom su određeni uvjeti za početak normalizacije nastave, predviđa se da najveći dio učenika i studenata u nastavni proces bude uključen kroz nastavu na daljinu.
Nastava od 1. do 4. razreda osnovnih škola provodit će se mješovitim modelom, dok će se za ostale učenike i studente i dalje organizirati na daljinu. No studenti će moći sudjelovati u vježbama u manjim skupinama koje se neće preklapati.
Prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), koje se odnose na dječje vrtiće i osnovne škole, preporučuje se ostanak kod kuće djece i djelatnika s kroničnim bolestima te se potiče na ostanak kod kuće sve djece za koju se to može osigurati.
Uputama za državnu maturu preporučuje se odvojeno pisanje A i B razine ispita, kako bi se smanjio broj učenika koji u istom danu dolaze u ustanove.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati