"Šeik" koji je htio preuzeti Fortenovu izgubio na nizozemskom sudu
PRIVREDNI odjel Prizivnog suda u Amsterdamu danas je odbacio sve zahtjeve SBK ART-a (SBK, sankcionirane kompanije pod kontrolom ruske Sberbank i suvlasnika u Fortenova grupi sa 42.5 posto zamrznutih glasačkih prava) te potvrdio sve odluke donesene jučer na skupštini imatelja depozitarnih potvrda Fortenova grupe u Nizozemskoj, priopćili su iz Fortenova grupe.
Nizozemsko pravosuđe time je potvrdilo stavove i odluke istog Prizivnog suda u Amsterdamu iz prosinca 2022. te onemogućilo sankcioniranim osobama da utječu na upravljanje i odlučivanje u Fortenova grupi.
"Ova odluka još je jedna potvrda pravnih stavova Fortenova grupe i njene predanosti poštivanju međunarodnih sankcija i očuvanju vrijednosti kompanije. Drago nam je da je nizozemsko pravosuđe prepoznalo i dalo za pravo većini nesankcioniranih suvlasnika Fortenova grupe. Fortenova grupa počinje raditi na implementaciji odluka svojih suvlasnika", izjavio je u priopćenju Fabris Peruško, ponovno izabrani glavni izvršni direktor Fortenova grupe te član Upravnog odbora na novi šestogodišnji mandat.
Naime, skupština imatelja depozitarnih udjela Fortenova Group STAK Stiching u Amsterdamu, krajnjeg vlasnika Fortenova grupe, izglasala je jučer niz odluka, među kojima i produženje mandata članovima Upravnog odbora Fortenova grupe na šest godina.
Kako su jučer izvijestili iz Fortenova grupe, predložene odluke izglasane su većinom od preko 77 posto prisutnih glasova.
Iz Fortenove su pritom podsjetili da na dvije prethodne skupštine dioničara na kojima su bile predložene iste odluke, a koje su održane 18. kolovoza i 30. kolovoza 2022., za izglasavanje nije bilo potrebne većine jer sankcionirani dioničar SBK ART, pod kontrolom ruske Sberbanke, koji raspolaže s 42.5 posto glasova, zbog sankcija nije mogao pristupiti glasovanju.
Sukladno statutu STAK-a, jučer održana skupština bila je treća s istim dnevnim redom i za izglasavanje odluka bila je potrebna 75-postotna podrška svih prisutnih dioničara.
Iz Fortenove su u priopćenju istaknuli da je prihvaćenim odlukama, između ostalog, olakšano operativno poslovanje kompanije te je produžen mandat članovima Upravnog odbora Fortenova grupe koji je bio pred istekom.
"Zahvaljujući odlukama skupštine sada će biti moguće nove akvizicije i spajanja ili prodaja imovine do maksimalnog iznosa od 500 milijuna eura u 2023., uz prethodnu odluku Upravnog odbora Fortenova grupe, a stvoreni su i preduvjeti za refinanciranje postojećeg duga Fortenova grupe i rješavanje raznih financijskih obveza, također uz prethodno odobrenje Upravnog odbora", naveli su u jučerašnjem priopćenju sa skupštine.
Što je "šeik" govorio nakon što je pokrenuo hitnu sudsku akciju u Amsterdamu
Na čelu investicijskog društva SBK ART, koje je pokušalo preuzeti Fortenovu, je poduzetnik iz Dubaija Saif Alketbi. Nakon što je pokrenuo hitnu sudsku akciju u Amsterdamu, izjavio je da ju je bio prisiljen poduzeti nakon "neopravdanih pokušaja neutraliziranja njegovog legitimnog stjecanja udjela u Fortenovi, koja uglavnom posluje u Hrvatskoj, u listopadu 2022. godine".
Nakon, kako je naveo, klevetničke kampanje u hrvatskim medijima, Alketbijevo investicijsko društvo SBK ART LLC prošlog je mjeseca dodano na popis subjekata koje je Europska unija sankcionirala jer je navodno pod kontinuiranim utjecajem svoga prethodnog vlasnika Sberbanka. Alketbi je kupio SBK ART od Sberbanka u listopadu i negira da sankcionirana ruska banka ima bilo kakav interes ili kontrolu nad SBK ART-om.
Alketbi je također rekao da želi zaustaviti "drzak pokušaj uprave Fortenove i drugog najvećeg dioničara kompanije Open Pass Limiteda da iskoriste situaciju i promijene strukturu upravljanja Fortenovom putem niza rezolucija".
"Ovo izgleda kao nova vrsta korporativnog napada koji neukusno iskorištava sukob u Ukrajini. Uprava Fortenove i Open Pass očito nikada nisu željeli Sberbank kao dioničara i nadali su se da će steći punu kontrolu nakon što rat započne. Sada se čini da su na svoje razočaranje otkrili da još uvijek moraju odgovarati glavnom dioničaru. Čini se da traže načine kako zaobići ovu obvezu.
Uznemirujuće je vidjeti kako se režim sankcija Europske unije pogrešno koristi kako bi se pomoglo onome što je u biti korporativno otimanje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati