Kaja Kallas na udaru kritika. "Ispada kao da smo u ratu s Rusijom"

NOVI početak Kaje Kallas na čelu diplomacije Europske unije bio je sve samo ne miran. Već prvog dana mandata, tijekom posjeta Kijevu, Kallas je objavila: "Europska unija želi da Ukrajina pobijedi u ovom ratu."
Ta izjava, iako u skladu s politikom mnogih članica, izazvala je nelagodu u Bruxellesu. Nekim europskim diplomatima zasmetalo je što je nova šefica Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) već prvi dan prešla, po njihovu mišljenju, granicu uobičajene diplomatske retorike.
"Ona se ponaša kao da je premijerka", rekao je jedan europski diplomat za Politico, tražeći anonimnost, kao i devet drugih dužnosnika koji su kritizirali Kallas zbog, kako kažu, niza ishitrenih poteza u prvim mjesecima mandata.
Bez konzultacija i s previše ambicije
Dužnosnici joj zamjeraju što istupa bez prethodnih konzultacija, nameće ambiciozne prijedloge bez potpore glavnih članica i zauzima izrazito oštar stav prema Rusiji, što ne dijele sve zemlje članice, među njima i Španjolska i Italija te Mađarska i Slovačka. "Kad je slušate, ispada kao da smo u ratu s Rusijom, a to nije službena linija EU", rekao je jedan visoki dužnosnik.
Nakon povratka sa Sigurnosne konferencije u Münchenu u veljači, Kallas je članicama poslala dvoipolsatni dokument s prijedlogom da EU hitno prikupi milijarde eura za vojnu pomoć Ukrajini, osobito nakon što je američki potpredsjednik JD Vance umanjio važnost Rusije kao prijetnje.
Bez najave, dokument je stigao u nedjelju navečer, taman uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU. Kallas je zatražila da svaka zemlja sudjeluje u skladu s veličinom svojeg gospodarstva, što je bio pokušaj da se natjera veće zemlje, poput Francuske, da pojačaju svoj doprinos. No mnogi su to doživjeli kao prisilu. Zbog snažnog protivljenja, Kallas je bila prisiljena ublažiti prijedlog, prvi korak sada traži samo 5 milijardi eura za topničko streljivo.
"Došla je praznih ruku"
Iako su je kritike pogodile, Kallas i dalje ima potporu nekih sjevernih i istočnih članica. Danska premijerka Mette Frederiksen, primjerice, i dalje je podržava.
Jedan dužnosnik EEAS-a branio je njezin stil rekavši: "Zaposlili su bivšu premijerku s razlogom - ne da tiho moderira, nego da gura stvari naprijed. Ako sami čelnici govore da Ukrajini treba više pomoći, onda je vrijeme za djela, a ne samo riječi."
Krajem veljače otkazan je i njezin dogovoreni sastanak s američkim državnim tajnikom Marcom Rubiom, navodno zbog toga što Kallas nije unaprijed jasno definirala što donosi na stol.
"Samo je došla praznih ruku", rekao je bivši visoki dužnosnik EU-a, dok njezin glasnogovornik tvrdi da je sastanak bio potvrđen i dobro pripremljen.
Napetosti s Washingtonom
Napetosti su dodatno porasle nakon što je Kallas, komentirajući neugodan sastanak predsjednika Zelenskog s Trumpom i JD Vanceom, poručila kako "slobodni svijet treba novog vođu". Ta izjava naišla je na odobravanje dijela Europe, ali i na neodobravanje onih koji pokušavaju održati most prema Bijeloj kući pod Trumpom.
"Većina država ne želi dodatno zatezati odnose s Amerikom. Ta rečenica nije ono što bi većina čelnika željela poslati kao poruku", rekao je jedan diplomat.
Unatoč kritikama, mnogi priznaju da je još prerano za konačnu prosudbu. "Porota se još nije izjasnila", rekao je jedan visoki dužnosnik EU. U Bruxellesu se stvari brzo mijenjaju.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati