Šef Svjetskog židovskog kongresa: Nijekanje genocida je poput nacističke propagande
JEDAN od čelnika Svjetskog židovskog kongresa (WJC) Menachem Rosensaft upozorio je da se vlasti bosanskih Srba koriste propagandom koja podsjeća na nacističku kako bi umanjile razmjere zločina tijekom rata u BiH od 1992. do 1995. godine, uključujući i genocid nad Bošnjacima u Srebrenici.
U autorskom tekstu koji je u četvrtak objavljen na mrežnoj stranici Just security, Rosensaft, koji od 2019. obnaša dužnost izvršnog dopredsjednika najutjecajnije židovske organizacije na svijetu, oštro se obrušio na izvješće navodnog međunarodnog povjerenstva o Srebrenici koje su osnovale i financirale vlasti entiteta Republika Srpska ne bi li tako dovele u pitanje činjenice potvrđene u brojnim procesima pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnim sudom pravde (ICJ).
Tim je povjerenstvom predsjedao izraelski povjesničar Gideon Grief, a glavni zaključak do kojega su došli članovi tog tijela je kako je u Srebrenici ubijeno znatno manje od osam tisuća Bošnjaka, kako je to utvrđeno sudskim presudama, te da je većina ubijena u borbama, a tek manji dio strijeljan nakon zarobljavanja.
To povjerenstvo zastupa stajalište da zločini u Srebrenici ne mogu biti kvalificirani kao genocid jer je žrtava bilo razmjerno malo, a i oni su počinjeni na ograničenom teritoriju, dok su glavnim krivcima za ratna zvjerstva proglašeni Bošnjaci zbog navodne agresije na Srbe.
Za Rosensafta to je oživljavanje iste one logike kojom se nacistički ministar propagande Joseph Goebbels služio kako bi opravdao antisemitizam.
"Zgrožen sam povijesnim krivotvorinama o Srebrenici"
Rosensaft podsjeća kako je Greif poznat prije svega po "nevjerojatnom uveličavanju" broja žrava ustaškog logora Jasenovac te je stoga postao omiljenim likom među srpskim nacionalistima.
“Identificirano je 83.145 žrtava koje su ubijene u Jasenovcu, ali je Greif više puta povećavao broj žrtava na zaprepaštenje odgovornih povjesničara. Samo u 2019. godini naveo je brojku od najmanje 800 tisuća, pa najmanje 700 tisuća, kao da popis stvarnih ustaških žrtava nije dovoljno strašan", napisao je Rosensaft.
Rosensaft ističe kako je posebno zgrožen povijesnim krivotvorinama o Srebrenici jer je i sam potomak dvoje preživjelih zatočenika nacističkih koncentracijskih logora Auschwitz i Bergen-Belsen, koji su sebi dali zadaću svjedočiti o stvarnim strahotama koje su tamo vidjeli.
Greifovo izvješće postalo je glavnim argumentom na koji se pozivaju član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i njegovi suradnici kada tvrde kako u Srebrenici nije bilo genocida. Pozivanjem na taj dokument pravdaju i svoje odbijanje da prihvate izmjene Kaznenog zakona BiH što ih je nametnuo visoki predstavnik Valentin Inzko i kojima je omogućeno sankcioniranje svih onih koji niječu ratne zločine, pa i genocid u Srebrenici.
"To (izvješće) je dokument koji zaslužuje da bude poslan na smetlište povijesti i korišten samo kako bi se ukazalo na moralne propuste pojedinaca, 'korisnih idiota' koji se upuštaju u nijekanje i iskrivljavanje genocida”, konstatirao je Rosensaft.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati