Selak Raspudić: Broj hospitalizacija djece zbog mentalnih problema porastao za 30%
PREDSJEDNIČKA kandidatkinja Marija Selak Raspudić upozorila je danas povodom Svjetskog dana djece na porast problema mentalnog zdravlja među djecom, ističući posebnu važnost utjecaja virtualnog okruženja i tehnologije koje smatra najvećim izazovima za njihovo zdravlje.
Selak Raspudić navela je da je broj hospitalizacija djece zbog mentalnih problema u dnevnim bolnicama od 2018. do 2022. porastao za gotovo 30 posto, ističući kako je to samo jedan od alarmantnih pokazatelja. "Mentalno zdravlje djece i mladih danas je prepoznato kao jedan od najvećih globalnih problema, a uzroci uključuju pandemiju i intenzivnu izloženost virtualnom okruženju", rekla je.
Upozorila je na globalne napore u regulaciji umjetne inteligencije i društvenih mreža, za koje smatra da ih Hrvatska još uvijek ignorira. "Na najvišoj europskoj razini raspravlja se o problemima poput dječje pornografije generirane umjetnom inteligencijom, dok kod nas politika na to ne reagira", kazala je.
"Politika se pravi kao da problem ne postoji"
Selak Raspudić istaknula je da su izazovi s mentalnim zdravljem djece povezani s porastom korištenja društvenih mreža od 2013. godine. "Loše statistike prate upravo razdoblje kada su društvene mreže postale dominantne, a naši mladi sve više vremena provode u virtualnom svijetu", upozorila je.
Također je kritizirala izostanak regulacije korištenja mobitela u školama, unatoč istraživanjima koja pokazuju da čak 75 posto nastavnika smatra da bi upotreba mobitela trebala biti ograničena samo na nastavne svrhe. "UNICEF upozorava da korištenje mobitela u obrazovnom procesu bez nužne svrhe smanjuje koncentraciju učenika. Mi o tome još uvijek ne razgovaramo, a trebali bismo", istaknula je.
Posebno je naglasila izazove s kojima se susreću roditelji u procesu nadzora djece u digitalnom svijetu. "Svi se roditelji danas bore s time kako ograničiti i nadzirati uporabu mobitela kada su u pitanju njihova djeca. Međutim politika na to uopće ne reagira i pravi se kao da taj problem ne postoji", rekla je.
Selak Raspudić poručila je da će nastaviti inzistirati na regulaciji tehnologije i njezinog utjecaja na djecu. "Institucije mogu učiniti puno više. Moramo zaštititi djecu i osigurati da iz tehnologije izvuku samo pozitivne aspekte", naglasila je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati