Šef splitske onkologije o nestašici lijekova: Odgađamo kemoterapije
NESTAŠICA lijekova zbog dugova veledrogerijama u splitskoj se bolnici manifestira u povremenim, kraćim odgodama kemoterapija. One, prema riječima Eduarda Vrdoljaka, pročelnika Zavoda za kiruršku onkologiju, ne bi trebale utjecati na zdravlje pacijenata, ali imaju loše psihološke učinke.
"Šteta je u psihološkom momentu"
"Nije velika šteta, ali šteta je u psihološkom momentu. Znate, kada ljudima kažete 'evo, strpite se do sutra ili bit ćete pozvani preksutra', to je malo neugodno. Evo, zbilja se nadamo da će se to riješiti zbog ljudi, zbog pacijenata. Očito je veliki novac u pitanju", veli Vrdoljak.
Pitali smo ga koliko se dugo već događaju takve odgode.
"Pa to je zadnjih par dana. Sve ide na kapaljku, pregovara se individualno, predstojnici i ravnatelji pokušavaju, onda se malo pusti lijekove pa opet stane. Muče se i šefovi i svi, ali to treba riješiti na najvišem nivou", smatra Vrdoljak.
Kemoterapije se odgađaju dan-dva
Zanimalo nas je čega najviše nedostaje u ovome času.
"Za odvijanje kirurškoga posla imamo sve što treba. Kemoterapije se odgađaju za dan-dva pa se onda nađe nekim kanalima, moli se pa puste, ali sve je to na nivou individualnog dogovora, a to se mora globalno riješiti, na najvišem nivou. Vlada to mora riješiti", naglašava Vrdoljak i ponavlja:
"To još uvijek nije alarmantno za zdravlje pacijenata, ali ima psihološki efekt. Znate, kada vaša majka ili sestra treba dobiti terapiju, pa joj se kaže - nemamo danas, dođite sutra - ne bi ni vama bilo svejedno. To je onaj ljudski moment koji je normalan. Snalaze se ljudi, svi imaju dobru volju, svi bi htjeli da to imamo. I to će se sigurno riješiti ovih dana", uvjeren je Vrdoljak.
Potraživanja veledrogerija i bahatost vlasti
Aktualna kriza u opskrbi bolnica lijekovima eskalirala je kada su veledrogerije objavile da obustavljaju isporuke zbog astronomskih dugova zdravstvenog sustava.
Mediku, najveću veledrogeriju, koja potražuje više od dvije milijarde kuna, u prekidu opskrbe svih bolnica - osim lovranske - slijedile su još neke.
Njihove najave naišle su na uobičajenu bahatost vladajućih: premijer Andrej Plenković zapazio je da veledrogerije imaju velike zarade te, po njegovu mišljenju, mogu izdržati dugovanja, dok je ministar zdravstva Vili Beroš najavio veća izdvajanja iz plaća za zdravstvo.
> Plenković o dugu veledrogerijama: Mogu oni izdržati, imaju velike zarade, nisu gladni
Vlada je pokušala ugasiti požar s 900 milijuna kuna, no nije uspjela, a proteklih dana mediji su više puta objavljivali priče o teškim bolesnicima kojima je privremeno odgađana terapija dok su iz bolnica stizale dramatične objave.
Beroš je danas najavio normalizaciju opskrbe lijekovima, ali ne i cjelovito rješenje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati