Šefovi najmoćnijih zemalja svijeta dogovarali nove sankcije Rusiji
MINISTRI financija zemalja skupine G7 razgovarali su o dodatnim sankcijama Rusiji koja je već na udaru niza mjera što imaju "goleme posljedice" na njezino gospodarstvo, rekao je njemački ministar financija.
"Razmijenili smo prijedloge o dodatnim mjerama koje bi se mogle donijeti", rekao je Christian Lindner nakon virtualnog sastanka, dodavši da će se odluke donijeti "idućih dana" i da im je cilj izolirati Rusiju politički, gospodarski i financijski.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu zapadne zemlje su donijele niz paketa financijskih sankcija Moskvi, isključivši ruske banke iz međunarodnog platnog sustava SWIFT-a, važnog dijela međunarodnih financija.
Ujedno su donijele mjere koje trebaju spriječiti rusku središnju banku da podupire domaću valutu, ograničavajući rublju pristup međunarodnom tržištu kapitala i dodali su imena brojnih ruskih uglednika na crnu listu pojedinaca čija je imovina u inozemstvu zamrznuta.
"Ograničenje rada ruske središnje banke već je premašilo naša očekivanja (...), rubalj je u slobodnom padu i ratna blagajna Vladimira Putina teško je stradala", izrazio je zadovoljstvo Lindner, čija zemlja trenutačno predsjeda forumom G7 (Njemačka, Kanada, Sjedinjene Države, Francuska, Italija, Japan, Velika Britanija i Europska unija).
"Ove mjere imaju ograničen utjecaj na nas, ali najveći mogući utjecaj na Rusiju", dodao je.
Sudjelovao i ukrajinski ministar
Ukrajinski ministar financija Sergij Marčenko sudjelovao je na sastanku G7, rekao je Lindner koji je izjavio da će Zapad i dalje "biti uz ukrajinski narod u njegovoj borbi za slobodu".
U razgovoru za ekonomski dnevnik Handelsblatt u utorak navečer njemački ministar je izrazio želju da Zapad djeluje još "puno snažnije protiv Putinovih podupiratelja: oligarha koji svoju djecu šalju u privatne engleske škole, imaju vile na Azurnoj obali i kupuju u Kurfuerstendammu", elitnoj ulici s trgovinama u Berlinu.
Ovaj član liberalne stranke opravdao je ipak odluku Zapada da ne uvede sankcije na opskrbu energentima iz Rusije.
"Prekid dopreme plina, ugljena i nafte iz Rusije utjecao bi na inflaciju, sigurnost opskrbe te stoga i na našu sposobnost da preživimo ovaj spor s Rusijom. Naša gospodarska snaga je prednost u odnosu na Rusiju. Ne smijemo ju ugroziti bez potrebe", rekao je.
Plaćanja za kupnju ruskog plina i nafte izuzeta su tako iz sankcija i "odvojena" od blokade sustava SWIFT-a.
Rusija nema "nikakva opravdanja da prekine dopremu plina, ugljena i nafte", misli Lindner koji ističe da se "ipak moramo pripremiti za taj scenarij" jer "može li se više u bilo što biti siguran s Vladimirom Putinom?"
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati