Šegoti i njegovoj sestri određen pritvor zbog utjecaja na svjedoke
PATRIKU ŠEGOTI, bivšem Bandićevom šefu zagrebačkih Gradskih groblja, određen je istražni zatvor u trajanju od mjesec dana. Istražni zatvor određen je i njegovoj sestri Tamari.
Sud im je istražni zatvor odredio zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke, ali ne i zbog mogućnosti ponavljanja kaznenog djela koje im se stavlja na teret.
Što se Šegoti i njegovoj sestri stavlja na teret?
Podsjetimo, USKOK je, nakon višemjesečnih izvida u novom kraku antikorupcijske akcije, pokrenuo istragu i zatražio pritvor za bivšeg direktora Gradskih groblja Patrika Šegotu (45) i njegovu sestru Tamaru Šegotu (49), dok su dvije djelatnice sesvetskog Općinskog suda puštene da se brane sa slobode.
Policija i tužiteljstvo su, ne navodeći identitete osumnjičenika, izvijestili da Patrika Šegotu sumnjiče da je od prosinca 2019. do srpnja 2021. kao voditelj Gradskih groblja sa sesvetskim poduzetnikom Nenadom Bukovcem, koji je nedavno počinio samoubojstvo, dogovorio da će njegovim tvrtkama dodijeliti poslove za Gradska groblja, ali i omogućiti dodjelu zemljišta za postavljanje četiri montažne svjećarnice u blizini zagrebačkog groblja Mirogoj.
Šegota od Bukovca kao mito dobio kuću s bazenom
Šegota je od Bukovca u zamjenu zatražio dio ostvarene dobiti te besplatnu izgradnju obiteljske kuće s bazenom na Krku, dodaju policija i tužiteljstvo, ne navodeći ni identitet sesvetskog poduzetnika.
Istražitelji sumnjaju da je Šegota osigurao Bukovcu da njegove tvrtke imaju najpovoljniju ponudu za izvođenje radova na Krematoriju, na mrtvačnicama Markovog polja i Kašine te na popravcima oštećenja na groblju Mirogoj nakon potresa.
Sumnja se da su Šegota i Bukovac dogovorili poslove u vrijednosti od 3.9 milijuna kuna, od čega je naplaćeno 2.8 milijuna kuna i od čega je Šegota kao mito primio najmanje 673 tisuće kuna. Policija i USKOK dodaju da je mito isplaćeno u korist osječke tvrtke u vlasništvu Šegotine sestre Tamare Šegote, koja je osumnjičena za pomaganje u primaju mita.
Uz to, sumnja se da je Šegota tijekom kolovoza i rujna 2020. u dogovoru s Bukovcem inicirao pokretanje postupka za dodjelu zemljišta za pokretanje četiri montažna objekta za prodaju cvijeća i cvjetnih aranžmana te svijeća i suvenira na novoizgrađenom parkiralištu uz groblje Mirogoj.
Bukovac je, nadodaju policija i tužiteljstvo, radi prikrivanja zakupljivanja mjesta od četvero svojih poznanika zatražio da osnuju tvrtke i prijave se na natječaj, dok je Šegota radi onemogućavanja ostalih ponuditelja odredio kratak rok trajanja javnog poziva.
''Nakon zaprimljenih 12 ponuda odabrane su četiri najpovoljnije ponude iza kojih se kriju ranije osnovane tvrtke poznanika pokojnog poduzetnika'', priopćilo je Ravnateljstvo policije, dodajući da te tvrtke, iako su dobile prostor, nisu uspjele organizirati poslovanje, pa su prema Šegotinim uputama navedena zemljišta dale u podzakup obrtu njegove poznanice uoči blagdana Svih svetih.
Policija i tužiteljstvo su utvrdili i da je kuća u Njivicama, iako formalno u vlasništvu Tamare Šegote, zapravo u vlasništvu njezinog brata te da ju je besplatno na ime mita sagradila Bukovčeva tvrtka. Pritom je Bukovčeva tvrtka izgradila Šegotinu kuću kao podizvođač kako bi se pokušao prikriti stvarni izvođač radova.
USKOK: Djelatnice suda puštene da se brane sa slobode
Drugim krakom antikorupcijske akcije zbog primanja i davanja mita zahvaćeni su voditeljica zemljišnoknjižnog odjela sesvetskog Općinskog suda Ana-Marija Končić (65), njezina referentica Suzana Plivelić (51) i sesvetski poduzetnik Alen Peruško (55).
Index je doznao da su Končić i Plivelić pred istražiteljima priznale krivnju.
> Jučer uhićena kći prvog predsjednika Ustavnog suda priznala primanje mita
Policija i USKOK su, ne navodeći njihove identitete, precizirali da su Končić i Plivelić tijekom veljače i ožujka 2021. provele žurni upis kupoprodaje, pozajmice i uknjižbe prava u korist članova Bukovčeve obitelji i njegovih tvrtki.
Bukovac im je zauzvrat, nadodaju policija i tužiteljstvo, po zaposlenicima svojih tvrtki dao mito u iznosu od sedam tisuća kuna, koje su Končić i Plivelić međusobno podijelile.
Uz to, Končić i Plivelić se sumnjiče da su u lipnju dogovorile s Peruškom, koji je kolateralna žrtva u ovom slučaju, žurno brisanje založnog prava s nekretnine tvrtke u vlasništvu Peruškovog sina za naknadu od 500 kuna, koje su također međusobno podijelile.
Končić i Plivelić neće ići u pritvor jer su u međuvremenu udaljene s dužnosti na sesvetskom sudu. USKOK-ov tužitelj Sven Mišković je nakon istražnog ročišta pojasnio da je obrana donijela rješenja sesvetskog Općinskog suda kojima se Končić i Plivelić suspendiraju s funkcija do završetka kaznenog postupka, pa nije bilo razloga da im sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredi istražni zatvor.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati